Części i regeneracja

Części i regeneracja

21 dni temu  15.04.2021, ~ Administrator   

 Przedwczesne awarie koła pasowego napinającego w 1,4, 1,5 i 1,6 litra Kia oraz Hyundai

Specjaliści z centrum technicznego Gates są informowani o przedwczesnych awariach koła pasowego napinającego występującego w zestawach Gates PowerGrip K015479XS i zestawach PowerGrip z pompą wodną KP15479XS dedykowanych do silników benzynowych 1,4, 1,5 i 1,6 litra Kia oraz Hyundai. Artykuł ten pomoże Wam uniknąć tego typu przedwczesnych awarii, jednocześnie podkreślając ogólne znaczenie przestrzegania właściwego położenia poszczególnych elementów mechanizmu napinającego i prawidłowej kolejności montażu oraz momentu dokręcania śrub mocujących.

W większości przypadków awarii ulegało łożysko koła pasowego napinającego, powodując uszkodzenie paska, utratę synchronizacji oraz uszkodzenie poszczególnych elementów mechanizmu rozrządu. Jak widać na poniższych zdjęciach w dalszym procesie koło pasowe rozmontowano oddzielając pierścień wewnętrzny od zewnętrznego.

uszkodzone koło pasowe napinające

Ilustracja 1: uszkodzone koło pasowe

Podczas dalszej inspekcji wykryto prawdziwą przyczynę awarii. We wszystkich przypadkach stwierdzono ślady przegrzania rolki napinającej (ilustracja 2), otarcia na całej długości zewnętrznego obwodu paska (ilustracja 3) oraz typowe zarysowania powierzchni roboczej koła pasowego napinacza (ilustracja 4).

odbarwienie koła pasowego napinającego w wyniku przegrzania

Ilustracja 2: odbarwienie powierzchni koła pasowego napinającego powstałe w wyniku przegrzania

powierzchnia zewnętrzna paska uszkodzona przez koło pasowe napinające

Ilustracja 3: uszkodzenie na powierzchni zewnętrznej paska

koło pasowe napinające zarysowania napinacza

Ilustracja 4: ślady otarcia na kole pasowym napinacza

SPRĘŻYNA SPOCZYWAJĄCA NA KOLE PASOWYM NAPINACZA

Należy podkreślić, że początkowe napięcie paska jest uzyskiwane dzięki sile sprężyny (nie dostarczana w zestawach), która spoczywa jednym końcem na elemencie konstrukcyjnym silnika, a drugim na specjalnym uchu wspornika napinacza.

Po ustawieniu napięcia i zabezpieczeniu napinacza dwiema śrubami pozostaje on unieruchomiony, a sprężyna nie bierze udziału w pracy napędu. Wymiana sprężyny nie jest zalecana przez producenta samochodu, jeśli nie występują widoczne uszkodzenia. Jednak część ta pozostaje w tej samej pozycji od czterech do pięciu lat i z tego powodu traci swoje właściwości. Dlatego należy wymienić sprężynę nawet jeśli nie zaleca tego producent OE.

Ponadto należy zwrócić uwagę na mocowanie śrub. Jeśli nie zostaną zamocowane, po procedurze montażowej sprężyna może przeskoczyć przez krawędź oraz oprzeć się bezpośrednio na kole pasowym, a nie na uchu napinacza. Oznacza to oczywiście, że podczas pracy silnika będzie ona ocierała o koło pasowe.

Spowoduje to znaczne zwiększenie poziomu tarcia, uszkodzenie mechaniczne koła pasowego, a także wytworzenie ogromnej ilości ciepła. Ciepło przenoszone na pasek doprowadzi do nagrzania koła pasowego napinającego, a w konsekwencji przegrzania łożyska oraz wycieku środka smarnego. To z kolei będzie przyczyną generowania jeszcze większego ciepła w łożysku, a następnie przeciążenia i zniszczenia.

ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA CAŁY NAPĘD

Ten konkretny przypadek przypomina nam o tym, że należy zwracać uwagę na prawidłowe położenie sprężyny (jak pokazano na ilustracji 5, nie powinna ona spoczywać na kole pasowym), ale trzeba także wyciągnąć bardziej ogólne wnioski.

prawidłowa pozycja sprężyny koła pasowego napinającego

Ilustracja 5: prawidłowe położenie sprężyny

Przy każdej wymianie lub montażu należy koniecznie przestrzegać właściwego położenia poszczególnych elementów mechanizmu napinającego, a także prawidłowej kolejności montażu oraz momentu dokręcania śrub mocujących (zgodnie zaleceniami zawartymi w instrukcji montażu w wersji cyfrowej).

Ponadto przykład ten pokazuje, że podczas diagnostyki konieczne jest nie tylko zwrócenie uwagi na uszkodzenia pojedynczych elementów napędu, ale także monitorowanie stanu całego układu oraz poszczególnych elementów.

źródło: Gates

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 3
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony