Diagnostyka

Diagnostyka

5 miesięcy temu  09.09.2019, ~ Administrator   

 Magneti Marelli: rozwiązanie do diagnozy aut z FCA

Magneti Marelli Aftermarket informuje o opracowaniu rozwiązania umożliwiającego przeprowadzenie diagnozy nowej generacji pojazdów z Grupy FCA, wyposażonych w moduł Security Gateway (SGW).

Producent informuje, że Security Pass, bo o tym mowa, jest opracowany według wytycznych FCA, zgodne z wymogami gwarancji udzielonej na pojazd oraz kompatybilne z testerami innych marek.

Przypomnijmy, że od czerwca 2017 Grupa FCA wprowadziła centralną jednostkę bezpieczeństwa (SGW), zaczynając od Fiata 500L, a następnie dla głównych samochodów. Ta centralka jest modułem, który filtruje wszystkie informacje na wejściu i na wyjściu z gniazda diagnostycznego (EOBD). Celem tego modułu jest zabezpieczenie samochodu przed atakami hakerów za pomocą instrumentów diagnostycznych i/lub instrumentów programujących centralkę zarówno za pośrednictwem sieci przewodowych jak i bezprzewodowych. Skąd taka potrzeba?

W 2015 roku para hakerów przejęła pełną kontrolę nad Jeepem Cherokee, o czym donosiły media na całym świecie. Hakerami na szczęście okazali się ludzie o dobrych zamiarach, którzy zajmują się wynajdowaniem luk w różnego rodzaju zabezpieczeniach. Zdalnie uruchomili klimatyzację, zmienili stację radiową, a na końcu wyłączyli silnik.

Stąd dodatkowe zabezpieczenia stosowane w grupie FCA. 

Opracowany przez Magneti Marelli Security Pass to jedyny moduł prawnie uznany przez FCA, który może być używany z dowolnym instrumentem diagnostycznym wielomarkowym. Łączy się równolegle z instrumentem autodiagnostycznym bezpośrednio w gnieździe EOBD. 

Moduł centralki SGW współpracuje równolegle z gniazdem EOBD i wielofunkcyjnym instrumentem diagnostycznym wielomarkowym. Użytkownik, zgodnie z wymogami FCA, musi zarejestrować się w odpowiednim portalu (z podaniem loginu i hasła (username i password) a następnie zakupić token do odblokowania centralki sterującej SGW.

Korzystając ze specjalnego oprogramowania SW, zainstalowanego na przenośnym komputerze 9PC0/Tablet (stosownie podłączony do internetu), moduł SECURITY PASS :
- współpracuje z serwerem FCA, wymieniając poświadczenia dostępu;
- odblokowuje niektóre funkcje centralki SGW zgodnie z informacji otrzymanymi z serwera FCA (odblokowuje usunięcie błędów, aktywacje i ustawienia przy czym zablokowane pozostaje przeprogramowanie centralek).

W tym momencie możliwe jest:

- odłączenie kabla między SECURITY PASS a przenośnym kablem Personal Computer;
- uzyskanie dostępu przy użyciu ogólnej autodiagnostyki wielomarkowej i przeprowadzenie diagnostyki.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 3
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony