ReklamaB1 - Contitech Kamila Temat Miesiąca

Diagnostyka

Diagnostyka

Warto wiedzieć

11 miesięcy temu  16.11.2017, ~ Administrator   

Kalibracja systemów wspomagających kierowcę

W samochodach wyposażonych w systemy ADAS nawet z pozoru proste czynności mogą powodować konieczność kalibracji tych układów. Weźmy np. wymianę szyby przedniej – czynność, która kiedyś uznawana była za mało skomplikowaną, może wymagać od nas zastosowania specjalnych procedur, ponieważ w nowych samochodach często to właśnie na szybie lub bezpośrednio za nią zamontowane są np. kamery wykorzystywane przez systemy wspomagania jazdy.

Ich nawet minimalne przesunięcie względem pojazdu może powodować bardzo poważne konsekwencje. To samo dotyczy demontażu pasa przedniego pojazdu, na którym montowane są np. radary przekazujące informacje między innymi do systemów awaryjnego hamowania. Przesunięcie takiego czujnika może sprawić, że takie hamowanie rozpocznie się zbyt późno lub zbyt wcześnie. Dlatego w większości przypadków po ingerencji w jeden z takich czujników lub w którąś z kamer wymagana jest ich ponowna kalibracja.

Zazwyczaj odbywa się to na specjalnych stanowiskach wyposażonych między innymi w urządzenia do geometrii kół, pozwalające wyznaczyć geometryczną oś jazdy, oraz specjalne tablice kalibracyjne. Nie obejdzie się też bez odpowiednich testerów pozwalających uaktywnić cały proces kalibracji. Ze względu na to, że systemy te mają ogromny wpływ na pojazdy, wszelkie prace w obszarach, w których znajdują się czujniki wykorzystywane przez te systemy, powinno się wykonywać z wielką ostrożnością.

Adam Klimek
TEAM TOTAL

Czytaj także:
TEXA przedstawia zestaw kalibracji telekamer (ADAS)

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony