Części i regeneracja

Części i regeneracja

miesiąc temu  21.10.2024, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Uszkodzenia silnika z powodu niepoprawnie zamontowanych sprężyn zaworu

Jeśli jazda próbna po przeprowadzonych pracach przy głowicy cylindrów zakończy się uszkodzeniem silnika, może to wynikać z drobnej nieostrożności.

Zdarza się, że bezpośrednio po zakończeniu prac przy układzie rozrządu ponownie dochodzi do uszkodzenia. Po otwarciu głowicy cylindrów pojawia się typowa charakterystyka uszkodzenia: oderwany zawór lub nawet kilka zaworów powyżej trzeciego rowka, poprzecznie do trzonka zaworu. Przyczyna leży w łatwym do uniknięcia błędzie montażowym.

Przyczyna uszkodzenia

Jeśli podczas montażu zaworów sprężyna zostanie zainstalowana pod kątem, jest ona poddawana większym obciążeniom po jednej stronie nawet wtedy, kiedy zawór jest zamknięty. Z kolei po otwarciu zaworu sprężyna zostaje ściśnięta aż do oporu. Z powodu skoku wałka rozrządu w górnym obszarze trzonka zaworu powstaje bardzo duży boczny moment zginający. Ze względu na cyklicznie pojawiające się obciążenie zginające dochodzi do rozerwania zaworu, który wpada do komory spalania i zostaje mocno odkształcony przez tłok i głowicę cylindrów.

Typowa charakterystyka uszkodzenia

  • Uszkodzenie występuje bezpośrednio po naprawie.
  • Pęknięcie zaworu rozpoczyna się na poziomie trzeciego (najniższego w pozycji montażowej) rowka i przebiega poprzecznie do trzonka zaworu (patrz Ilustracja 2).
  • Kliny zaworu są częściowo zdeformowane w obszarze mostków.
  • Ślady nierównomiernego nacisku na powierzchni przylegania sprężyny zaworu w głowicy cylindrów (patrz Ilustracja 3).
  • Powierzchnia pęknięcia wykazuje strukturę typową dla pęknięcia gwałtownego.

Ważne!

Podczas montażu sprężyn zaworu należy zapewnić ich prawidłowe osadzenie w głowicy cylindrów. Zużyte sprężyny zaworu należy skontrolować pod kątem dokładności wymiarowej przed ponownym montażem. Zaleca się, aby podczas montażu nowych lub eksploatowanych zaworów zawsze używać nowych klinów.

Źródło: Mahle Technical Messenger

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony