Warsztat - niezależnie od branży czy charakteru: amatorskiego lub profesjonalnego - to kilka elementów, które decydują o jakości pracy, sprawnym odnalezieniu poszczególnych produktów czy ogólnej estetyce. Na co zwrócić szczególną uwagę planując wyposażenie warsztatu tak, by był on wygodny, funkcjonalny i zgodny z prawem?
Dobry warsztat musi spełnić kilka cech: od odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni po łatwy dostęp do narzędzi i równowagę pomiędzy miejscem a rozbudowanym parkiem maszynowym. Jak zadbać o wyposażenie? Kluczowa jest tu oczywiście specyfika pracy - innych wymagań ma pomieszczenie dla majsterkowicza, innych wymaga stolarz wykonujący meble pod wymiar. Diametralnie różne oczekiwania będzie miał z kolei właściciel serwisu samochodowego, którego wyposażenie warsztatu musi uwzględniać dodatkowe elementy. Są jednak produkty, które należy uwzględnić w planach niezależnie od branży.
Meble do warsztatu
Muszą one uwzględniać zarówno rozmiary - nie być zbyt duże w kontekście pomieszczenia - jak i swobodę pracy. Należy zwrócić szczególną uwagę na ich wytrzymałość. Stół warsztatowy poddawany bywa dużym obciążeniom w sytuacji, gdy leży na nim spory element poddawany np. konserwacji. W efekcie zwykłe meble mogą nie wystarczyć - warto zadbać o ponadprzeciętne przygotowanie do obciążeń.
Szafki warsztatowe
Nie ma nic gorszego niż chaos w miejscu, gdzie ważny jest szybki dostęp do poszczególnych narzędzi czy drobnych elementów. Nowoczesne szafki warsztatowe to dziś modułowe rozwiązania, które można ciekawie rozbudowywać wraz z rosnącymi potrzebami. Sektory do segregacji poszczególnych narzędzi czy części sprzyjają utrzymaniu porządku. Dodatkowo szafki wyposażone są w zamki centralne czy systemy ograniczające wysunięcie szuflady - wpływa to na bezpieczeństwo pracy w warsztacie.
Warsztat bywa miejscem, gdzie wchodzą osoby z zewnątrz. Klient serwisu samochodowego czy osoba korzystająca z usług stolarza będąc w środku może nie wiedzieć, jak się poruszać lub na co zwrócić uwagę. Stąd ważne są np. maty podłogowe z dodatkowym oznaczeniem przestrzeni roboczej czy taśmy i znaczniki podłogowe oznaczające niebezpieczne elementy lub krawędzie. W przypadku np. warsztatu z kanałem, podkreślenie miejsca, w którym dochodzi do nagłego załamania powierzchni jest kluczowe dla bezpieczeństwa i regulowane prawem.
Kwestia bezpieczeństwa nie dotyczy jednak wyłącznie osób obcych. Elastyczne profile narożne czy pianki ochronne to naturalny sposób oznakowania narożników, ścian, słupów czy regałów - wszystkiego, co stanowi naturalne wyposażenie warsztatu.
Lustra poprawiające kontrolę przestrzeni
W sytuacji, gdy warsztat to duże pomieszczenie, które łączy funkcje serwisowe i magazynu, łatwo o uszkodzenia na skutek manewrowania. Poruszanie się np. wózkiem widłowym w miejscu zastawionym narzędziami i stołami roboczymi to ryzyko zniszczeń. Warto zainstalować np. lustra przemysłowe - specjalistyczne rozwiązania charakteryzujące się dużą jakością optyczną. Produkty przystosowane do magazynów są standardem, który określa np. europejska dyrektywa CE 92-58.
Ograniczniki i barierki
Wydzielenie poszczególnych stref w profesjonalnym warsztacie wpływa zarówno na bezpieczeństwo jak i lepszą obsługę i realizację zadań. Stąd ważne jest wytyczenie ciągów komunikacyjnych lub - np. tymczasowe - ograniczenie dostępu. Dotyczy to chociażby miejsc, w których w danym momencie toczą się prace serwisowe, a wstęp powinien być limitowany. Świetnie sprawdzą się w takim przypadku mobilne bariery wygrodzeniowe czy oferowane przez dla-przemyslu.pl/ osłony parawanowe.
Oznaczenia BHP
Prowadzisz profesjonalny warsztat? W przeciwieństwie do amatorskiego - musisz zadbać o prawidłowe oznaczenia. Dotyczy to zarówno np. dróg ewakuacyjnych jak i elementów ochrony przeciwpożarowej. Znaczniki informujące np. o nadprożu, miejscu zbiórki do ewakuacji czy lokalizacji kluczy to już standardowe wyposażenie warsztatu. Podobnie jest w przypadku informacji o zakazie palenia czy materiałach łatwopalnych.
Czy elementy wyposażenia warsztatu to wymóg prawny?
W przypadku większości elementów zastosowanie poszczególnych produktów jest regulowane prawnie. Regulują to m.in. rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa w sprawie warunków technicznych oraz np. regulacje branżowe - uzależnione od specyfiki zawodowej danego warsztatu. Niezależnie od szczegółowości tych rozwiązań, elementy wyposażenia mają jeden wspólny mianownik. To jakość - dobry warsztat powinien być odpowiednio zabezpieczony, chroniony i wyposażony w produkty wpływające na jakość pracy.
Komentarze (2)