Części i regeneracja

Części i regeneracja

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Montaż napinacza

w silnikach VAG 1.9 SDi/TDi

Na podstawie doświadczeń zebranych przy reklamacjach produktu stwierdzono, że wiele usterek związanych z zestawami PowerGrip® KIT K015543XS, K025543XS i K015559XS, stosowanymi w silnikach typu AGP, AGR, AHF, ALH, AQM, ASV, ASY, AYQ, spowodowanych jest nieprawidłowym montażem napinacza.

Specyfikacja produktu

Napinacz (Gates nr kat.T43062) wchodzący w skład omawianych zestawów wyposażony jest w metalowe koło. W 2004 roku konstrukcja napinacza została zmodyfikowana w związku ze zmianami wyposażenia oryginalnego (OE). W dalszym ciągu można jednak natknąć się na starą wersję zamontowaną w silniku, różniącą się nieznacznie od najnowszej wersji dostarczanej w zestawach Gates. Nowy napinacz OE nr kat. 038109243N zastępuje następujące numery katalogowe: 038109243 i 038109243G.



Rys. 1

Na rysunku 1 można zobaczyć, że tylko nowa wersja posiada wskaźnik zużycia paska z zakreskowanym polem (patrz również rys. 4). Pole to wskazuje na zużycie paska rozrządu i konieczność jego wymiany.



Rys. 2

Na rysunku 2 widać, że nowy napinacz ma również krótszy (niższy) element dystansowy. Jednakże odległość pomiędzy kadłubem silnika a rolką pozostaje taka sama.

Wskazówki montażowe dla nowego napinacza
Przed wymianą paska i napinacza, należy przestrzegać następujących wytycznych:

1) silnik powinien być w temperaturze pokojowej
2) silnik musi być ustawiony w GMP
- na kole zamachowym znajduje się znak ustawczy, który można zobaczyć z góry poprzez otwór w obudowie skrzyni biegów;
- pompa wtryskowa powinna być unieruchomiona za pomocą trzpienia;
- pompa podciśnieniowa musi być wymontowana, aby umożliwić zamocowanie narzędzia do unieruchomienia wałka rozrządu
3) silnik należy zawsze obracać w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara!

Napinanie
Po zamontowaniu nowego napinacza należy sprawdzić, czy wypust jest prawidłowo osadzony w szczelinie (rys. 3 i rys. 4). Do napinania paska trzeba użyć specjalnego narzędzia i obrócić zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż wskaźnik znajdzie się dokładnie w wycięciu, pomiędzy kreskami A i B. Do sprawdzenia można użyć lusterka. Następnie dokręcić śrubę momentem 23 Nm. Potem należy obrócić silnik o dwa obroty wału w kierunku zgodnym



Rys. 3



Rys. 4

z ruchem wskazówek zegara i ponownie sprawdzić wskaźnik napinacza. Nie wolno pominąć tej czynności! Jeżeli po wykonaniu dwóch obrotów wskaźnik znajduje się pomiędzy kreskami A i B, zaś wypust znajduje się w szczelinie i opiera się o jej prawą krawędź (rys. 3 i rys. 4), oznacza to, że napinacz znajduje się w jedynym prawidłowym położeniu.

Jeżeli wskaźnik jest w nieprawidłowym położeniu, mechanik musi wykonać całą procedurę napinania od początku.

W czasie napinania nie wolno nigdy obracać napinacza w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara!

Możliwe błędy

Na rysunku 5 przedstawiono jeden z powszechniejszych błędów. Wskaźnik jest umieszczony dokładnie pomiędzy kreskami A i B, lecz wypust jest ustawiony nieprawidłowo. Wypust znajduje się w szczelinie, ale nie opiera się o jej prawą krawędź. Spowodowane to zostało obróceniem napinacza w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara podczas procedury napinania paska.



Rys. 5

Drugi możliwy do popełnienia błąd można zauważyć na rys. 6. Widać, że wskaźnik nie przekroczył kreski A i znajduje się naprzeciwko zakreskowanego pola. Oznacza to, że pasek będzie napięty zbyt luźno.



Rys. 6

Trzeci błąd montażowy przedstawiono na rys. 7. Wskaźnik przekroczył kreskę B, co oznacza, że pasek będzie napięty zbyt mocno.



Rys. 7
Na rys. 8 można zobaczyć czwarty błąd, gdy wypust nie jest osadzony w szczelinie, pomimo że wskaźnik jest umieszczony dokładnie pomiędzy kreskami A i B. Spowoduje to utratę prawidłowego napięcia paska podczas eksploatacji. Na rysunku 9 widoczne są znaki na silniku spowodowane takim właśnie błędnym montażem. W takim przypadku można będzie zobaczyć, że wypust napinacza jest lekko wygięty.



Rys. 8



Rys. 9

Jeżeli pojazd opuści warsztat z nieprawidłowo ustawionym napinaczem, wcześniej czy później nastąpi poważne uszkodzenie silnika.

Nie można przecenić ważności przestrzegania kolejnych etapów montażu napinacza bez pomijania żadnego z nich. Lepiej jest poświęcić więcej czasu podczas montażu, niż stracić później cały silnik.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony