Części i regeneracja

Części i regeneracja

Warto wiedzieć

Wydarzenia rynkowe

4 dni temu  11.10.2021, ~ Rafał Dobrowolski   

Wymiana łożysk… w myjni samochodowej

Myjnia samochodowa zmniejsza koszty konserwacji dzięki zastosowaniu łożysk Molded-Oil firmy NSK. Taki komunikat prasowy powstał po ciekawym eksperymencie.

Operator myjni samochodowej w Niemczech wielokrotnie musiał wymieniać łożyska w złączach obrotowych systemu głowic myjących, co generowało koszty w wysokości 12.000 € rocznie, biorąc pod uwagę tylko same części zamienne. Po wymianie łożysk na łożyska kulkowe poprzeczne Molded-Oil firmy NSK z uszczelnieniami DDU koszty konserwacji zostały zredukowane praktycznie do zera.

 

Przeciętna myjnia samochodowa w Niemczech obsługuje rocznie ponad 110.000 samochodów. Co to oznacza? W kategorii elementów napędowych myjek i głowic myjących zastosowanie to odpowiada testowi wytrzymałości z użyciem wody i środka czyszczącego. W tym konkretnym przypadku łożyska w złączach obrotowych głowic myjących, poddane działaniu tego typu agresywnych czynników, nie były w stanie sprostać zadaniu.

Personel myjni samochodowej musiał kilka razy w roku wymieniać łożyska kulkowe poprzeczne złączy obrotowych. Z tego powodu operator skontaktował się z firmą NSK z prośbą o poradę w zakresie wydłużenia żywotności łożysk. Analiza uszkodzonych łożysk szybko ujawniła oznaki korozji oraz brak smaru, który został wymyty. Przyczyną były uszczelki niedostosowane do agresywnych mediów, które nie były w stanie zapobiec przedostawaniu się wody do łożysk i w konsekwencji wypłukiwaniu smaru.

Inwestycja 618 € i oszczędności ciągle rosną

Firma NSK zasugerowała wykorzystanie łożysk kulkowych poprzecznych Molded-Oil z uszczelkami DU po obu stronach. W tego typu łożyskach materiał nośny zawiera środek smarny uwalniany równomiernie przez długi czas. W rezultacie żywotność tych komponentów (dostępnych jako łożyska kulkowe, baryłkowe i stożkowe) jest ponad dwukrotnie wyższa niż w przypadku łożysk smarowanych smarem stałym, szczególnie w środowiskach narażonych na działanie wody i pyłu. Dodatkowo okresy między przeglądami są znacznie dłuższe, ponieważ technologia Molded-Oil zapewnia nieprzerwane smarowanie. Ze względu na fakt, że łożysko pracuje bez konieczności uzupełniania smaru i jest on utrzymywany na miejscu, środowisko pracy pozostaje czyste.

Łożyska Molded-Oil są dostępne z różnymi uszczelkami. Na przykład złącza obrotowe w myjni samochodowej wykorzystują łożyska z wytrzymałymi uszczelkami DU po obu stronach (DDU), które niezawodnie zapobiegają przedostawaniu się wody i wilgoci, nawet jeśli są to stałe cechy środowiska pracy.

Po wymianie łożysk złącza obrotowe na myjni zaczęły działać bezproblemowo. Tylko w pierwszym roku firma zaoszczędziła ponad 11.900 € na kosztach konserwacji. Skuteczność rozwiązania obrazuje porównanie wcześniejszych kosztów wymiany łożysk w wysokości ponad 12.000 € oraz obecnych bardzo niskich szacunkowych kosztów robocizny z jednorazową inwestycją rzędu 618 € w łożyska kulkowe poprzeczne Molded-Oil. Zwrot z tej inwestycji zajął mniej niż trzy tygodnie.

Fot. NSK

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony