Diagnostyka

Diagnostyka

ponad rok temu  31.05.2021, ~ Administrator - ,   Czas czytania 5

Diagnostyka, naprawa, programowanie? Oto historia naprawy układu chłodzenia Oplu Meriva
Strona 2 z 2

Programowanie
Programowanie jest nowym zjawiskiem dla starszych mechaników, ale dla młodego pokolenia to jak najbardziej naturalny sposób obsługi urządzeń technicznych, a zwłaszcza po naprawie. Naprawa w warsztatach często polega na wymianie części na używane, zakupione w miejscach, gdzie samochody są rozbierane na części. Firmy zajmujące się taką działalnością nadążają za rynkiem i proponują coraz to lepsze usługi. Sprzedawane moduły elektroniczne są sprawdzane i wyprogramowywane, a to oznacza elektroniczny moduł gotowy do montażu.
Moduł przygotowany jest do zaprogramowania w naprawianym samochodzie. Postępujemy tak samo, jakbyśmy zamówili całkiem nowy moduł. Wtedy też otrzymamy „czysty” moduł, czyli przygotowany do zaprogramowania. Oczywiście różnica jest jedna, a mianowicie nowy jest na pewno sprawny (mamy gwarancję), a używany jest sprawny w momencie montażu i nie wiemy, kiedy może się zepsuć. Liczymy na szczęście, że kupiliśmy część, która szybko się nie zepsuje.
Programowanie dotyczy coraz większej liczby elementów w technice motoryzacyjnej. Rozpracowując nowy temat w warsztacie, nie zawsze wiemy, czy programowanie będzie potrzebne. Na przykład w module sterowania szybą elektryczną albo w sterowniku wspomagania kierownicy. Zdarza się też tak, że w starszych modelach samochodów było wymagane programowanie, a w nowszych już nie. To wszystko stanowi nasze doświadczenie i jest bardzo cenne w codziennej pracy.

Stanisław Mikołaj Słupski

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony