Wyposażenie warsztatu

Wyposażenie warsztatu

3 miesiące temu  18.12.2019, ~ Administrator   

Jak utrzymać porządek w warsztacie? Porady Würth Polska
Strona 1 z 2

Prowadzenie warsztatu to nie tylko wykonywanie powierzonych zadań, ale również dbanie o stanowisko, utrzymywanie porządku, a także uzupełnianie braków w jego wyposażeniu. Bez właściwej organizacji miejsca pracy łatwo jest pogrążyć się w chaosie i tracić cenny czas przez poszukiwanie odpowiedniego narzędzia. Eksperci Würth Polska podpowiadają, jak zachować czystość w warsztacie i zwiększyć dzięki temu efektywność swojej pracy.

Zmiany należy rozpocząć od przywrócenia porządku w warsztacie. Następnie trzeba sprawdzić, jakich narzędzi nam brakuje, a jakie są już zużyte i wymagają wymiany. Nie powinno się ich zostawiać „na wszelki wypadek” – korzystanie ze zniszczonych narzędzi obniża jakość wykonywanej pracy i może prowadzić do wypadków. Warto ocenić, czego dokładnie brakuje i przygotować listę. Jak tylko przywrócimy porządek i pozbędziemy się wszelkich zniszczonych elementów wyposażenia odzyskamy cenne miejsce oraz pozbędziemy się błędnego wrażenia, iż wyposażenie warsztatu jakie posiadamy nie jest kompletne. Gdy pierwszy etap porządków mamy już za sobą, dobrze jest poświęcić trochę czasu na rozplanowanie rozmieszczenia narzędzi oraz zainwestować w pojemniki służące do ich przechowywania.

Zagospodarowanie przestrzeni i mądre przechowywanie

W warsztacie doskonale sprawdzą się regały wykonane z metalu. Są na tyle solidne, że nie ulegają łatwemu uszkodzeniu podczas eksploatacji. Przechowywanie narzędzi na regałach jest znacznie wygodniejsze niż w szafach – przyrządy są dobrze widoczne, można też od razu zauważyć czego brakuje. Co więcej, odpowiednio rozstawione regały zajmują niewielką przestrzeń oraz zapewniają swobodę ruchu. Układając na nich narzędzia należy kierować się zasadą – najczęściej używane stawiamy najbliżej stanowiska pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu te najbardziej potrzebne zawsze będą znajdować się w zasięgu ręki. Warto ustalić też stałe miejsce przechowywania konkretnych przedmiotów i strać się je tam odkładać. Sprawi to, że praca stanie się bardziej przewidywalna i komfortowa oraz zwiększy się jej bezpieczeństwo.

– Dobrą praktyką jest wydzielenie pracownikom czasu w godzinach pracy na posprzątanie swojego stanowiska. W ten sposób wszystkie narzędzia trafią na miejsce. Poświęcając pół godziny dziennie na koniec dnia, gdy pracownicy są zmęczeni i mniej produktywni, można kilkukrotnie przyspieszyć pracę w godzinach porannych następnego dnia oraz zmniejszyć ilość błędów popełnianych podczas pracy. W dbaniu o narzędzia pomoże także własny komplet narzędzi dla każdego z pracowników. W ten sposób możemy być pewni, że narzędzia będą w dobrym stanie. Dodatkowo unikniemy wielu nieporozumień między pracownikami, czy problemów z ustaleniem odpowiedzialności za zgubienie czy zniszczenie narzędzia – podpowiada Krzysztof Wyszyński, Product Manager Würth Polska.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony