Części i regeneracja

WYWIADY

ponad rok temu  12.08.2015, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Przyszłością oświetlenia jest różnorodność

W ciągu ostatnich lat nastąpił ogromny postęp w dziedzinie oświetlenia samochodowego. Na rynku coraz bardziej popularne stają się nowoczesne technologie, takie jak LED, OLED i światło laserowe.

Richard Lothholz, globalny dyrektor sprzedaży w dziale oświetlenia samochodowego i LED firmy OSRAM, odpowiada na pytania dotyczące rozwoju technologii oświetleniowej w motoryzacji.

W erze ksenonów technologia oświetleniowa w samochodach rozwijała się stosunkowo wolno. A teraz mamy do czynienia z niezwykłym, wręcz bardzo dynamicznym postępem (LED, Matrix LED i światło laserowe). Czy Pana zdaniem doszło do tego ze względów technicznych, czy ekonomicznych?

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że światło LED i technologie z tym związane, takie jak OLED czy laser rzeczywiście opanowują całą dziedzinę oświetlenia – tak więc LEDy to nie tylko i wyłącznie czysto motoryzacyjne zjawisko. Warto jednak podkreślić, że technologie oparte na LED naprawdę mają wyjątkowo mocne strony, dzięki którym idealnie nadają się do zastosowań w pojazdach. Po pierwsze: światłem LED można bardzo łatwo sterować. Możemy na przykład oświetlać wybrane obszary podczas jazdy – tak jest w przypadku systemu Matrix. Po drugie: barwę światła LED można zmieniać. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza we wnętrzu samochodu. Po trzecie: światło LED jest wydajne energetycznie. To ważny czynnik w samochodach elektrycznych, gdzie liczy się każdy kilometr, a więc każdy wat zużytej energii. Od lat obserwujemy ciągły rozwój – reflektory główne LED nie są już teraz niczym nadzwyczajnym i stają się obiektem coraz większego zainteresowania. Jednocześnie dla wielu kierowców oświetlenie ksenonowe wciąż jest atrakcyjnym rozwiązaniem jako wyposażenie dodatkowe.

Jak Pan ocenia rozwój reflektorów głównych LED w odniesieniu do ich coraz większej popularności? Czy LEDy całkowicie zastąpią ksenony, a reflektory główne LED staną się również standardem w segmencie małych i tańszych samochodów w przyszłości?

Standardowo pojazdy wyposażone są w podstawowe systemy oświetleniowe, ale dodatkowo mogą mieć jedną lub więcej nowszych wersji świateł. Obecnie bazowe wyposażenie zazwyczaj oznacza żarówki halogenowe, a oświetlenie ksenonowe występuje jako opcja. Warto jednak dodać, że w niektórych modelach samochodów ksenony są już oświetleniem standardowym. W ciągu najbliższych kilku lat będziemy na pewno obserwować zwiększanie się udziału oświetlenia LED na liście opcji – zarówno jako reflektory główne LED, jak i system Matrix w droższych modelach.

Obecnie oświetlenie laserowe występuje jedynie w modelach luksusowych i jest dostępne w ofercie zaledwie dwóch producentów samochodów. Czy to się zmieni? A może dalszy rozwój technologii LED sprawi, że ta technologia wyjdzie jednak z użycia? Jaka Pana zdaniem będzie przyszłość świateł laserowych?

Uważamy, że przyszłością oświetlenia jest różnorodność. Z całą pewnością na drogach pojawi się więcej pojazdów wyposażonych w oświetlenie laserowe – na początku głównie w samochodach klasy premium. Technologia laserowa jest nadal na początku swojego technicznego rozwoju i ma ogromny potencjał, jednak standardowym rozwiązaniem w przyszłości na pewno będzie technologia LED i OLED. Potwierdza to ostatnia prezentacja BMW. Podczas wiosennych targów CES w Las Vegas pokazano kolejną fazę rozwoju oświetlenia samochodowego w prototypie M4 Concept Iconic Lights. Cieszy nas fakt, że jesteśmy jedynym producentem, którego moduł laserowy został wykorzystany w pojazdach produkowanych na skalę masową.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony