Części i regeneracja

Części i regeneracja

Artykuł sponsorowany

ponad rok temu  11.09.2019, ~ Administrator   

Wycieraczki a bezpieczeństwo i komfort jazdy. Co warto wiedzieć?
Strona 2 z 2

Wycieraczki do zadań specjalnych

Kupując uniwersalne wycieraczki z multiadapterem można praktycznie zapomnieć o problemie mocowania, gdyż z zestawu można dobrać właściwy do danego auta adapter.

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się również nowe rozwiązania, takie jak wycieraczki zimowe bądź przeznaczone specjalnie do pojazdów użytkowych. To propozycja dla osób stawiających na trwałość i odpowiednią jakość oczyszczania. W przypadku wycieraczek zimowych istotna jest ich niezawodna praca w niskich temperaturach i podczas opadów śniegu, gdyż przeguby i inne elementy odpowiadające za odpowiednie przyleganie pióra, są osłonięte i nie dochodzi do ich blokowania oraz przywieraniu śniegu, co przekłada się na skuteczniejsze oczyszczanie szyb. Dzięki zastosowanej w nich specjalnej osłonie szkieletu jej części metalowe i mechanizmy są dodatkowo chronione przed wilgocią, która mogłaby wywołać nie tylko korozję, ale także skrócić ich żywotność. Wycieraczki do samochodów ciężarowych posiadają różnice nie tylko w samym rozmiarze czy mocowaniu, ale również w obszarze ergonomii – mają zwykle wyższą odporność na zużycie ale równie przekroje metalowej ramy są większe co zapewnia większą sztywność i możliwość przenoszenia większych sił.

Użytkownikom samochodu, którzy dotychczas montowali klasyczne wycieraczki przegubowe rynek oferuje tzw. wycieraczki hybrydowe, czyli w uproszczeniu połączenie klasycznych wycieraczek szkieletowych oraz wycieraczek płaskich. Ich aerodynamiczna konstrukcja dzięki zastosowaniu zintegrowanych spoilerów sprawia, że wycieraczka jest lepiej dociskana do szyby przy wyższych prędkościach, ogranicza hałas generowany przez powietrze opływające wycieraczkę w czasie jazdy, a jednocześnie nacisk na szybę rozkłada się równomiernie na całej długości wycieraczki dzięki konstrukcji szkieletowej wieloprzegubowej, co poprawia jej skuteczność oczyszczania. Jest to mocno odczuwalne zwłaszcza podczas jazdy na autostradach i innych szybkich trasach.

Właściwa eksploatacja wycieraczek – na czym to polega?

Istnieje kilka dobrych zwyczajów, które mogą przedłużyć żywotność wycieraczek. W okresie zimowym uszkodzenia mechaniczne najczęściej spowodowane są pracą wycieraczki po oblodzonej szybie, czy wręcz próbie siłowego uruchomienia ich w przypadku przymarznięcia piór do szyb. Taka sytuacja może doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu napędu wycieraczek. Aby pozbyć się szronu bądź lodu, przed ich uruchomieniem lepiej użyć odmrażacza, choć najtańsze preparaty mogą nie być obojętne dla piór czy uszczelek. Okresowo warto również ręcznie oczyszczać pióra wycieraczek z kurzu i zanieczyszczeń drogowych. W czasie użytkowania wycieraczek, drobne elementy, które na nich osiadły, przyspieszają zużycie gumy, a także mogą porysować szybę. Dobrym zwyczajem jest również nienadużywanie wycieraczek „na sucho”, czyli bez poprzedniego użycia spryskiwacza, którego niska jakość również może przyczynić się do przyspieszonego zużycia pióra.

Mateusz Bednarski, ekspert techniczny marki KAMOKA

KAMOKA posiada w swojej ofercie pełną paletę wycieraczek do pojazdów osobowych i użytkowych, także wycieraczki hybrydowe i zimowe. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem i kontaktu z partnerami handlowymi.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony