Części i regeneracja

Części i regeneracja

Pojazdy użytkowe

miesiąc temu  08.10.2020, ~ Administrator   

Półprawdy na temat pierścieni tłokowych?
Strona 1 z 3

Niewiele jest elementów, o których myślimy z taką niechęcią i niepewnością w przypadku straty mocy i zwiększonego zużycia oleju silnikowego. Nie dziwi więc, że na temat pierścienia tłokowego krąży wiele kłamstw i półprawd, które podsycają fałszywe wyobrażenia i błędne oceny. Wspólnie ze specjalistą w dziedzinie części zamiennych MS Motorservice International GmbH objaśniamy różne tematy dotyczące pierścieni tłokowych. 

Warunkiem pomyślnej naprawy lub remontu jest gruntowna wiedza o zależnościach panujących w silniku. Poniżej zamieszczamy najważniejsze właściwości pierścieni tłokowych, które umożliwiają szerokie spojrzenie na podstawy teoretyczne, rodzaje konstrukcji i działanie pierścieni tłokowych.

Naprężenie obwodowe

Pierścienie tłokowe w stanie rozprężonym mają większą średnicę niż w stanie zamontowanym. Jest to niezbędne dla osiągnięcia w stanie zamontowanym wymaganego nacisku ze wszystkich stron w cylindrze. W praktyce trudno jest wykonać pomiar nacisku w cylindrze. Siła promieniowa, która dociska pierścień do ściany cylindra, obliczana jest zatem za pomocą wzoru na podstawie siły obwodowej. Siła obwodowa to siła, która jest potrzebna, aby ściągnąć do siebie końce zamka pierścienia do powstania luzu zamka. Siłę obwodową mierzy się za pomocą elastycznej taśmy stalowej, którą owija się wokół pierścienia. Taśmę ściąga się wtedy na tyle mocno, aby osiągnąć zalecany luz zamka pierścienia tłokowego. Można wtedy odczytać siłę obwodową z siłomierza. Pomiar pierścieni zgarniających olej następuje zasadniczo z włożoną sprężyną rozprężną. Dla zapewnienia dokładności pomiarów wprowadza się układ pomiarowy w wibracje, aby sprężyna rozprężna przyjęła swój naturalny kształt za korpusem pierścienia. Przy trzyczęściowych pierścieniach z taśmy stalowej ze sprężyną niezbędne jest dodatkowo osiowe ustalenie całego zestawu pierścienia, z uwagi na jego konstrukcję, bowiem w przeciwnym razie stalowe taśmy wysunęłyby się na bok, uniemożliwiając pomiar.

Rozkład nacisku promieniowego

Nacisk promieniowy zależny jest od modułu sprężystości materiału, rozmiaru szczeliny w stanie rozprężonym, a także od przekroju pierścienia. Przy rozkładzie nacisku promieniowego spotykamy się z dwiema zasadniczymi sytuacjami. Najprostszy jego rodzaj to symetryczny rozkład nacisku promieniowego. Mamy z nim do czynienia przede wszystkim w przypadku wieloczęściowych pierścieni zgarniających olej, składających się z elastycznego nośnika pierścienia lub taśm stalowych o względnie niskim naprężeniu własnym. Leżąca za pierścieniem sprężyna rozprężna dociska nośnik pierścienia lub taśmy stalowe do ściany cylindra. Poprzez działanie sprężyny rozprężnej, która w stanie ściśniętym (sytuacja montażowa) opiera się o tylną stronę nośnika pierścienia lub o taśmy stalowe, nacisk promieniowy oddziałuje symetrycznie.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 34

 • 15
  ZADOWOLONY
 • 4
  ZASKOCZONY
 • 6
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 4
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Piotr 2 3 miesiące temu Ciekawy artykuł. Czekam na więcej.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ aaaaa 1 3 miesiące temu i to jest ciekawy artykuł :) brawo Wy
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony