Pierwsze trzy miesiące 2017 roku przyniosły Valeo 4,767 mld euro przychodu, co stanowi wzrost o 22 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2016 roku.
Tak gwałtowny wzrost to skutek wcześniejszego przejęcia japońskiej firmy Ichikoh. Analizując dane bezpośrednio porównywalne, wzrost sprzedaży wyniósł 13 proc. Z tego wartość dostaw na pierwszy montaż wyniosła 4,174 mld euro (wzrost bezwzględny o 21 proc i 13 proc. dla danych porównywalnych), a 593 mln przyniosła sprzedaż części na aftermarkecie (odpowiednio 19 i 8 proc.). Dla porównania, poziom produkcji samochodów na świecie wzrósł w tym czasie średnio o 8 proc. Rynkiem, na którym Valeo rozwijało się najszybciej były Chiny, gdzie wzrost sprzedaży na pierwszy montaż był o 18 punktów procentowanych wyższy od tempa wzrostu produkcji samochodów.
Blisko połowa (48 proc.) produkcji pierwszego wyposażenia nowych samochodów przez Valeo ulokowana jest w Europie, z czego 16 proc. przypada na Europę Centralną i Wschodnią (w tym 4 zakłady produkcyjne Valeo w Polsce). Dobrym potwierdzeniem globalnego zasięgu Valeo jako motoryzacyjnego multispecjalisty są procentowe udziały klientów w portfolio dostaw na pierwszy montaż:
-
32 proc. dostaw trafia do dalekowschodnich producentów aut (w tym marki koreańskie i japońskie)
-
28 proc. – do niemieckich producentów samochodów
-
20 proc. – do amerykańskich producentów aut
-
14 proc. – do francuskich marek samochodowych
„Nasz wynik potwierdza jak duże możliwości rozwoju leżą przed każdą z naszych czterech głównych grup biznesowych: systemów komfortu i wsparcia kierowcy, układów przeniesienia napędu, układów chłodzenia oraz oświetlenia pojazdów. W ostatnich miesiącach szczególnie ważne było włączenie firmy Ichikoh do Valeo. Dzięki temu znacząco przyśpieszył nasz rozwój w Azji, zwłaszcza pod kątem współpracy z klientami z Japonii” – podsumował Jacques Aschenbroich, CEO i prezes zarządu Valeo.
Komentarze (0)