Części i regeneracja

temat miesiąca

Części i regeneracja

Układ hamulcowy

ponad rok temu  31.10.2016, ~ Bartłomiej Ryś   

Nie używaj przemalowanych zacisków - 5 powodów
Strona 1 z 3

Piękny kolor cieszy oczy i umysł. Nawet w przypadku zacisków hamulcowych. Brembo zaprojektowało i wyprodukowało pierwsze malowane zaciski we wczesnych latach 80. Odniosły one światowy sukces – tak wielki, że od tej pory czerwone zaciski Brembo stały się znakiem rozpoznawczym kojarzonym w całym świecie sportowym z ekskluzywnością i dobrymi osiągami. 

Obecnie Brembo produkuje zaciski (zarówno na pierwszy montaż, jak i na rynek części zamiennych) w ponad 40 różnych kolorach. To dużo, ale to i tak nie wszystkie kolory, ponieważ niektóre pigmenty są mniej odporne na światło i inne czynniki niż pozostałe. Ponadto w przypadku niektórych pigmentów kolor zmienia się pod wpływem wzrostu temperatury. Więc jeżeli Brembo nie produkuje zacisków w danym kolorze, ma ku temu uzasadnione powody.

Tak czy inaczej świat jest pełen zacisków w iście kuriozalnych kolorach i wzorach. Niektóre z nich mają nawet znak Brembo. Nie oznacza to, że to właśnie Brembo jest autorem tych malowideł. Często entuzjaści pragnący mieć zaciski w jednym z kolorów z palety Brembo malują je sami lub zlecają to komuś. 

Początkową radość spowodowaną oszczędnością pieniędzy dzięki własnoręcznie wykonanej pracy lub zakupowi przemalowanych zacisków po okazyjnej cenie może wkrótce zastąpić rozczarowanie. A to dlatego, że zaciski malowane przez kogoś innego niż ich producent mogą nastręczać wiele problemów. 

Poniżej przedstawiamy 5 powodów, dla których nie powinno się stosować przemalowywanych zacisków.

1) Historia zacisku

Nie każdy przemalowany zacisk jest nowy. Często przemalowuje się części używane (pozyskane z samochodów rozbitych, pojazdów, które mają na liczniku tysiące przejechanych kilometrów, a w niektórych przypadkach z aut kradzionych). Nie jest to mądry wybór; jeśli nie znasz przeszłości zacisku, nie masz gwarancji, że będzie działał poprawnie.

2) Efektywność i wytrzymałość zacisku

Nawet zakup „nowego” zacisku (jako części zamiennej) wyjętego z innego pojazdu, a następnie przemalowanie go na ulubiony kolor i zamontowanie we własnym pojeździe nie jest dobrym pomysłem. Zaciski hamulcowe są zaprojektowane do stosowania w konkretnych modelach. W żadnym wypadku nie można ich stosować w pojazdach, do których nie są one przeznaczone. Polecamy lekturę artykułu https://blog.racetechnologies.com/.../can-i-use-subaru.../ w którym wyjaśniono dlaczego montowanie zacisków hamulcowych z innych samochodów w samochodach do których nie zostały one zaprojektowane może być loterią. 

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 32

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 5
  POINFORMOWANY
 • 6
  OBOJĘTNY
 • 2
  SMUTNY
 • 7
  WKURZONY
 • 11
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Drembo 2 ponad rok temuocena: 100%  Dlaczego nie ma informacji, że jest to artykuł sponsorowany? Przecież jest wymów prawny by uprzedzać czytelników o takim fakcie.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ klick 1 ponad rok temuocena: 100%  Wniosek jest prosty tylko oryginalne zaciski hamulcowe firmy "BREMBO" mogą mieć dowolny kolor? Ha, ha, ha... Chcesz mieć zaciski hamulcowe w ulubionym kolorze musisz kupić właśnie takie nie oryginalne zaciski aftermarketowe, które mogą zagrozić Twojemu bezpieczeństwu! Jaki portal, taki wstyd!
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony