ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Wyposażenie warsztatu

Wyposażenie warsztatu

Narzędzia w warsztacie

Warto wiedzieć

ponad rok temu  13.12.2017, ~ Administrator   

Czas, prestiż i komfort: warsztat nie ma jedynie zarabiać
Strona 1 z 3

Jeden z najczęściej popełnianych błędów przy kompletowaniu wyposażenia warsztatowego to od lat próba nadmiernego przycięcia kosztów. O ile w samej oszczędności nie ma niczego złego, to już lekceważenie potencjału sprzętu lub narzędzi może dość poważnie odbić się nie tylko na wizerunku warsztatu, ale także skuteczności pracy.

Ważna, ale bagatelizowana: pompa paliwa

Na pewno w warsztatach dla samochodów ciężarowych, ale także dostawczych i osobowych pompa służąca do usuwania paliwa z baku może być bardzo praktycznym rozwiązaniem. Stosuje się je z powodzeniem w wielostanowiskowych warsztatach aut ciężarowych i stacjach obsługi flot, ponieważ pozwalają one skrócić czas obsługi pojazdu, a także zapewniają wyższą jakość usług. Jest to zresztą zagadnienie bardziej złożone, niż może się wydawać. Sama ręczna pompa do paliwa (określana w skrócie jako pPjM) na pewno nie będzie najczęściej używanym elementem wyposażenia, gdyż rzadko zachodzi potrzeba usunięcia ze zbiorników kilkudziesięciu lub kilkuset litrów oleju napędowego. Kiedy jednak do tego dojdzie, trzeba dysponować właściwym urządzeniem.

Możliwe rozwiązania

 • Najbardziej podstawowym rozwiązaniem, które jednak ze względu na minimalną wydajność w warsztatach aut ciężarowych można od razu wykluczyć, jest użycie pomp ręcznych, tzw. gruszek. Jest ich co prawda kilka wielkości, ale nawet największe, 12-milimetrowe, pozwalają przepompować kilka do kilkunastu litrów w minutę.

 • Większą wydajność mają ręczne pompy z napędem korbowym. Ich wydajność sięga nominalnie do 60 litrów na minutę, jednak w praktyce jest niższa i zwykle wynosi 40-50 litrów. Zdecydowanie lepiej, niż w przypadku gruszek i już przy remontach aut dostawczych oraz w wielostanowiskowych dla aut osobowych jest to znacznie lepsze rozwiązanie. Alternatywnie stosuje się pompy 12 V o podobnej wydajności, których zaletą jest mobilność, ale niestety kosztem zwykle niewysokiej jakości wykonania.

 • W warsztatach aut ciężarowych najlepiej sprawdzają się samozasysające ręczne pompy skrzydełkowe, których wydajność przekracza 100 litrów na minutę. Jest to sprzęt, który pierwotnie był używany raczej do obsługi przemysłowych instalacji paliwowych, ale obecnie pojawia się często w dużych warsztatach.

Używanie gruszek można od razu wykluczyć: są niewygodne i niewydajne. Ich jedyną zaletą są jeszcze ceny, ale ponieważ trwałość tego rodzaju akcesoriów jest naprawdę niewielka, lepiej skoncentrować się na pompach o większej wydajności.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony