Diagnostyka

Diagnostyka

7 miesięcy temu  02.03.2021, ~ Administrator   

Chwilowe usterki też się naprawia

Naprawa samochodów, w których usterki pojawiają się raz na jakiś czas i przede wszystkim nie występują w warsztacie, polega na wytypowaniu uszkodzenia metodą statystyczną. To znaczy, że korzystamy ze swojego doświadczenia (albo doświadczenia innych, na przykład czytając fora motoryzacyjne) i na tej podstawie zakładamy, że mamy do czynienia z tym samym uszkodzeniem, z którym mieliśmy już do czynienia. W takim przypadku nie korzystamy z pomiarów fizycznych czy wiedzy uzyskanej przez mierzenie i badanie.

Wydaje się, że podłączanie mierników i skupianie się na wartościach parametrów to czas zmarnowany. Jest faktem, że w wielu przypadkach metoda statystyczna sprawdza się bardzo dobrze, ale z drugiej strony – nie uczy nas. Wiedza natomiast to nic innego, jak rozumienie procesów technologicznych i zjawisk fizycznych zachodzących w systemach samochodowych. I właśnie ta wiedza jest naszą największą wartością (zdobyczą), pozwalającą na bycie lepszym od innych warsztatów, a przede wszystkim pozwala nam na szybką i trafną diagnozę uszkodzenia. Każdy, nawet osoby bez tej wiedzy mogą przeczytać na forum rady, czasami trafne, a czasami nie. Może naprawić samochód, ale nie we wszystkich przypadkach. Może także za namową wydać dużo pieniędzy i nie osiągnąć żądanego rezultatu. Ale ten, kto ma wiedzę, potrafi ocenić porady albo, mówiąc inaczej, wyciągnąć właściwe wnioski po to, żeby podłączyć aparaturę pomiarową i trafnie naprawić samochód. Przypatrzymy się przykładom z warsztatu.

Opel Meriva z silnikiem Z14XE po dłuższej jeździe gaśnie, bez podania informacji o błędzie. Po pewnym czasie silnik można uruchomić i znowu jakiś czas jechać bez żadnych zakłóceń. W samochodzie wymieniono już czujnik położenia wału, a nawet sterownik silnika. Postanowiliśmy uruchomić samochód w warsztacie w nadziei, że zgaśnie i będziemy mogli zbadać uszkodzenie. Poza skanerem podłączyliśmy manometr mierzący ciśnienie paliwa i czekaliśmy, aż silnik przestanie pracować. Jednak nic takiego się nie stało. Następnego dnia, podczas uruchamiania silnika, zaobserwowaliśmy wskazania manometru. Silnik uruchomił się z trudem, a w tym czasie ciśnienie narastało bardzo wolno. Po chwili już tego zjawiska nie było. Za drugim razem, w momencie pracy rozrusznika, w ciągu kilku sekund, manometr wskazywał ponad trzy i pół bara. A przed chwilą z trudem osiągał dwa bary i to bardzo wolno. I ten moment, ten krótki czas odczytu wartości ciśnienia, był rozwiązaniem zagadki. Wymieniliśmy pompę paliwa i samochód już do nas nie wrócił. Zauważmy, że wykryliśmy usterkę tylko dzięki wnikliwym pomiarom. W spokoju obserwowaliśmy parametry i wcale nie spodziewaliśmy się, że akurat w tym momencie (rozruchu) coś znajdziemy. Dobry fachowiec powinien zawsze wszystko mierzyć i badać.

Inny przykład dotyczy samochodu, w którym nie zawsze pracował prędkościomierz. Układ składał się z czujnika zamontowanego w skrzyni biegów i wskaźnika prędkości. Na początku wymieniono czujnik, potem zespół wskaźników, a problem dalej pozostał. Sugerowano się wiadomościami na forum, a nie sprawdzono podstawowych zjawisk fizycznych. Podłączano woltomierz, mierząc zmienne napięcie, zamiast podłączyć oscyloskop. Dopiero podczas dłuższego pobytu samochodu w warsztacie przystąpiono do bardziej szczegółowych pomiarów. Zbadano, że po wypięciu wtyczki od wskaźników na przewodach mamy napięcie zmienne około 0,6 V. Następnie podłączono zespół wskaźników i sprawdzono napięcie. Okazało się, że spadło do 0,35 V i szybkościomierz nie pracował. Zastanawiano się, przy jakim napięciu zacznie pokazywać prędkość. Następny etap pracy w warsztacie był już bardziej fachowy, to znaczy zaczęliśmy posługiwać się oscyloskopem i generatorem. Instrumenty zostały wymontowane z samochodu i umieszczone na stole. Pierwsze spostrzeżenie było takie, że kondensatory elektrolityczne wylały się. Wymieniliśmy je, poza tym trzeba było dodatkowo oczyścić inne elementy. W dalszej kolejności podłączyliśmy generator i udowodniliśmy, że napięcie 0,4 V jest graniczne, że prędkościomierz zaczyna przy nim pracować. To 0,4 V oznacza amplitudę, czyli od minimum do maksimum napięcia sinusoidalnego. I wszystko stało się jasne. Czujnik działał dobrze przez cały czas, a w przewodach od czujnika do wskaźnika musiał występować duży opór, powodujący spadek napięcia. W ten sposób znaleźliśmy pośniedziałe styki w jednej z kostek połączeniowych.

Analizując czas naprawy, na pewno trzeba było od razu wymontować wskaźnik prędkości, znaleźć napięcie, przy jakim startował ustrój pomiarowy. Usunięte byłyby także takie elementy, jak wyeksploatowane kondensatory. Zresztą w starszych samochodach trzeba zaglądać do wielu miejsc, wymontowywać podzespoły, ponieważ uszkodzeń może być kilka.

Artykuł pochodzi z Nowoczesnego Warsztatu

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 34

 • 21
  ZADOWOLONY
 • 5
  ZASKOCZONY
 • 4
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Aha 1 ponad rok temuocena: 100%  Oscyloskop, pomiary na stole, czas, sprzęt i wiedza... Z 600 złotych polskich bo obrotomierz nie działa ...Nie sądzę żeby ktoś się na to zgodził...
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony