Części i regeneracja

Części i regeneracja

ponad rok temu  05.06.2019, ~ Administrator   

Martwy przepis o zakazie montażu używanych części?
Strona 1 z 2

W Polsce nie wolno montować używanych części mających wpływ na bezpieczeństwo. Można za to nimi swobodnie handlować, co sprawia, że przepis ten jest praktycznie martwy. Igranie z bezpieczeństwem na drogach trwa więc dalej w najlepsze – alarmuje Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych.

Ten brak konsekwencji w przepisach trudno racjonalnie uzasadnić. Wygląda na to, że prawodawca uznał, że stare zaciski hamulcowe i inny samochodowy szmelc jest przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów, którzy trzymają takie okazy w gablotach.

Oczywiście to gorzki żart. Brutalna prawda jest bowiem taka, że elementy, które trafić powinny do profesjonalnej regeneracji lub utylizacji, są montowane w samochodach, a pojazdy po takich pseudonaprawach wyjeżdżają na drogi. Nie trzeba tłumaczyć, co może się wydarzyć, kiedy podczas jazdy rozpadną się stare  zaciski hamulcowe lub pęknie prostowany palnikiem drążek kierowniczy, albo rozleci się przekładnia kierownicza.

Martwe rozporządzenie

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 września 2005 r. w sprawie wykazu części wymontowanych z pojazdów, których ponowne użycie zagraża bezpieczeństwu lub negatywnie wpływa na środowisko, określa listę części, których po wymontowaniu z jednego pojazdu nie można montować w kolejnym. Wśród nich znajdują się poduszki powietrzne z aktywatorami pirotechnicznymi, klocki i szczęki hamulcowe, przewody układu hamulcowego, pióra wycieraczek, itd.

Wydawałoby się, że nie trzeba studiować rozporządzeń, by zdawać sobie sprawę z tego, że montowanie w samochodzie używanych poduszek powietrznych stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia użytkowników. Tymczasem handel tego typu częściami kwitnie. Oto przykład: pod koniec kwietnia na jednym z popularnych portali internetowych oferowanych było ponad sto trzydzieści tysięcy używanych (w tym również uszkodzonych) poduszek powietrznych. Paradoksem jest, że w większości przypadków kupują je ludzie, którzy mieli okazję przekonać się, że podczas wypadku poduszki ratują zdrowie i życie.

Używaną poduszkę powietrzną można kupić w Internecie za kilkaset złotych. Ta z pozoru atrakcyjna cena powoduje u nabywców całkowite zaćmienie wyobraźni. Gdyby bowiem funkcjonowała ona sprawnie, połączenie przyczyny ze skutkiem, czyli fałszywej oszczędności ze śmiercią na drodze spowodowaną nieotworzeniem się poduszki podczas kolizji, nie stanowiłoby wielkiego problemu.

Niestety wielu ludzi dla kilkudziesięciu czy kilkuset złotych skłonnych jest zaryzykować życie i zdrowie swoje i innych. Dlatego niezbędne jest, by przepisy dotyczące obrotu częściami i komponentami, których ponowne użycie zagraża bezpieczeństwu, zostały zmienione zobowiązując sprzedawcę do informowania o zagrożeniu. Ponadto wykaz takich części powinien zostać poszerzony, bowiem nie obejmuje na przykład amortyzatorów, które na bezpieczeństwo przecież wpływają i to w olbrzymim stopniu - mówi Alfred Franke, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM).

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (3)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Pawel 3 11 miesięcy temu No niestety ludzie dla paru plnów oszczedności kupują używki dla mnie to jest bez sensu jak nowe oe delfi moge kupić w dobrej cenie i wiem że prosto z fabryki a nie spadło z wagonu
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ jaro7 2 12 miesięcy temu mam samochód z 2015 roku i uległo kolizji z mojej winy. Klp. poduszek powietrznych kosztuje tylko 12800zł , a na aukcji takie same poduszki nie regenerowane 2600zł troszkę bym zaoszczędził na naprawie ale skoro nie wolno montować poduszek wymontowanych z innych samochodów no cóż trzeba będzie kasę wydać.Ale tak się zastanawiam czy ten samochód z 2015roku przeznaczony na części bo to chyba anglik ma niesprawne poduszki od producenta czy dealer tej marki robi odpowiednią kampanię by kupić wszystkie części u niego bo przecież biznes musi się kręcić . Pozdrawiam wszystkich co muszą naprawiać swoje samochody a nie mają kasy na nowe.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Kordapi 1 12 miesięcy temu Tak samo jest z ciężarkami do wyważania kół z ołowiu, nie można ich montować a każda hurtownia je sprzedaje
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony