Diagnostyka

Diagnostyka

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Hamownie podwoziowe VT
czyli zaawansowane rozwiązania do symulacji drogowych. Dla większości V-tech Tuning kojarzy się z nowatorskimi rozwiązaniami w branży tuningu elektronicznego, optymalizacji parametrów silników spalinowych w autach osobowych, dostawczych, ciężarówkach czy traktorach. Mowa tu głównie o projektach mających na celu obniżanie spalania przy jednoczesnym podniesieniu mocy (na życzenie klienta) oraz pomocy w sytuacjach krytycznych związanych z filtrami FAP/DPF. V-tech Tuning to również producent zaawansowanych urządzeń do pomiaru mocy i momentu obrotowego, czyli tzw. hamowni podwoziowych, które coraz częściej stają się nieodzownym elementem wyposażenia nowoczesnych warsztatów. Poniżej zaprezentujemy ich możliwości oraz zastosowanie.

Hamownie podwoziowe z gamy VT to nie tylko urządzenia do pomiaru mocy i momentu obrotowego. To również zaawansowane rozwiązania do symulacji drogowych, które obecnie stają się niezbędne w nowoczesnych warsztatach zajmujących się montażem i serwisem instalacji gazowych. Kalibracja instalacji gazowej jest kluczowym procesem decydującym o prawidłowej i bezawaryjnej pracy silnika. Jest to dość żmudny proces, który polega na sprawdzeniu zachowania samochodu w różnych zakresach pracy jednostki napędowej dla wielu, często ekstremalnych obciążeń silnika. Procedura kalibracji wykonywana jest najczęściej podczas próby drogowej, odbywającej się na drogach publicznych, co może czasami być niebezpieczne, a z pewnością niezgodne z przepisami ruchu drogowego. Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność obserwacji wskazań instalacji na laptopie serwisowym oraz układu OBD na skanerze, co powoduje, że kalibrację w czasie próby drogowej powinny wykonywać dwie osoby.


Aby usprawnić ten proces, a przede wszystkim uczynić go bezpieczniejszym, logicznym rozwiązaniem staje się wyposażenie warsztatu w hamownię podwoziową. Podstawowym zadaniem hamowni podwoziowej jest symulacja obciążenia samochodu w czasie jazdy, czyli w warunkach zbliżonych do panujących w czasie poruszania się pojazdu po drodze. Kalibracja systemu zasilania gazowego z wykorzystaniem hamowni podwoziowej pozwala na odwzorowanie w warunkach warsztatowych różnych wartości obciążenia silnika występujących w czasie eksploatacji i utrzymanie ich przez dłuższy czas, co pozwala na wprowadzenie stosownych zmian w sterowniku i zarejestrowanie ich wpływu na pracę silnika. Możliwość wymuszenia określonych warunków pracy silnika znacznie ułatwia obsługę instalacji gazowej, np. poprzez możliwość wywołania warunków (obciążenia), w których występuje zgłaszana przez użytkownika usterka.
Symulowanie warunków drogowych (nawet ekstremalnych obciążeń silnika) na miejscu w warsztacie znacznie ułatwia zgromadzenie w pobliżu samochodu dodatkowych, precyzyjnych urządzeń diagnostycznych, które trudno zabrać ze sobą na próbę drogową, takich jak diagnoskop silnikowy czy analizator spalin. Osoba obsługująca hamownię może skupić się na obserwacji przyrządów i nie musi dzielić uwagi pomiędzy prowadzeniem samochodu a odczytem danych pomiarowych (jak w przypadku próby drogowej).

Najważniejsze zalety płynące z posiadania hamowni podwoziowej:
- kalibracja instalacji gazowej bez konieczności opuszczania warsztatu;
- możliwość symulacji warunków drogowych (nawet tych najcięższych);
- profesjonalna diagnostyka silnika (najszybszy sposób na sprawdzenie stanu silnika, jego mocy, przebiegu momentu obrotowego itp.);
- możliwość zgromadzenia w jednym miejscu urządzeń monitorujących (diagnoskopy, testery), których zabranie do samochodu w czasie wykonywania próby drogowej byłoby niemożliwe;
- pomiar mocy i momentu obrotowego silnika na obu rodzajach paliwa, co ułatwia takie wystrojenie instalacji gazowej, aby parametry były jak najbardziej zbliżone do tych uzyskanych na benzynie.

Hamownia jest szczególnie przydatna w sytuacjach, w których proces strojenia w czasie jazdy próbnej jest bardzo czasochłonny, a jego efekty mogą okazać się nie do końca satysfakcjonujące. Najczęściej warsztat dowiaduje się o problemach od niezadowolonego użytkownika, powracającego do serwisu. W takim momencie posiadanie hamowni pozwala na sprawną korektę mapy silnika i usprawnienie działania systemu gazowego. Gdyby jednak kalibracja zaraz po montażu odbyła się z wykorzystaniem hamowni, pewnie użytkownik nie wróciłby z problemem. Doświadczenia firm, które używają hamowni podwoziowych do kalibracji instalacji gazowych potwierdzają, że liczba samochodów powracających po montażu z uwagi na błędy w strojeniu jest praktycznie równa zeru.

Materiał firmy V-Tech

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony