Części i regeneracja

Części i regeneracja

miesiąc temu  04.03.2021, ~ Administrator   

Spadek mocy wskutek wadliwego odpowietrzania skrzyni korbowej

Położenie montażowe zaworu PCV na głowicy cylindrów.

Spadek mocy, nierówna praca na biegu jałowym lub syczenie w przypadku pojazdów z turbosprężarką stanowią oznaki niesprawności odpowietrzania skrzyni korbowej.

Układ odpowietrzania skrzyni korbowej jest ważnym podzespołem silnika spalinowego. Odprowadza on gazy przedmuchowe powstające podczas spalania w cylindrach i reguluje stosunki ciśnień.

Przykładowo w silnikach 1.8 i 2.0 TFSI grupy VW do tego celu służą specjalne zawory regulacyjne ciśnienia, tak zwane zawory PCV (Positive Crankcase Ventilation). Ich zadaniem jest zapewnienie odpowietrzania skrzyni korbowej w różnych stanach obciążenia.

1. Bieg jałowy lub hamowanie silnikiem
Gazy przedmuchowe odprowadzane są za przepustnicą, czyli za turbosprężarką, ponieważ w tym stanie obciążenia w rurze dolotowej panuje podciśnienie (patrz ilustracja 2).

2. Obciążenie częściowe lub pełne
Gazy przedmuchowe odprowadzane są przed turbosprężarką, ponieważ w tym stanie obciążenia w rurze dolotowej panuje nadciśnienie (patrz ilustracja 3).

W drugim przypadku (obciążenia częściowego lub pełnego) występujące ciśnienia doładowania dociska membranę, co sprawia, że gazy przedmuchowe odprowadzane są odpowiednio przez zawór PCV. Jeśli w tym miejscu występuje usterka, np. wskutek pęknięcia membrany (patrz ilustracja 4), może dojść do ulatniania się ciśnienia doładowania bezpośrednio do skrzyni korbowej i możliwe jest zaobserwowanie opisanych objawów.

Ważne: Położenie montażowe zaworu PCV sprawia, że jest on tylko pobieżnie badany podczas diagnostyki. Podczas wymiany turbosprężarki należy zatem przeprowadzić gruntowną kontrolę silnika i odczytać pamięć usterek sterownika silnika!

Pęknięta membrana PCV

źródło:
Technical Messenger Mahle

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 16

 • 11
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 3
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ A5fan 1 miesiąc temu Chyba zamienione te ilustracje 2 i 3 ?
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony