Jednymi z ważniejszych, a tym samym najbardziej podatnym na uszkodzenia elementami zawieszenia samochodów są połączenia metalowo-gumowe, czyli tuleje. Dzięki swym właściwościom wpływają one zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo jazdy.
Żywotność tulei może ulec skróceniu poprzez wystawienie ich na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, stan nawierzchni, po której jeździmy oraz w wyniku wadliwego obliczenia sił działających w zawieszeniu i niedostosowaniu parametrów tulei przez producenta.
Jeżeli chodzi o pierwszy z powyższych czynników, to szczególnie niekorzystne jest występowanie bardzo niskich temperatur, w których wkład gumowy traci swoje naturalne właściwości elastyczne, przez co narażony jest na pęknięcia i wykruszanie. Jeżeli chodzi o stan nawierzchni, po których jeździmy, to chyba każdy kierowca w Polsce mógłby godzinami opowiadać o sytuacjach, w których natrafił na „ubytki” w asfalcie, które niejednokrotnie mogły przyprawić o zawał serca lub o długiej jeździe po drodze przypominającej swą nawierzchnią bardziej bezdroża rajdu Dakar niż gładką „asfaltówkę”. W takich sytuacjach uderzenia odczuwane przez kierowcę są już tłumione przez tuleje gumowe, które przyjmują na siebie większość drgań. Trzecim elementem jest niedostosowanie oryginalnych tulei do specyfiki zawieszenia oraz warunków drogowych panujących w danym kraju. Niejednokrotnie tuleje zaprojektowane na autostrady Europy zachodniej nie sprawdzają się w warunkach trwałej jazdy po nierównej nawierzchni.
Inżynierowie firmy TEDGUM postanowili podjąć wyzwanie polegające na poprawieniu właściwości gumowo-metalowych elementów zawieszenia tak, aby zwiększyć żywotność powyższych elementów oraz wpłynąć na komfort jazdy. W wyniku wieloletnich badań oraz cały czas zdobywanego doświadczenia zostały opracowane produkty, które poprzez odpowiednie dobranie jakości mieszanki gumowej oraz modyfikacje w strukturze tulei sprawiają, że ulepszone produkty lepiej radzą sobie z polskimi warunkami drogowymi, jednocześnie wpływając na wydłużoną żywotność. Niejednokrotnie zmodyfikowane tuleje firmy TEDGUM wydłużają czas eksploatacji nawet 5-krotnie! W przypadku niektórych elementów zawieszenia oprócz zbyt słabej wytrzymałości występować mogą inne problemy, które niekoniecznie dotyczą właściwości jezdnych. Ciekawym przykładem może być tuleja belki tylnej stosowana w samochodach Renault Laguna, która stanowi problem także dla dystrybutorów, jak i mechaników. W przypadku oryginalnej tulei „słabym ogniwem” jest blacha zamykająca tuleję z jednej strony. Przy nawet lekkim uderzeniu blacha odrywała się od całej tulei, skutecznie ograniczając możliwość poprawnego montażu i użytkowania. Inżynierowie firmy TEDGUM poradzili sobie z problemem poprzez trwałe przymocowanie blachy oraz dodatkowe uzupełnienie mieszanki gumowej, która zapobiega „stukaniu” tulei podczas eksploatacji.
Dotychczasowe doświadczenie dowodzi, że można stworzyć nawet coś lepszego od oryginału.
Komentarze (1)