Aby uniknąć stresu i niemiłych niespodzianek podczas letnich wojaży, przed długą podróżą warto poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie auta. Istotne są nawet takie detale, jak odpowiednie ułożenie bagażu czy zestaw zapasowych żarówek.
Oprócz stanu oleju i opon, należy także sprawdzić stan oświetlenia – być może konieczna będzie zmiana żarówek. Jeśli okaże się, że jedna z nich jest niesprawna, najlepiej będzie wymienić również tę po drugiej stronie – prawdopodobieństwo jej szybkiego przepalenia jest bardzo duże.
Jeżeli planujemy pokonywać trasę po zmroku, warto przemyśleć zamontowanie w aucie żarówek zapewniających dłuższy zasięg reflektora i większą ilość światła w porównaniu ze standardowymi produktami (np. Night Breaker Unlimited). Według badań przeprowadzonych na zlecenie firmy OSRAM, aż 70 proc. kierowców skarży się na słabo widocznych pieszych i rowerzystów, a źródła światła o podwyższonych parametrach pozwoliłyby ich zauważyć ok. 1,5 sekundy wcześniej (przy prędkości 90 km/h).
Prawidłowe zapakowanie bagażu w samochodzie jest także istotnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo podczas podróży, dlatego musi być żelaznym punktem przygotowania każdego wyjazdu. Ciężkie walizki powinny być ułożone na dole bagażnika, mniejszymi i lżejszymi przedmiotami można wypełnić wolne przestrzenie wokół cięższych. Unikajmy pakowania bagażu w kabinie pasażerskiej, ale jeśli nie ma innego wyjścia, ułóżmy je na podłodze, pod nogami pasażerów na tylnym siedzeniu. Po wszystkim dostosujmy nachylenie reflektorów do obciążenia auta.
Sprawdźmy, czy w samochodzie jest koło zapasowe (i jakie jest w nim ciśnienie), linka holownicza, trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Jeśli wybieramy się autem w zagraniczną podróż, wcześniej zapoznajmy się z przepisami panującymi w krajach, przez które będziemy przejeżdżać. Warto wiedzieć, że zdarzają się różnice graficzne w znakach drogowych, inne mogą być ograniczenia prędkości oraz wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu. Warto mieć ze sobą kamizelkę odblaskową, która wymagana jest m.in. w Austrii i Chorwacji. Nie mniej ważnym wyposażeniem jest apteczka czy zapasowe żarówki, których posiadanie jest obowiązkowe np. w Hiszpanii. W wielu europejskich krajach jazda musi odbywać się z włączonymi światłami w czasie dnia (np. w Chorwacji, Czechach, Słowenii), w niektórych nie jest wymagana, a w przypadku Grecji – nawet zakazana. Warto wiedzieć, że np. w Hiszpanii do niezbędnego wyposażenia samochodu zaliczają się dwa trójkąty ostrzegawcze.
Więcej porad dotyczących przygotowania auta do podróży można znaleźć na: www.osram.pl/automoto
Komentarze (0)