Części i regeneracja

Warto wiedzieć

3 miesiące temu  07.12.2024, ~ Michał Żak - ,   Czas czytania 3 minuty

Prawdopodobieństwo zakupu auta i popyt w warsztatach

Choć nastroje konsumenckie osiągnęły najniższy poziom w tym roku, to wielu Polaków wciąż zamierza kupić używany samochód. Z październikowej ankiety GUS wynika, że prawdopodobieństwo zakupu w najbliższym czasie deklaruje 7,54% z nas. A to interesujące, gdy mieć na uwadze spodziewany popyt na części samochodowe.

Kolejny raz w tym roku segment motoryzacyjny napędza dynamikę sprzedaży detalicznej - przy ogólnej stabilizacji (1,3% r/r), sprzedaż samochodów, motocykli i części jest wyższa w stosunku do ubiegłorocznych danych za listopad o 24,1%. Utrzymuje się też wysoka podaż aut. Aktualizowany co miesiąc raport OTOMOTO Insights podsumowuje bieżącą kondycję rynku motoryzacyjnego w Polsce, w oparciu o dane własne platformy, a także informacje z CEPiK, GUS i NBP.

Ponad 276 tysięcy aktywnych ofert w listopadzie 2024 roku oznacza, że w tym miesiącu na OTOMOTO było 14% więcej aktywnych ogłoszeń niż rok wcześniej. Najszybciej właścicieli znajdują samochody miejskie, mini i kompaktowe - średnia długość aktywności ogłoszeń z tymi używanymi modelami, publikowanych przez sprzedających indywidualnych to 34-37 dni. Użytkownicy serwisu aukcyjnego średnio podczas jednej wizyty spędzali na stronie prawie 12,5 minuty, odsłaniając w tym czasie 15 stron na platformie.

Kupujemy w dni wolne

Największą aktywność poszukujących auta widać w wolne dni - niedzielne wyświetlenia notują około 4,2% miesięcznego ruchu, a w listopadzie wyraźnie wyższa aktywność (około 4%) widoczna była też w dni ustawowo wolne od pracy: 1 i 11 listopada. W dni robocze wyraźny wzrost aktywności następuje po godzinie 17.

W listopadzie utrzymywała się na rynku sytuacja sprzyjająca poszukującym samochodu. Średnia cena samochodów spadła (1,5%), co może być preludium do końcoworocznych wyprzedaży. Profesjonalni sprzedający obniżyli ceny nieco mocniej - o 2,6%. Jednocześnie jest z czego wybierać - w listopadzie dostępnych było o 14% więcej ogłoszeń niż w tym samym miesiącu rok temu. O tym, że Polacy są zainteresowani zakupem samochodu świadczy nie tylko poziom rejestracji aut w CEPiK (338 064, +16% r/r) i wyróżniająca się na całym rynku dynamika sprzedaży w segmencie motoryzacyjnym (24,1%), ale też najwyższa w tym roku średnia kwota kredytu na samochód - ponad 49 tysięcy złotych.

Spadają nastroje, ale ochota na samochód jest

Choć nastroje konsumenckie osiągnęły najniższy poziom od roku (-17,1%), to wielu Polaków wciąż zamierza kupić samochód w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Z październikowej ankiety GUS wynika, że prawdopodobieństwo zakupu w najbliższym czasie deklaruje 7,54% z nas. Segment motoryzacyjny wyraźnie przewyższa też ogólną dynamikę sprzedaży w cenach detalicznych i notuje ¼ wzrostu w stosunku do poziomu z zeszłego roku.

Benzyna, diesel i… długo, długo nic

Poszukujący samochodu z silnikiem benzynowym i diesla, biorąc pod uwagę liczbę ogłoszeń modeli samochodów z takimi napędami (ponad 90% wszystkich aktywnych ogłoszeń w listopadzie) mogą bardzo szczegółowo filtrować dostępne możliwości, by znaleźć samochód swoich marzeń. W praktyce zdecydowanie najczęściej wykorzystują możliwość wyszukiwania marki (84%) i modelu (69%), a sprzedający takie samochody utrzymują aktywne ogłoszenia z tymi modelami średnio 45-42 dni, a więc można przypuszczać, że znajdują kupującego średnio szybciej niż po upływie 1,5 miesiąca od wystawienia.

Jednocześnie pomimo rosnącej, ale wciąż niskiej podaży samochodów używanych elektrycznych (1,8% aktywnych ogłoszeń w listopadzie), sprzedający takie samochody na swoich klientów czekają niemal dwa razy dłużej - średnia długość aktywności ogłoszeń publikowanych przez profesjonalnych sprzedających przekroczyła już 80 dni.

Fot. OTOMOTO

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony