Wyposażenie warsztatu

Narzędzia w warsztacie

ponad rok temu  14.11.2019, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

6 produktów, bez których trudno o dobre wyposażenie warsztatu

Warsztat - niezależnie od branży czy charakteru: amatorskiego lub profesjonalnego - to kilka elementów, które decydują o jakości pracy, sprawnym odnalezieniu poszczególnych produktów czy ogólnej estetyce. Na co zwrócić szczególną uwagę planując wyposażenie warsztatu tak, by był on wygodny, funkcjonalny i zgodny z prawem? 

Dobry warsztat musi spełnić kilka cech: od odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni po łatwy dostęp do narzędzi i równowagę pomiędzy miejscem a rozbudowanym parkiem maszynowym. Jak zadbać o wyposażenie? Kluczowa jest tu oczywiście specyfika pracy - innych wymagań ma pomieszczenie dla majsterkowicza, innych wymaga stolarz wykonujący meble pod wymiar. Diametralnie różne oczekiwania będzie miał z kolei właściciel serwisu samochodowego, którego wyposażenie warsztatu musi uwzględniać dodatkowe elementy. Są jednak produkty, które należy uwzględnić w planach niezależnie od branży.

Meble do warsztatu

Muszą one uwzględniać zarówno rozmiary - nie być zbyt duże w kontekście pomieszczenia - jak i swobodę pracy. Należy zwrócić szczególną uwagę na ich wytrzymałość. Stół warsztatowy poddawany bywa dużym obciążeniom w sytuacji, gdy leży na nim spory element poddawany np. konserwacji. W efekcie zwykłe meble mogą nie wystarczyć - warto zadbać o ponadprzeciętne przygotowanie do obciążeń.

Szafki warsztatowe

Nie ma nic gorszego niż chaos w miejscu, gdzie ważny jest szybki dostęp do poszczególnych narzędzi czy drobnych elementów. Nowoczesne szafki warsztatowe to dziś modułowe rozwiązania, które można ciekawie rozbudowywać wraz z rosnącymi potrzebami. Sektory do segregacji poszczególnych narzędzi czy części sprzyjają utrzymaniu porządku. Dodatkowo szafki wyposażone są w zamki centralne czy systemy ograniczające wysunięcie szuflady - wpływa to na bezpieczeństwo pracy w warsztacie. 

Elementy zabezpieczenia powierzchni

​Warsztat bywa miejscem, gdzie wchodzą osoby z zewnątrz. Klient serwisu samochodowego czy osoba korzystająca z usług stolarza będąc w środku może nie wiedzieć, jak się poruszać lub na co zwrócić uwagę. Stąd ważne są np. maty podłogowe z dodatkowym oznaczeniem przestrzeni roboczej czy taśmy i znaczniki podłogowe oznaczające niebezpieczne elementy lub krawędzie. W przypadku np. warsztatu z kanałem, podkreślenie miejsca, w którym dochodzi do nagłego załamania powierzchni jest kluczowe dla bezpieczeństwa i regulowane prawem. 

Kwestia bezpieczeństwa nie dotyczy jednak wyłącznie osób obcych. Elastyczne profile narożne czy pianki ochronne to naturalny sposób oznakowania narożników, ścian, słupów czy regałów - wszystkiego, co stanowi naturalne wyposażenie warsztatu.

Lustra poprawiające kontrolę przestrzeni

W sytuacji, gdy warsztat to duże pomieszczenie, które łączy funkcje serwisowe i magazynu, łatwo o uszkodzenia na skutek manewrowania. Poruszanie się np. wózkiem widłowym w miejscu zastawionym narzędziami i stołami roboczymi to ryzyko zniszczeń. Warto zainstalować np. lustra przemysłowe - specjalistyczne rozwiązania charakteryzujące się dużą jakością optyczną. Produkty przystosowane do magazynów są standardem, który określa np. europejska dyrektywa CE 92-58.

Ograniczniki i barierki

Wydzielenie poszczególnych stref w profesjonalnym warsztacie wpływa zarówno na bezpieczeństwo jak i lepszą obsługę i realizację zadań. Stąd ważne jest wytyczenie ciągów komunikacyjnych lub - np. tymczasowe - ograniczenie dostępu. Dotyczy to chociażby miejsc, w których w danym momencie toczą się prace serwisowe, a wstęp powinien być limitowany. Świetnie sprawdzą się w takim przypadku mobilne bariery wygrodzeniowe czy oferowane przez dla-przemyslu.pl/ osłony parawanowe. 

Oznaczenia BHP

Prowadzisz profesjonalny warsztat? W przeciwieństwie do amatorskiego - musisz zadbać o prawidłowe oznaczenia. Dotyczy to zarówno np. dróg ewakuacyjnych jak i elementów ochrony przeciwpożarowej. Znaczniki informujące np. o nadprożu, miejscu zbiórki do ewakuacji czy lokalizacji kluczy to już standardowe wyposażenie warsztatu. Podobnie jest w przypadku informacji o zakazie palenia czy materiałach łatwopalnych. 

Czy elementy wyposażenia warsztatu to wymóg prawny? 

W przypadku większości elementów zastosowanie poszczególnych produktów jest regulowane prawnie. Regulują to m.in. rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa w sprawie warunków technicznych oraz np. regulacje branżowe - uzależnione od specyfiki zawodowej danego warsztatu. Niezależnie od szczegółowości tych rozwiązań, elementy wyposażenia mają jeden wspólny mianownik. To jakość - dobry warsztat powinien być odpowiednio zabezpieczony, chroniony i wyposażony w produkty wpływające na jakość pracy.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
  • ~ dongo 2 8 miesięcy temu Trochę porad z tym związanych - http://www.geostudent.pl/... Kwestia taka, jak to zostanie poukładane. Jeśli zrobicie to z głową, to całość pójdzie w dobrym kierunku. I to ma sens.
    oceń komentarz 0 0 komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~ kataro 1 ponad rok temu Nie zapominajcie też o rzeczach, które nie są związane z pojazdami - https://www.amart.pl/... Przecież takie podstawowe elementy wyposażenia muszą się znaleźć w każdej firmie, co nie?
    oceń komentarz 0 0 komentarz zgłoszony do moderacji
do góry strony