Części i regeneracja

Części i regeneracja

miesiąc temu  03.04.2024, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Wymień amortyzatory na lepsze!

Bilstein zachęca do wymiany zużytych amortyzatorów. W poniższym materiale prezentujemy merytoryczne i bezstronne fakty o amortyzatorach, które przemawiają za ich wymianą i prezentujemy najciekawsze propozycje w gamie Bilstein.

Większość kierowców zdaje sobie sprawę z roli jaką odgrywają amortyzatory. Fakt, że spora grupa odwleka termin wymiany, wynika najczęściej z przyczyn finansowych. I nie chodzi tu o sam koszt amortyzatorów, których ceny – przynajmniej w podstawowych specyfikacjach - na ogół są dosyć przystępne, ale o skomplikowaną i przez to kosztowną robociznę, która zazwyczaj powinna zakończyć się kontrolą geometrii zawieszenia.

Mimo wszystko warto ponieść te koszty i warto postawić na Bilstein. Wymiana amortyzatorów nie tylko podniesie bezpieczeństwo jazdy, ale również poprawi komfort i przyjemność prowadzenia. 

B12_02.jpg

Cztery filary bezpieczeństwa

1. Niesprawne amortyzatory wydłużają drogę hamowania i zaburzają pracę układów elektronicznych, takich jak np. ABS. Sprawne - ograniczają „podskakiwanie” kół na nierównościach, co zwiększa przyczepność, a tym samym nie tylko skraca drogę hamowania przez wzrost współczynnika tarcia, ale także zapewnia lepsze utrzymanie obranego toru jazdy, zwłaszcza wtedy, kiedy hamowanie odbywa się na zakręcie.

2. Niesprawne amortyzatory utrudniają panowanie nad samochodem podczas jazdy po nierównościach. Na zakrętach często skutkuje to zwiększeniem zjawiska podsterowności i nadsterowności. W skrajnych przypadkach samochód zamiast skręcić może pojechać prosto.

3. Niesprawne amortyzatory utrudniają wykonywanie gwałtownych manewrów i jazdę po zakrętach lub łukach. W skrajnych przypadkach przechyły nadwozia mogą spowodować utratę panowania nad pojazdem lub – w przypadku kamperów lub samochodów dostawczych zniszczenie przewożonego ładunku lub nawet przewrócenie się pojazdu.

4. Niesprawne amortyzatory drastycznie pogarszają bezpieczeństwo jazdy w deszczu. Brak odpowiedniego "docisku" kół do asfaltu zwiększa podatność na aquaplaning.

Zawieszenie BILSTEIN: na ulicę, na tor, do ścigania

5273e59a4fec1c3254b97540a69bbce1.jpg

Zawieszenia OE są dobre, ale dzięki gazowym amortyzatorom BILSTEIN mogą być jeszcze lepsze. Linie EVO SE, EVO S i B12 to trzy systemy o różnych osiągach. Prosty i szybki montaż, indywidualne obniżenie aż do 70 milimetrów oraz znaczna poprawa właściwości jezdnych to oczywiste zalety. Bardziej sportowe właściwości jezdne osiągnięte bez uszczerbku dla komfortu i maksymalna przyjemność z jazdy to atuty, które można poczuć na co dzień. Mocniejsze i bardziej zharmonizowane niż zawieszenia OE, zawieszenia BILSTEIN Street Performance stanowią idealne ulepszenie dla szerokiej gamy modeli pojazdów.

Sportowe i gwintowane

e122d182da2804780cf6501fcded5a22.jpg

Zawieszenia sportowe i gwintowane w segmencie TRACK spełniają jeszcze bardziej ambitne wymagania dotyczące zachowania podczas jazdy. Oferta BILSTEIN obejmuje aż pięć opcji: BILSTEIN EVO T2, EVO TI, B16 DT oraz B16 i B14. Niezależnie od tego czy mowa o jeździe na torze wyścigowym czy jakimkolwiek innym asfalcie – wyczynowe zawieszenia TRACK sprawdzą się wszędzie. Indywidualne obniżenie do 70 mm nie tylko świetnie wygląda, ale także zauważalnie poprawi prowadzenie pojazdu. Na przykład EVO T2 można regulować oddzielnie za pomocą dwóch pokręteł regulacyjnych z technologią 10x10 Pro-Klick w zakresie dobicia i odbicia. 10-stopniowa skala regulacji każdego z nich daje możliwość zastosowania 100 kombinacji ustawień danego amortyzatora. Kierowcy mający doświadczenie w dynamice pojazdów mogą dzięki temu znaleźć ich indywidualne cechy.

Do kamperów mamy coś ekstra!

746bf848b14a02edc8709fd12891fa99.jpg

Samochody kempingowe i kampery są coraz popularniejsze.
Użytkownikom, którzy mają zastrzeżenia do ich właściwości jezdnych poleca się zakup amortyzatorów BILSTEIN B6 Camper lub Camper Advanced. Od 2022 roku są one oferowane  specjalnie z myślą o wyzwaniach jakie stawiają pojazdy z zabudową mieszkalną. Zostały one opracowane dla kamperów, furgonetek i pojazdów częściowo zintegrowanych opartych na podwoziach popularnych modeli dostawczych.

- Czasem od wypadku dzieli nas jeden metr długości drogi hamowania. Czasem jest to o kilka kilometrów zbyt duża prędkość w zakręcie lub podczas deszczu na prostej drodze. Sprawne amortyzatory istotnie zwiększają margines bezpieczeństwa. Mając do na uwadze, warto pogodzić się z niedogodnościami związanymi z wymianą amortyzatorów i zaakceptować jej koszty. Negatywny wynik przeglądu technicznego zawsze da się poprawić na badaniu dodatkowym. Skutki wypadków bywają niestety czasem nieodwracalne - mówi Andrzej Wojciech Buczek, doradca techniczny w firmie IHR Warszawa, która jest oficjalnym przedstawicielem marki BILSTEIN w Polsce.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony