Diagnostyka

Diagnostyka

19 dni temu  02.04.2024, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Jak przetestować czujniki NOx?

Czujnik tlenków azotu określa się również jako czujnik NOx. Instaluje się go w silnikach pojazdów w celu monitorowania ilości emitowanych tlenków azotu. Następnie czujnik przesyła te informacje do układu SCR, który redukuje emisję NOx.

Nieprawidłowe działanie czujnika NOx może powodować wiele problemów z osiągami pojazdu, takich jak nierówna praca na biegu jałowym lub szarpnięcia przy przyspieszaniu.

Co powoduje awarie czujnika NOx?

Istnieje kilka typowych przyczyn awarii czujnika NOx, czyli sytuacji, w których czujnik nie spełnia swojej funkcji prawidłowo – lub w ogóle. Najczęstszymi przyczynami awarii czujnika NOx są gromadzenie się sadzy i uszkodzenia termiczne.

Warto określić, który element uległ awarii: czujnik, która wykrywa skład chemiczny spalin, czy też moduł, który przekazuje informacje do układu SCR.

Jak sprawdzić czujnik NOx?

Test czujnika NOx pozwoli zidentyfikować przyczynę jego nieprawidłowego działania. Pomoże również określić najlepszy tryb dalszego działania.

  • Zdiagnozowanie usterek przy pomocy urządzenia skanującego

Narzędzie diagnostyczne, np. Delphi BlueTech VCI, pomaga wykryć wszelkie ewentualne usterki zgłoszone przez komputer pokładowy. Podłącz narzędzie i wybierz odpowiedni moduł ECU, aby wyświetlić listę zgłoszonych kodów usterek czujnika NOx.

Przykłady typowych kodów usterek czujnika NOx

Dla usterek czujnika NOx typowe są kody błędów OBD od P2200 do P2225. Błąd czujnika NOx w Banku 1 to zwykle P2202. W przypadku Banku 2 może to być P2213.

  • Jak sprawdzić czujnik NOx za pomocą multimetru

Sprawdź schemat okablowania czujnika, aby zobaczyć, które przewody łączą się z magistralą CAN, a które z zasilaniem. Po ustaleniu funkcji poszczególnych przewodów użyj multimetru, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych problemów z zasilaniem. 

Dodatkowo przy pomocy oscyloskopu ustal, czy przewody między czujnikiem a magistralą CAN są w stanie umożliwiającym przesyłanie danych.

Jeśli moduł czujnika NOx przejdzie pomyślnie te testy, to prawdopodobnie problem leży po stronie samego czujnika.

Usterka czujnika NOx – co robić?

Jeśli test czujnika NOx wykaże usterkę, konieczna może być wymiana czujnika i modułu.

Aby dowiedzieć się więcej o tej procedurze, zapoznaj się z poradnikiem firmy Delphi Jak wymienić czujnik NOx (delphiautoparts.com).

Brak usterki czujnika NOx – co robić?

Jeśli test czujnika NOx wykaże, że z samym czujnikiem i modułem czujnika NOx wszystko jest w porządku, ale pojazd nadal nie działa prawidłowo lub zgłasza kody błędów, problem prawdopodobnie leży w innym miejscu pojazdu.

Być może przyczyną jest usterka któregoś z innych czujników pokładowych, na przykład sondy lambda lub czujnika przepływu powietrza. Kiedy wadliwe czujniki przekazują do modułu ECU nieprawidłowe informacje – albo nie przekazują ich w ogóle – może to powodować nierówną pracę i doprowadzić do uszkodzenia silnika. Przetestuj pozostałe czujniki, aby sprawdzić, czy nie występują w nich problemy.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony