Części i regeneracja

Części i regeneracja

2 miesiące temu  25.11.2022, ~ Administrator   

Zawieszenie pneumatyczne w akcji. Kiedy się przydaje?

Jak zawieszenie pneumatyczne sprawdza się w terenie?

Jazda na trudnej nawierzchni, ciężki ładunek, ostre zakręty, gwałtowne zmiany prędkości — w tych sytuacjach zawieszenie zostaje wystawione na największą próbę. Niestety, nie każde auto terenowe spełnia swoje zadania w obliczu decydującej próby. Czym wyróżniają się więc pojazdy, które nie zawodzą w wymagających okolicznościach? Jak znaleźć idealne auto terenowe? Dowiedz się!

Zawieszenie pneumatyczne — do czego jest stworzone?

Zawieszenie pneumatyczne to gwarancja komfortowej jazdy. Zmiany prędkości oraz nierówności pokonywanej nawierzchni są odczuwalne wewnątrz auta znacznie mniej niż w przypadku pojazdów wyposażonych w alternatywne rozwiązania. Zawieszenie to nie posiada standardowych elementów amortyzujących pod postacią sprężyn — zamiast tego wykorzystuje komory pneumatyczne. Swoją konstrukcją przypominają one worek z tłokiem w środku. Zgromadzone w komorach powietrze pod odpowiednim ciśnieniem pozwala zachować prześwit na określonym poziomie, co przekłada się na komfort jazdy. Przy standardowym zawieszeniu sprężyny uginają się zgodnie z obciążeniem i przechyłami nadwozia. Zawieszenie pneumatyczne niweluje ten efekt, tłocząc dodatkową ilość gazu do miecha podczas ściskania i uwalniając go, gdy dochodzi do rozprężenia.

Czy zawieszenie pneumatyczne wpływa na osiągi?

Tak. Zawieszenie pneumatyczne sprawia, że prześwit samochodu w czasie szybkiej jazdy zostaje zmniejszony. Dzięki temu obniża się środek ciężkości auta i jego opór aerodynamiczny. To z kolei przekłada się na realne korzyści dla kierowcy. Po pierwsze, samochód prowadzi się stabilniej. Po drugie, spada zapotrzebowanie na paliwo lub energię elektryczną.

Zalety zawieszenia pneumatycznego

Zawieszenie pneumatyczne ma wiele zalet, jednak wśród najważniejszych należy wspomnieć: 

  • poprawę komfortu podróżowania dzięki zniwelowaniu odczuwania nierówności i zmian prędkości wewnątrz samochodu. Poza tym zawieszenie dopasowuje się do bieżących warunków, wybierając właściwy prześwit,
  • poprawę osiągów i obniżenia kosztów — lepsza aerodynamika samochodu przekłada się na mniejsze zużycie paliwa,
  • ograniczenie przechyłów nadwozia w zakręcie — sprawia, że prowadzenie pojazdu jest pewniejsze i bezpieczniejsze. 

Czy warto mieć je w swoim samochodzie?

Każdy musi odpowiedzieć sobie na to pytanie samodzielnie. Jedno jest pewne: zawieszenie pneumatyczne ma liczne zalety i przynosi korzyści kierowcy dzięki poprawie osiągów i komfortu jazdy, a także obniżeniu kosztów płynących z zapotrzebowania na paliwo lub energię elektryczną. 

Nie tylko na asfalt

Zawieszenie pneumatycznie sprawdza się nie tylko w samochodach, jakie używamy do codziennego przemieszczania się. Rozwiązanie to jest również ważnym elementem wyposażenia samochodów wyprawowych i „terenówek”. To właśnie w nich zawieszenie pneumatyczne jest poddawane największemu sprawdzianowi. Bez względu na to, czy kierowca wybierze tereny piaszczyste, ośnieżone zbocze, czy błotniste lasy, zawieszenie pneumatyczne udowodni swoją wartość.

Samochód wyprawowy na medal

Land Rover Defender to klasyk wśród samochodów terenowych i wyprawowych. Jest uznawany za wzór w swojej dziedzinie, a powodów ku temu nie brakuje. Przyjrzymy się im bliżej.

Gotowy na wszystko

Samochód Land Rover Defender to niezawodne auto terenowe, które łączy w sobie użyteczność i wygodę. Pojazd ten pozwala na komfortową jazdę nie tylko na równej jezdni, lecz również wszędzie tam, gdzie kończy się asfalt. Zdolność do jazdy Defendera w najtrudniejszym terenie wspiera odpowiednia konstrukcja nadwozia oraz elektronicznie sterowane zawieszenie pneumatyczne.

Systemy terenowe

Model Land Rover Defender jest zaopatrzony w najnowsze systemy przystosowujące go do jazdy terenowej. Auto potrafi automatycznie optymalizować swoje ustawienia do jazdy w danym środowisku. Dzięki temu cała odpowiedzialność nie spoczywa na barkach kierowcy — ma on do dyspozycji pomoc pod postacią inteligentnego komputera pokładowego.

Nowoczesny i niezawodny

Kolejne auto, które zasługuje na miejsce w naszym zestawieniu to Range Rover. Na tle pojazdów Land Rover i Jaguar wyróżnia je designerski minimalizm. Range Rover nie odstaje jednak od swoich kuzynów pod względem jakości zastosowanych materiałów, nowoczesności i standardów bezpieczeństwa. Dlaczego warto zainteresować się autami terenowymi Range Rover?

Praktyka i bezpieczeństwo

Range Rover również polega na najnowszych technologiach, które wspierają pracę kierowcy i podnoszą poziom bezpieczeństwa. Za przykład niech posłuży system Torque Vectoring by Braking — rozwiązanie, które wykorzystując układ hamulcowy, równoważy rozdział momentu obrotowego silnika pomiędzy wszystkimi czterema kołami. Auta Range Rover również posiadają zawieszenie pneumatyczne, które poprawia ogólny komfort i bezpieczeństwo jazdy w każdym rodzaju terenu. Każdy, kto uważa, że nowoczesne technologie w terenie nie są w stanie przewyższyć siermięnych i prostych konstrukcji powinien sprawdzić działanie systemu Terrain Response Land Rovera. W połączeniu z inteligentnie sterowanym dołączanym napędem na cztery koła i skrzynią rozdzielczą z reduktorem pozwala on luksusowym SUV-em osiągać więcej niż niejedna kultowa terenówka. 

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony