Części i regeneracja

Warto wiedzieć

2 miesiące temu  02.12.2022, ~ Rafał Dobrowolski   

Wielkie świąteczne porządki z PZL Sędziszów!

PZL Sędziszów – uznany producent filtrów nie ogranicza się wyłącznie do branży motoryzacyjnej. W jego ofercie znajdziemy także bardzo wysokiej jakości filtry do odkurzaczy przemysłowych. Przedświąteczny okres jest doskonałym pretekstem do wskazania najpopularniejszych referencji oraz przypomnienia kilku najważniejszych zasad przemysłowego odkurzania.

Większość odkurzaczy przemysłowych jest wyposażona w filtr powietrza oraz worek na zanieczyszczenia. Producenci w instrukcjach bardzo precyzyjnie regulują zasady korzystania z jednego i drugiego. Na ogół z filtra korzysta się zawsze, worek pomijamy tylko wtedy, kiedy odkurzaczem zbieramy wodę. Oznacza to, że filtr użytkowany jest bez przerwy, ponieważ chroni silnik oraz mechanizmy wymuszające obieg powietrza przed zanieczyszczeniem, zużyciem i uszkodzeniem. Worek jest natomiast czymś w rodzaju wstępnego filtra, który jednocześnie zbiera zabrudzenia, umożliwiając późniejsze ich wyrzucenie.

Pył – największy wróg odkurzacza

Największym zagrożeniem dla odkurzacza są drobne pyły. Wśród nich czołową pozycję zajmuje pył gipsowy, który jest w stanie przeniknąć nie tylko przez worek, ale także przez filtr i dostać się do silnika. Z tego właśnie powodu należy dbać nie tylko o możliwie jak najdokładniejszy montaż i uszczelnienie worka oraz filtra, ale także o ich jakość, tak aby pracowały maksymalnie skutecznie. Filtry PZL Sędziszów wykonane są z najwyższej jakości materiałów filtracyjnych, najczęściej identycznych jak oryginalne lub – w przypadku najtańszych modeli odkurzaczy - nawet lepszych i dzięki temu w sposób maksymalny chronią nasze urządzenie.

Otrząsacz filtra – co to jest?

Wybrane modele odkurzaczy przemysłowych wyposażone są w tzw. otrząsacz filtra. To funkcja bardzo przydatna przy pracach z pyłami, zwłaszcza gipsowymi. Ponieważ podczas odkurzania lub współpracy z elektronarzędziami pył osiada na filtrze i zatyka go z zewnątrz, co pewien czas trzeba go po prostu wytrzepać. Funkcja otrząsania filtra służy właśnie do tego. Bez rozbierania odkurzacza odpowiedni mechanizm wstrząsa filtrem, przywracając jego drożność. W droższych modelach odkurzaczy dzieje się to automatycznie po wykryciu spadku siły ssania, w tańszych należy na chwilę przerwać odkurzanie i skorzystać z odpowiedniej dźwigni lub przycisku.

Zbieranie wody

Większość odkurzaczy przemysłowych umożliwia odkurzanie czy raczej zbieranie wody. Chcąc skorzystać z tego trybu należy wcześniej wyjąć worek ze zbiornika odkurzacza. W niektórych modelach producent wymaga także wymiany filtra na specjalną gąbkę lub osłonięcia filtra specjalnym pokrowcem. Silnik odkurzacza jest chroniony przed zassaniem wody, ponieważ - po pierwsze - znajduje się wysoko nad zbiornikiem, w którym zbiera się woda a po drugie w układzie dolotowym jest specjalny zawór kulowy, który w razie przepełnienia odkurzacza lub jego wywrócenia zamyka dopływ powietrza do silnika.

Filtry, które można płukać

Filtry, które spotykamy w popularnych odkurzaczach przemysłowych możemy podzielić na dwie główne grupy – z filtrami zmywalnymi, oraz takie, które nie mogą być przepłukiwane.

Filtry zmywalne wykonane są z materiału poliestrowego. Pozostałe – są wykonane z papierów filtracyjnych. Filtr papierowy nie powinien mieć kontaktu z wodą.

- Co do zasady, filtry papierowe są przeznaczone do użytkowania na sucho. Wszędzie, gdzie nie ma kontaktu z wodą jest to idealne, tańsze rozwiązanie. Niektórzy producenci odkurzaczy podają w instrukcji, że filtry papierowe można stosować na „sucho i mokro”, ale po każdym użyciu należy filtr wyjąć i dokładnie wysuszyć. Uniwersalne rozwiązanie to filtry poliestrowe, które sprawdzą się w każdych warunkach a ze względu na użyty w nich materiał (poliester) szczególnie zalecane są do użycia w kontakcie z wodą – mówi Dominik Zwierzyk, Project Manager PZL Sędziszów S.A.

Fot. PZL Sędziszów

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony