Wprowadzone ostatnio przepisy dotyczące homologacji R90 mają wyłącznie zastosowanie do tarcz lub bębnów hamulcowych w pojazdach zarejestrowanych po 1 listopada 2016 r. Tarcze hamulcowe produkowane przez Delphi są zgodne z tymi normami już od kilku lat. Do momentu uzyskania certyfikatu tarcze hamulcowe marki Delphi przechodziły testy ECE R90 weryfikujące zgodność z normą R90, gwarantując tym samym pracę w zakresie tolerancji przyjętych dla części produkowanych na pierwszy montaż (OE), dla których stanowią one części zamienne.
Obecnie tarcze hamulcowe Delphi dedykowane dla nowych pojazdów zarejestrowanych po 1 listopada 2016 r. zostaną wprowadzone do oferty z oficjalnym certyfikatem i homologacją R90. Dodatkowo Delphi zapewnia także certyfikację R90 dla tarcz do poprzednich modeli pojazdów.
„Nie trzeba nadmieniać, że każda część układu hamulcowego powinna spełniać takie same rygorystyczne kryteria jak części produkowane na pierwszy montaż (OE). Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych elementów naszego bezpieczeństwa", wyjaśnia Alex Ashmore, Prezes, Delphi Product & Service Solutions. „Właśnie dlatego wszystkie części projektujemy i zatwierdzamy jedynie wtedy, gdy gwarantują tą samą wydajność i wytrzymałość co części OE. Jako wiodący producent klasy Tier-1 przyjęliśmy już taką strategię dawno temu, dlatego wprowadzenie homologacji nie ma wpływu na zmianę naszych procedur.
Jednak dla branży i, co więcej, dla użytkowników pojazdów jest to zmiana diametralna. Wprowadzenie homologacji R90 dla tarcz hamulcowych oraz bębnów do samochodów osobowych, tuż obok klocków hamulcowych, utrudni wprowadzanie na rynek niższej jakości produktów zastępczych, nie gwarantujących bezpieczeństwa.
„Zarówno klienci Delphi, jak i użytkownicy pojazdów od teraz będą posiadać dodatkową gwarancję jakości", mówi dalej Ashmore. „Nasi klienci mogą kupować tarcze marki Delphi bez żadnych wątpliwości, wiedząc, że otrzymują produkt wysokiej klasy, który znają i lubią, a który dodatkowo został przypieczętowany motoryzacyjnym oznaczeniem jakości. W takiej sytuacji każdy jest zadowolony."
Aby spełnić wymagania tej certyfikacji tarcze Delphi muszą być poddawane skomplikowanym testom, w tym testom wydajności, porównaniom tarcia dynamicznego, testom nienaruszalności pod dużym obciążeniem, czy analizom zmęczenia cieplnego przez europejskie laboratorium upoważnione do wykonywania badań. W trakcie testów wymiary tarcz, ich cechy geometryczne, skład chemiczny oraz właściwości mechaniczne zostały dogłębnie ocenione w celu potwierdzenia, że stanowią one wysokiej jakości alternatywę dla części OE i, tym samym, są zgodne ze standardem R90. Zgodność produkcji jest nadzorowana, a wydajność tarcz zatwierdzana w ramach homologacji.
Po zatwierdzeniu na każdej tarczy hamulcowej Delphi umieszczany jest numer Delphi ECE R90. Podobna informacja jest umieszczona na etykiecie opakowania. Etykieta powinna także zawierać pełne szczegóły dotyczące modeli pojazdów, zgodnie z przepisami ECE R90.
Komentarze (2)