Wyposażenie warsztatu

Wyposażenie warsztatu

Narzędzia w warsztacie

6 miesięcy temu  14.11.2019, ~ Administrator   

6 produktów, bez których trudno o dobre wyposażenie warsztatu
Strona 1 z 2

Warsztat - niezależnie od branży czy charakteru: amatorskiego lub profesjonalnego - to kilka elementów, które decydują o jakości pracy, sprawnym odnalezieniu poszczególnych produktów czy ogólnej estetyce. Na co zwrócić szczególną uwagę planując wyposażenie warsztatu tak, by był on wygodny, funkcjonalny i zgodny z prawem? 

Dobry warsztat musi spełnić kilka cech: od odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni po łatwy dostęp do narzędzi i równowagę pomiędzy miejscem a rozbudowanym parkiem maszynowym. Jak zadbać o wyposażenie? Kluczowa jest tu oczywiście specyfika pracy - innych wymagań ma pomieszczenie dla majsterkowicza, innych wymaga stolarz wykonujący meble pod wymiar. Diametralnie różne oczekiwania będzie miał z kolei właściciel serwisu samochodowego, którego wyposażenie warsztatu musi uwzględniać dodatkowe elementy. Są jednak produkty, które należy uwzględnić w planach niezależnie od branży.

Meble do warsztatu

Muszą one uwzględniać zarówno rozmiary - nie być zbyt duże w kontekście pomieszczenia - jak i swobodę pracy. Należy zwrócić szczególną uwagę na ich wytrzymałość. Stół warsztatowy poddawany bywa dużym obciążeniom w sytuacji, gdy leży na nim spory element poddawany np. konserwacji. W efekcie zwykłe meble mogą nie wystarczyć - warto zadbać o ponadprzeciętne przygotowanie do obciążeń.

Szafki warsztatowe

Nie ma nic gorszego niż chaos w miejscu, gdzie ważny jest szybki dostęp do poszczególnych narzędzi czy drobnych elementów. Nowoczesne szafki warsztatowe to dziś modułowe rozwiązania, które można ciekawie rozbudowywać wraz z rosnącymi potrzebami. Sektory do segregacji poszczególnych narzędzi czy części sprzyjają utrzymaniu porządku. Dodatkowo szafki wyposażone są w zamki centralne czy systemy ograniczające wysunięcie szuflady - wpływa to na bezpieczeństwo pracy w warsztacie. 

Elementy zabezpieczenia powierzchni

​Warsztat bywa miejscem, gdzie wchodzą osoby z zewnątrz. Klient serwisu samochodowego czy osoba korzystająca z usług stolarza będąc w środku może nie wiedzieć, jak się poruszać lub na co zwrócić uwagę. Stąd ważne są np. maty podłogowe z dodatkowym oznaczeniem przestrzeni roboczej czy taśmy i znaczniki podłogowe oznaczające niebezpieczne elementy lub krawędzie. W przypadku np. warsztatu z kanałem, podkreślenie miejsca, w którym dochodzi do nagłego załamania powierzchni jest kluczowe dla bezpieczeństwa i regulowane prawem. 

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 3
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony