Części i regeneracja

Części i regeneracja

Artykuł sponsorowany

ponad rok temu  11.09.2019, ~ Administrator   

Wycieraczki a bezpieczeństwo i komfort jazdy. Co warto wiedzieć?
Strona 1 z 2

Wycieraczki do szyb, to z pozoru błahe i proste urządzenia, bez których jednak nie da się bezpiecznie kierować samochodem. O układzie oczyszczania szyb rozmawiać warto nie tylko w okresie jesienno-zimowym, lub w czasie deszczu. Poranek w aucie trzymanym pod chmurką kończy się zaparowaną szybą, dłuższa jazda w trasie to kurz i owady. Odpowiedni stan wycieraczek to podstawa bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów w ciągu całego roku.

Mały element o dużym znaczeniu

Sprawność systemu oczyszczania szyb zależy przede wszystkim od stanu wycieraczek. Na zużycie ma wpływ liczba cykli pracy, ale również czas; wynika to z normalnego starzenia się gumy, czyli elementu głównego piór wycieraczek. Pozostawanie smug, rozmazywanie, przeskakiwanie wycieraczki po szybie, to ostatnie symptomy świadczące o konieczności wymiany piór. Wycieraczki przyjęło się wymieniać według dwóch szkół. Jedna mówi o wymianie, gdy widzimy niedoskonałości związane z ich pracą, druga natomiast mówi o okresowej wymianie dwa razy w roku, czyli przed i po zimie, gdyż w naszym klimacie jest to najcięższy okres dla wycieraczek oraz ich mechanizmów. Okres zimowy, szczególnie w przypadku wycieraczek przegubowych, powoduje przyspieszoną korozję ramy. Skorodowana rama uniemożliwia poprawne i odpowiednio mocne przyleganie wycieraczki do szyby na całej jej powierzchni z powodu blokowania się przegubów. Również same pióro (element gumowy) narażone jest na uszkodzenia wynikające z przymarzania do szyby, a tym samym odrywanie się kawałków podczas ich uruchamiania.

Jak wybierać, by wybrać dobrze?

Dobór wycieraczek jest teoretycznie łatwy. Ogranicza się do fabrycznej długości i typu mocowania. W większości przypadków wystarczy jedynie podać markę, model i rocznik samochodu. W przypadku samodzielnego doboru, z rozwagą należy decydować o zamontowaniu większych niż zalecane przez producenta rozmiary (mechanizmy mogą wówczas zbyt słabo dociskać wycieraczkę do szyby). Zbyt krótka wycieraczka z kolei ogranicza pole oczyszczania szyby i może uniemożliwić działanie systemów bezpieczeństwa (awaryjnego hamowania, rozpoznawania znaków, czujników zmierzchu/deszczu, itp.).

W przypadku wyboru wycieraczek nie powinniśmy kierować się tylko ceną. Niskiej jakości wycieraczki mogą porysować szybę. Może się to zdarzyć, jeśli pióra wycieraczek są zbyt elastyczne albo źle zmontowane i w pewnym zakresie pracy układu dotykają szyby szkieletem, a nie piórem. Zbyt twarde pióro, oprócz gorszego oczyszczania szyby, również może doprowadzić do jej porysowania.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony