ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Części i regeneracja

Części i regeneracja

4 miesiące temu  05.11.2018, ~ Administrator   

Najwyższy czas wymienić tuleje ... [PORADNIK]
Strona 1 z 2

Jakie zadania spełniają tuleje metalowo-gumowe? Jeśli zależy nam na posiadaniu w pojeździe sztywnego zawieszenia, które zapewnia maksymalną przyczepność opony do nawierzchni, najprawdopodobniej skorzystamy z twardych tulei o niewielkiej elastyczności. Sprawi to, że auto będzie dobrze trzymało się drogi na zakrętach. Skutkiem ubocznym lepszego prowadzenia może być niski komfort jazdy oraz zwiększony hałas w kabinie pojazdu.

Z drugiej strony możliwe jest zastosowanie znacznie bardziej miękkich tulei charakteryzujących się niskim poziomem „pewnej twardości”, co sprawi, że wewnątrz samochodu będzie ciszej. Sam pojazd również będzie generował mniej hałasu podczas jazdy, ale jego prowadzenie będzie niepewne i niedokładne.

Jak widać na opisanym powyżej przykładzie producenci muszą znaleźć złoty środek, którym jest cicho pracujący oraz bezpiecznie i dobrze prowadzący się pojazd. Trzymając kierownicę takiego samochodu czujemy się pewnie i wiemy, że mamy nad nim kontrolę.

Z powyższych informacji wynika, że tuleje to dosyć specjalistyczne elementy. Ale skąd wiadomo, że najwyższy czas je wymienić?

Oznaki zużycia będą różne dla różnych typów tulei.

Wśród niektórych z nich można wymienić:

 1. Nienaturalne skrzypienie podczas przyspieszania lub hamowania

 2. Stukanie podczas jazdy po nierównej nawierzchni

 3. Przedwczesne lub nierównomierne zużycie opon

 4. Dźwięk przypominający metal trący o gumową powierzchnię

 5. Luz na kierownicy lub wrażenie uciekającej kierownicy podczas wykonywania skrętów

 6. Podczas oględzin można stwierdzić, że doszło do zmęczenia lub pęknięcia gumowego elementu tulei

 7. Podczas oględzin można stwierdzić, że doszło do uszkodzenia łączenia metal-guma

 8. Elementy mocowania silnika lub skrzyni biegów mogą przenosić drgania z przedniej części samochodu, które zwykle są najmocniej wyczuwalne podczas przyspieszania

Co należy wziąć pod uwagę podczas wymiany tulei?

Kiedy doszło do zużycia tulei i przyszedł czas na jej wymianę, należy upewnić się, że zastępujemy ją nową tuleją odpowiedniego rodzaju. Mimo, że nowa tuleja może wyglądać tak samo na zewnątrz, to jej wnętrze mogło zostać wykonane inaczej, a tym samym produkt sam w sobie spełnia inne parametry.

W przypadku tulei stosowanych w stabilizatorze poprzecznym zaleca się wymianę tych elementów parami. Przed zamontowaniem tulei należy zawsze sprawdzić jej wymiary. Gdy tylko jest to możliwe, dokonuj naprawy na czterokolumnowym podnośniku, skorzystaj z belek poprzecznych, by podtrzymywały pojazd, a także załóż kliny pod koła, by unieruchomić pojazd.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony