Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnego rodzaju narzędzi, jednak istnieje zbiór rzeczy, które powinny znaleźć się w każdym warsztacie.
Narzędzia stolarskie
W zależności od jakości wykonania narzędzia oraz jego wielkości i przeznaczenia, ceny młotków wahają się od 10zł do nawet 100 zł. W asortymencie majsterkowicza muszą znaleźć się także obcęgi, które doskonale sprawdzają się przy wyciąganiu gwoździ i obcinaniu miękkich drutów. Najprostsze obcęgi kosztują około 20zł. Cena modeli wykonanych z najwyższej klasy stali może sięgać nawet 70zł. Oczywiście w warsztacie powinny znaleźć się także klucze nasadowe (50-200zł za zestaw), wkrętak z rowkiem płaskim (20-30zł) i wkrętak krzyżowy (10-20zł). Poza tym, warto pamiętać o komplecie ścisków, które pomogą przymocować przedmioty do blatu (100-300zł) i zestawie dłut (100-300zł). Wśród innych narzędzi, które z pewnością przydadzą się majsterkowiczom są: zestaw śrubokrętów(50-150zł), pędzle malarskie (50-70zł za zestaw), szpachelka (15-20zł), kombinerki (30zł) i papier ścierny (10zł za rolkę). Narzędzia warsztatowe są niezwykle przydatne, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Wysokiej klasy sprzęt posłuży wiele lat, bez konieczności modernizacji. Zakup droższych narzędzi jest pewnego rodzaju inwestycją. Poza tym, praca dobrymi produktami jest o wiele przyjemniejsza.
Narzędzia do mierzenia
Do najpopularniejszych przedmiotów zalicza się calówkę, czyli składaną miarkę centymetrową (20zł). Bywa, że niezbędna jest również poziomica (20-60zł).
Podstawą jest wiertarko-wkrętarka. Cena takiego sprzętu jest zależna od mocy produktu i jakości wykonania (100-400zł). Bardzo przydatna jest również szlifierka, którą można wygładzić różnego rodzaju powierzchnie (200-400zł). W swoim asortymencie warto mieć także pilarkę tarczową (200-500zł).
Sprzęt czołowych producentów posiada zawsze kilkuletnią gwarancję i nierzadko możliwość bezpłatnego serwisowania. Kompletując wyposażenie warsztatu warto pamiętać także o skrzynkach do przechowywania narzędzi. Opłacalnym zabiegiem jest zakup zestawów narzędzi np. dłut, kombinerek czy młotków. Ceny produktów różnią się między sobą w zależności od stopnia zaawansowania technologicznego danego narzędzia. Przykładowo, tradycyjna poziomica może kosztować 20zł, ale cena modelu wyposażonego w laser rozpoczyna się od 50zł. Warto postawić na lepszej jakości sprzęt, bo niejednokrotnie droższe produkty posiadają wiele udogodnień, które przydają się podczas pracy.
Komentarze (8)