Części i regeneracja

Części i regeneracja

miesiąc temu  08.03.2021, ~ Administrator   

Prawidłowe położenie napinacza. Na przykładach zobaczcie jak to istotne!

Właściwe ustawienie napięcia jest bardzo ważne, ale w tym artykule poruszamy zagadnienie, które pojawia się jeszcze wcześniej: prawidłowe położenie napinacza.

Dział techniczny Gates otrzymuje regularnie zapytania i reklamacje dotyczące tego, że nowo zainstalowany napinacz nie jest w stanie utrzymać prawidłowego napięcia lub w ogóle uniemożliwia założenie paska. - Po dokładnej analizie tych epizodów odkryliśmy, że w większości przypadków przyczyną problemu jest nieprawidłowe położenie napinacza. Nie jest to oczywiste we wszystkich silnikach, a w niektórych przypadkach łatwo popełnić błędy. Wyjaśnimy to na kilku przykładach - mówią eksperci Gates i prezentują poniższe wskazówki.

SILNIK SPALINOWY HYUNDAI / KIA 2,0 L G4GC

Rozpoczniemy od silnika spalinowego Hyundai / Kia G4GC o pojemności 2,0 l (K025457XS/T43135, od 2006 r.). W tym napędzie zastosowano klasyczny napinacz z podwójnym mimośrodem i uchem pozycjonującym / lokalizacyjnym, które podczas montażu powinno pasować do odpowiedniego wpustu. Wpust w tym przypadku jest zaślepką w głowicy cylindra. Trudność polega na tym, że nieco wyżej znajduje się druga zaślepka. Jeśli włożymy ucho napinacza w górną zaślepkę, nie będziemy w stanie założyć paska na wałek napinacza.

ustawienie napinacza automatycznego

1: ucho pozycjonujące; 2: dolna zaślepka w głowicy cylindra; 3: górna zaślepka w głowicy cylindra

SILNIK SPALINOWY LADA / VAZ 11186/21116 1,6 L W MODELACH KALINA I GRANTA

Nasz drugi przykład dotyczy napinacza w silniku spalinowym Lada / VAZ 11186/21116 1,6 w modelach Kalina i Granta (5670XS i powiązane zestawy/T43228, od 2011 r.), który ma zupełnie inną konstrukcję. Chociaż nie ma on ucha pozycjonującego, w silniku wykonano dwa otwory, w których zmieści się śruba mocująca napinacz. Oczywiście napinacz będzie spełniał wszystkie funkcje tylko wtedy, gdy śruba napinacza zostanie wkręcona w odpowiedni otwór: górny. Jeśli wkręcimy śrubę napinacza do dolnego otworu, napinacz nie będzie w stanie utrzymać odpowiedniego napięcia.[1]

ustawienie napinacza automatycznego

Dwa otwory, w których zmieści się śruba mocująca napinacz.

SILNIKI SPALINOWE VAG 1,4 16 V I 1,6 16 V

Trzecim i ostatnim przykładem są silniki spalinowe VAG 1,4 16 V i 1,6 16 V (5565Xs i powiązane zestawy, od 1998 roku). W tym przypadku do napędu wałków rozrządu stosuje się dwa paski i dwa napinacze automatyczne. Jest niestety wiele sposobów niewłaściwego rozmieszczenia napinaczy, które mogą doprowadzić do uszkodzenia paska i (lub) awarii silnika. Wszystkie możliwe błędy wyjaśniliśmy bardziej szczegółowo w poprzednim biuletynie technicznym TB035.

ZNACZENIE USTAWIENIA NAPINACZA AUTOMATYCZNEGO

Nie jest tajemnicą, że napinacz automatyczny (do paskowego układu rozrządu) pomaga zmaksymalizować żywotność paska i zoptymalizować działanie napędu jako całości. Ponadto automatyczny napinacz upraszcza montaż, eliminując potrzebę dodatkowego pomiaru napięcia po regulacji (dźwiękowym testerem napięcia pasków STT-1 lub innymi narzędziami). Jednak aby wykonać swoje zadanie, musi być prawidłowo zamontowany. Czy właśnie zamontowałeś napinacz i masz trudności z uzyskaniem odpowiedniego napięcia lub nawet z założeniem paska? Przyczyną może być nieprawidłowe położenie napinacza, dlatego należy uważać, aby nie popełnić błędów w tym zakresie.


[1] W tej części znajdują się dwa otwory, dlatego że ta sama głowica cylindra jest używana również w starszych silnikach, które wymagają wkręcenia śruby napinacza w dolny otwór.

źródło: Gates

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 18

 • 10
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 4
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
do góry strony