Części i regeneracja

Części i regeneracja

Paliwa i oleje

Warto wiedzieć

Wydarzenia

miesiąc temu  02.06.2020, ~ Administrator   

Spadek mocy to nie zawsze duża awaria. Jak udrożnić zatkany katalizator?

Spadek mocy silnika nie zawsze musi oznaczać poważną awarię silnika. Takie objawy są charakterystyczne zarówno dla brudnego zaworu EGR, usterki wtryskiwaczy czy nieszczelnego układu dolotowego. Oczywiście w silnikach wysokoprężnych winowajcą może być niedrożny filtr cząstek stałych. Co ciekawe ten ostatni element nie jest jedynym elementem układu wydechowego, który może ograniczyć moc i sprawność silnika. Wbrew pozorom dosyć częstą przypadłością jest usterka katalizatora.

Ten ostatni może zostać zatkany przez nagar lub może zostać uszkodzony mechanicznie przez pracę w zbyt wysokiej temperaturze. Za wysoka temperatura pojawia się podczas pracy silnika na zbyt ubogiej mieszance i najczęściej jest spowodowana usterką układu wtryskowego. Nadtopionego katalizatora nie da się uratować natomiast jeżeli ten jest zatkany i mamy do czynienia z silnikiem o zapłonie iskrowym można przywrócić mu pełną drożność.

Chemiczna terapia katalizatora

Liqui Moly wprowadziło do obrotu specjalny preparat do oczyszczania katalizatora w silnikach benzynowych Catalic System Cleaner Liqui Moly nr 8931. Preparat można stosować w silnikach benzynowych wyposażonych w układ wtrysku bezpośredniego, jak i w starszych jednostkach zasilanych układem pośrednim.

Jak skutecznie wyczyścić katalizator?

Aby skutecznie udrożnić katalizator należy zastosować środek Liqui Moly Catalic System Cleaner 8931 a następnie wlać do zbiornika dodatek Liqui Moly Catalic System Clean nr 7110. Pierwszy preparat jest dedykowany do zastosowań warsztatowych i aby go zastosować zawartość opakowania należy wlać do urządzenia Liqui Moly Easy Clean nr RO51 lub w ostateczności zastosować rozpylacz warsztatowy (urządzenia używane do aplikacji zmywacza do hamulców) np. Liqui Moly nr 3316. Preparat aplikujemy do gardzieli silnika po rozłączaniu układu dolotowego.

Ważne, aby miejsce aplikacji znajdowało się za turbosprężarką i przepływomierzem. Przed rozpoczęciem dozowania należy uruchomić silnik i utrzymując obroty około 2.000 / min podawać preparat przez 2- 3 sekundy. Jeżeli silnik nie będzie wykazywał tendencji do gaśnięcia można wydłużyć czas aplikacji. Podczas aplikacji oczyszczany jest układ dolotowy, komora spalania, denko tłoka i katalizator. Po zakończeniu procedury należy skręcić elementy układu dolotowego i wlać do paliwa preparat Liqui Moly Catalic System Clean nr 7110. Dodatek ten dzięki oczyszczeniu i nasmarowaniu układu wtryskowego zabezpieczy katalizator przed szybkim ponownym zatkaniem. Kuracja oczyszczająca katalizator jest szczególnie polecana do samochodów eksploatowanych w mieście na krótkich odcinakach. To właśnie w tych pojazdach istnieją idealne warunki do przedwczesnego zatkania tego elementu.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 3
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony