Części i regeneracja

Części i regeneracja

miesiąc temu  10.08.2022, ~ Administrator   

Niezastąpiona rola osłony paska rozrządu

Czy elementy paska rozrządu wymagają ochrony? Jeśli przytaknąłeś, masz 100% racji. To dlatego producenci samochodów montują specjalne osłony paska rozrządu. Ten kluczowy element chroni napęd paska synchronicznego przed substancjami chemicznymi oraz szkodliwymi, niepożądanymi przedmiotami, które mogłyby dostać się do układu. Poniżej przyjrzymy się dokładnie działaniu osłony paska rozrządu. 

OLEJ SILNIKOWY, CHŁODZIWO I INNE SUBSTANCJE CHEMICZNE

Substancje chemiczne, takie jak olej silnikowy, chłodziwo i paliwo, są oczywiście niezbędne do funkcjonowania samochodu, ale mogą powodować nieodwracalne uszkodzenia, gdy dostaną się do niepożądanych miejsc, takich jak… paskowy układ rozrządu.

Wyobraź sobie, że nie masz osłony paska rozrządu, a z przewodu układu chłodzenia kapie chłodziwo. Przewód ten jest tuż nad silnikiem, więc jego nieszczelność błyskawicznie spowodowałaby zniszczenie paska. A teraz wyobraź sobie problemy z uszczelnieniem silnika, w wyniku których olej wycieka przez uszczelkę, uszkadzając napinacz i pasek rozrządu (powodując nawet jego napęcznienie). Przyczyną wielu problemów z paskiem rozrządu są wycieki oleju silnikowego, a osłona paska rozrządu zmniejsza ryzyko ich wystąpienia.

oslona-paska-rozrzadu-2

OSŁONA PASKA ROZRZĄDU CHRONI PRZED ZANIECZYSZCZENIAMI

Trzeba dodać, że zanieczyszczenie olejem i chłodziwem może skutkować gromadzeniem się brudu i innych zanieczyszczeń na kołach zębatych, powodując jego zużycie, jak również zużycie paska rozrządu. Mogą też wystąpić problemy z niewspółpłaszczyznowością. Gdy żwir lub inny drobny materiał ubija się w rowkach koła pasowego, powoduje wypychanie paska z koła pasowego. Takie ruchy w kierunku zewnętrznym niszczą materiał, prowadząc ostatecznie do awarii paska. Ponadto niewspółpłaszczyznowość może poważnie utrudnić funkcjonowanie paskowego układu rozrządu, powodując zwiększenie siły nacisku na pasek, nierównomierne zużycie zębów i powierzchni między nimi oraz nadmierny hałas.

USZKODZENIE PASKA ROZRZĄDU PRZEZ CIAŁA OBCE

Z jakiego jeszcze powodu osłony paska rozrządu mają kluczowe znaczenie? Zapobiegają uderzaniu w pasek rozrządu przez ciała obce, na przykład drobne, twarde cząstki, czego efekty pokazano na ilustracji poniżej.

oslona-paska-rozrzadu-3

Najlepszym sposobem na ochronę napędu paska synchronicznego przed tymi niepożądanymi elementami (które uszkadzają nie tylko pasek, ale i silnik) jest zamontowanie osłony paska rozrządu. Jeśli silnik pojazdu jest wyposażony w tę osłonę, możesz mieć pewność, że układ paska rozrządu i silnik są bezpieczne.

PROBLEMY Z OSŁONĄ PASKA ROZRZĄDU

Większość osłon paska rozrządu jest zrobiona z plastiku, który może pękać podczas montażu. W razie poważnego uszkodzenia konieczna będzie wymiana starej osłony paska rozrządu na nową. Dopilnuj też, aby podczas mocowania osłony zastosować odpowiedni moment obrotowy. Gdy pracujesz przy silniku, śruby mogą ulec poluzowaniu, a to może skutkować drganiami i hałasem w układzie. Ponadto przez niewłaściwy montaż osłona paska rozrządu może dotykać paska w trakcie pracy, co również ma negatywny wpływ na działanie układu.

Dlatego ważne jest, aby nie tylko używać osłony paska rozrządu (z wszystkich wyżej wymienionych powodów), lecz również prawidłowo ją zamontować i utrzymywać w nienagannym stanie.

Źródło: Gates

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony