Części i regeneracja

Części i regeneracja

7 dni temu  21.05.2020, ~ Administrator   

Smarować piastę czy nie? Eksperyment w centrum szkoleniowym

To temat wielu dyskusji i rozmów - czy należy stosować smar pomiędzy tarczę hamulcową i piastę? Temat ten pojawił się też podczas naszego ostatniego spotkania na Facebooku, gdzie Tomasz Hurt, menadżer ds. technicznych Delphi Technologies mówił o negatywnych skutkach smarowania piasty. Z tym zdaniem nie zgadza się część naszych czytelników, którzy są zdania, że smar zabezpiecza tarczę przed korozją.

Różnica zdań w tym temacie ma miejsce praktycznie pod każdym naszym artykułem dotyczącym serwisowania układu hamulcowego. 

- Zapraszam na krótki eksperyment w odpowiedzi na pytanie pojawiające się po moim ostatnim wywiadzie. My twierdzimy, że nie należy smarować piasty przed założeniem tarczy, ponieważ smar jest substancją nieściśliwą, czyli jeżeli posmarujemy go nierównomiernie, to ten smar też nierównomiernie rozłoży się pod tarczą i może to spowodować w późniejszym czasie problemy z pracą tarczy w czasie hamowania - Tomasz Hurt zapowiada w ten sposób krótki eksperyment, przeprowadzony w centrum szkoleniowym Delphi Technologies w podwarszawskim Błoniu.

Zobaczcie materiał filmowy.

Wywiad z Tomasz Hurtem dotyczący serwisowania układu hamulcowego - poniżej.

Wibracje, piszczenie i inne problemy w układzie hamulcowym. Jak ich uniknąć, serwisując właściwie hamulce? I o tym, dlaczego trzeba rozmawiać z klientami o tej usłudze.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 27

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 5
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 5
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 7
  BRAK SŁÓW

Komentarze (10)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ XayZix 10 5 dni temu Ja zaznaczę że tak sumiennie i obiektywnie wykonany test jest zbędny, bo wystarczy troche trygonometri żeby to policzyć, żadnych testów nie trzeba. O ile można to testem nazwać, bo ja do mocowania tarczy używam srub/nakrętek i klucza, a nie kładę stożek o wadze koło kilograma. A to że smarować należy odpowiednimi smarowidlami (a nie ceramika czy o boziu, miedzucha) to jest inna sprawa.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Quick 9 5 dni temu Miali wykazać, że smar jest fe i wykazali ;) Lepsze bicie tarczy od nieściśliwych tlenków żelaza hehe
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Ememes 8 5 dni temu Proszę się nie ośmieszać "testem". Sądziłem że "fachowcy" z delphi są bardziej ogarnięci. Z artykułu nic nie wynika
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Jacek 7 5 dni temu Złości to bo filmik wyrwany z kontekstu i nikt nie lubi krytyki. Na szkoleniu Pana z ATE żartował, że Polscy mechanicy to KUPFERFETT nawet na kanapki ożywają. Coś w tym jest.. To właśnie chciał pokazać szkoleniowiec z DEPHI jak sądzę.. piasta może być posmarowana olejem a nie pastą miedziana czy ceramiczną .. Zanieczyszczenie grubości włosa (i tu tan nieszczęsna folia) odchyla tarczę i powoduje jej wadliwe zużycie. Wina montażu tarcza do wyrzucenia a nie reklamacji !!! Nikt nie lubi krytyki i prawie nikt nie przyzna się do fuszerki ..
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Jasiu 6 5 dni temuocena: 100%  A czy ktoś widział smar jak folia? Po drugie 90% piast ma delikatne rowki wynikajace z toczenia, w które smar może się wcisnąć przy dokrecaniu. Oczywiście daje cienką warstwę smaru ceramicznego od lat. A większej bzdur o takich testach lepiej nie nagrywajcie. Ośmieszacie się takimi testami i tyle. Tarczy nawet nie przykreciliscie odpowiednim momentem, bo z waszej folii nic by nie zostało. I nic by nie biło
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Yaro 5 6 dni temu Bzdurny test!!! Nie ma nic wspólnego z montażem tarcz
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Zły 4 6 dni temu Mowa o smarowaniu a dajecie folie, gówno a ekspertyza
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Pop 3 6 dni temu Bez sensu ten test folia na brzegu to nie smar....
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Curtix 2 6 dni temu To że bicie jest niebezpieczne, prawda. To że smar jest nieściśliwy też. Ale jakim cudem ma się on nie rozejść na boki podczas przykręcania jak tarcza i piasta są czyste a w smarze nie ma zabrudzeń?
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Bkr 1 6 dni temu Folia to nie smar, a tarcza do pomiaru powinna być przykręcona śrubami do piasty.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony