![Kontrola świateł pojazdów samochodowych [PORADNIK]](https://warsztat.pl/img/artykuly/65171_kontrola-swiatel-pojazdow-samochodowych-po_1.jpg)
Pojazdy samochodowe wyposażone są w światła gwarantujące odpowiednie oświetlenie drogi podczas jazdy po zmierzchu. Jest to konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikowi ruchu drogowego oraz innym uczestniczącym w nim pojazdom. Wpływają one również w bardzo dużym stopniu na poprawę bezpieczeństwa w ciągu dnia, przede wszystkim przy panujących niekorzystnych warunkach atmosferycznych.
Właściwe i należycie wyregulowane światła zapewniają dobrą widoczność drogi i znajdujących się na niej ewentualnych przeszkód, a jednocześnie nie ograniczają w żaden sposób widoczności innym użytkownikom pojazdów jadących z naprzeciwka. Niewłaściwe ustawienie świateł powoduje nieprawidłowe oświetlenie drogi i oślepianie pozostałych uczestników ruchu drogowego. Występuje najczęściej po wymianie żarówek reflektora i wykonywanych pracach blacharskich nadwozia oraz wymianie elementów zawieszenia, wpływających na wysokość ustawienia nadwozia.
Na co zwrócić uwagę przy ustawianiu świateł?
Kontrola ustawienia świateł jest jedną z czynności wykonywanych w trakcie badań technicznych pojazdu na stacji kontroli pojazdów. Powinna być ona wykonywana każdorazowo, gdy przy lampach pojazdu wykonywane były jakiekolwiek czynności demontażowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami światła drogowe powinny zapewnić oświetlenie drogi na długości minimum 100 m przed pojazdem. Z kolei światła mijania zagwarantować muszą oświetlenie drogi na długości co najmniej 40 m i powinny być asymetryczne, czyli oświetlać drogę po prawej stronie na większą odległość niż po lewej stronie. Dlatego najistotniejszym z parametrów sprawdzanych w trakcie kontroli świateł jest właśnie odpowiedni rozkład światła na drodze.
Warunkiem prawidłowego przeprowadzenia czynności kontroli ustawienia świateł jest jej wykonanie na równej, poziomej posadzce oraz sprawdzenie i ewentualne skorygowanie ciśnienia w kołach. W celu uzyskania wiarygodnych wyników niezbędne jest również zapewnienie obciążenia pojazdu zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu.
Kontrola prawidłowości oświetlenia pojazdu w trakcie wykonywania badań technicznych na SKP powinna obejmować:
- sprawdzenie liczby i rodzaju używanych świateł,
- sposób ich rozmieszczenia,
- użytą barwę,
- prawidłowość ich działania,
- położenie granicy światłocienia i innych parametrów określających stan oświetlenia.
Komentarze (0)