Części i regeneracja

Wydarzenia

3 miesiące temu  17.07.2024, ~ Michał Żak - ,   Czas czytania 3 minuty

Ulepszone narzędzia inżynierskie NSK

Firma NSK opracowała ilościową metodę oceny pozwalającą określić, które czynniki i w jakim stopniu wpływają na proces propagacji pęknięć w materiale łożysk. Łącząc nową metodę online z techniką kontroli ultradźwiękowej, która skanuje wtrącenia niemetaliczne w dużej objętości stali, firma jest w stanie przewidzieć trwałość łożysk ze znacznie większą dokładnością. Co istotne, skorzystają na tym firmy dążące do neutralności węglowej.

Firma NSK, światowy lider w dziedzinie rozwiązań sterowania ruchem, wprowadziła szereg istotnych udoskonaleń narzędzi inżynierskich dostępnych online, które zwiększają wydajność procesów produkcyjnych klientów. Na przykład łatwe w użyciu narzędzia, takie jak Katalog Online NSK, Obliczenia Techniczne i Dane CAD 2D/3D (wszystkie wcześniej dostępne osobno) zostały obecnie połączone. Inżynierowie i projektanci mogą zatem wybierać łożyska, potwierdzać specyfikacje i pobierać dane CAD w ramach jednego kompleksowego rozwiązania.

Kolejne udoskonalenie stanowi nowa funkcja narzędzia Obliczenia Techniczne, która umożliwia obliczanie i wyświetlenie wielu parametrów za jednym razem, w tym trwałości, rodzaju pasowania/wartości luzu roboczego i częstotliwości łożysk, co także pomaga klientom NSK skrócić czas pracy.

Warto podkreślić zasadniczą zmianę w postaci zastosowania przez NSK poprawionych wartości podstawowych obciążeń dynamicznych - parametru używanego do obliczania szacowanej trwałości łożysk tocznych. Poprawka, która wydłuża podstawową trwałość znamionową głównych typów łożysk tocznych firmy, w tym łożysk kulkowych poprzecznych, łożysk kulkowych skośnych, łożysk kulkowych wahliwych, łożysk walcowych i łożysk stożkowych, została uwzględniona w Katalogu Online NSK.

Nowe szacunki wynikają z zastosowania przez NSK bardzo dokładnej (zgłoszonej do opatentowania) metody przewidywania trwałości łożysk w oparciu o badania ultradźwiękowe, co jest pierwszą na świecie tego typu procedurą zaprezentowaną przez firmę w marcu 2023 r. NSK opracowała ilościową metodę oceny pozwalającą określić, które czynniki i w jakim stopniu wpływają na proces propagacji pęknięć w materiale łożysk. Łącząc nową metodę z techniką kontroli ultradźwiękowej, która skanuje wtrącenia niemetaliczne w dużej objętości stali, firma jest w stanie przewidzieć trwałość łożysk ze znacznie większą dokładnością. Dlatego też NSK skorygowała podstawową wartość obciążalności wielu łożysk (bez zmian konstrukcji lub wykorzystanych materiałów) jednocześnie stosując odpowiedni margines bezpieczeństwa do wszelkich podwyższonych wartości. Przykładowo, dzięki tej rewizji szacowana trwałość łożysk poprzecznych jest nawet dwukrotnie większa niż poprzednio.

Wraz ze skorygowaną wartością podstawowej obciążalności łożysk można je stosować w warunkach większych obciążeń, co pozwala na wybór mniejszych łożysk spełniających tę samą funkcję. Uzyskane w ten sposób korzyści obejmują zmniejszenie wymiarów maszyn i ograniczenie masy. Zmiana ta zapewnia zmniejszenie średnicy zewnętrznej łożyska o 14%, zmniejszenie szerokości o 13% i zredukowanie masy o około 38%. Skorzystają również klienci dążący do neutralności węglowej. Zredukowane wymiarowo łożyska wymagają mniejszej liczby zasobów do produkcji. Sama wspomniana wyżej wymiana łożysk zapewnia również niższy moment obrotowy, co skutkuje ograniczeniem emisji CO2 i zużycia energii podczas użytkowania o około 18% (mniej więcej o 48 kWh rocznie). Według obliczeń NSK oznacza to obniżenie emisji CO2 o około 22 kg.

Fot. NSK

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony