Prowadzenie warsztatu to nie tylko wykonywanie powierzonych zadań, ale również dbanie o stanowisko, utrzymywanie porządku, a także uzupełnianie braków w jego wyposażeniu. Bez właściwej organizacji miejsca pracy łatwo jest pogrążyć się w chaosie i tracić cenny czas przez poszukiwanie odpowiedniego narzędzia. Eksperci Würth Polska podpowiadają, jak zachować czystość w warsztacie i zwiększyć dzięki temu efektywność swojej pracy.
Zmiany należy rozpocząć od przywrócenia porządku w warsztacie. Następnie trzeba sprawdzić, jakich narzędzi nam brakuje, a jakie są już zużyte i wymagają wymiany. Nie powinno się ich zostawiać „na wszelki wypadek” – korzystanie ze zniszczonych narzędzi obniża jakość wykonywanej pracy i może prowadzić do wypadków. Warto ocenić, czego dokładnie brakuje i przygotować listę. Jak tylko przywrócimy porządek i pozbędziemy się wszelkich zniszczonych elementów wyposażenia odzyskamy cenne miejsce oraz pozbędziemy się błędnego wrażenia, iż wyposażenie warsztatu jakie posiadamy nie jest kompletne. Gdy pierwszy etap porządków mamy już za sobą, dobrze jest poświęcić trochę czasu na rozplanowanie rozmieszczenia narzędzi oraz zainwestować w pojemniki służące do ich przechowywania.
Zagospodarowanie przestrzeni i mądre przechowywanie
W warsztacie doskonale sprawdzą się regały wykonane z metalu. Są na tyle solidne, że nie ulegają łatwemu uszkodzeniu podczas eksploatacji. Przechowywanie narzędzi na regałach jest znacznie wygodniejsze niż w szafach – przyrządy są dobrze widoczne, można też od razu zauważyć czego brakuje. Co więcej, odpowiednio rozstawione regały zajmują niewielką przestrzeń oraz zapewniają swobodę ruchu. Układając na nich narzędzia należy kierować się zasadą – najczęściej używane stawiamy najbliżej stanowiska pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu te najbardziej potrzebne zawsze będą znajdować się w zasięgu ręki. Warto ustalić też stałe miejsce przechowywania konkretnych przedmiotów i strać się je tam odkładać. Sprawi to, że praca stanie się bardziej przewidywalna i komfortowa oraz zwiększy się jej bezpieczeństwo.
– Dobrą praktyką jest wydzielenie pracownikom czasu w godzinach pracy na posprzątanie swojego stanowiska. W ten sposób wszystkie narzędzia trafią na miejsce. Poświęcając pół godziny dziennie na koniec dnia, gdy pracownicy są zmęczeni i mniej produktywni, można kilkukrotnie przyspieszyć pracę w godzinach porannych następnego dnia oraz zmniejszyć ilość błędów popełnianych podczas pracy. W dbaniu o narzędzia pomoże także własny komplet narzędzi dla każdego z pracowników. W ten sposób możemy być pewni, że narzędzia będą w dobrym stanie. Dodatkowo unikniemy wielu nieporozumień między pracownikami, czy problemów z ustaleniem odpowiedzialności za zgubienie czy zniszczenie narzędzia – podpowiada Krzysztof Wyszyński, Product Manager Würth Polska.
Do przechowywania normaliów idealnie nadają się różnego rodzaju kasety wyposażone w praktyczne pojemniki lub wkładki z tworzywa sztucznego. Pogrupowanie w nich przedmiotów sprawia, że łatwiej jest utrzymać porządek, a przejrzystość ich ułożenia pomaga w ocenie stanu zaopatrzenia. Przy zakupie kaset warto wybierać te, które łączą się ze sobą w moduły. Zajmują one niewiele miejsca i świetnie sprawdzają się przy transporcie elementów złącznych oraz drobnych części, dzięki czemu można zabrać ze sobą część warsztatu prawie wszędzie.
– Elementy złączne to duża liczba komponentów, które do magazynowania i transportu wymagają sprawdzonych rozwiązań, zapewniających przejrzystość i porządek, tak aby wszystko było na swoim miejscu i w odpowiedniej ilości. Doskonałym rozwiązaniem jest system kaset Orsy firmy Würth, które są trwałe i odporne ma uderzenia, dzięki czemu można je ze sobą łączyć i bezpiecznie transportować –podpowiada Jacek Wójcik, Product Manager Würth Polska.
Proste i szybkie uzupełnianie braków magazynowych
Wartym uwagi rozwiązaniem jest też opisanie narzędzi na półkach. Okazuje się to szczególnie ważne w przypadku zatrudnienia nowego pracownika – nowy członek zespołu nie zawsze pamięta, co gdzie się znajduje i gdzie należy co odłożyć. Etykiety mogą mieć jeszcze jedno zastosowanie – niektóre marki oferują klientom specjalne systemy, które za pomocą skanowania pozwalają na łatwe składanie zamówień. Przyśpiesza to znacznie proces zakupu i eliminuje ryzyko opóźnień z powodu braków magazynowych.
– Opracowaliśmy wyjątkowy system magazynowania produktów Orsy, który jest dopasowany do indywidualnych potrzeb klienta. Redukuje on czas obsługi magazynu oraz optymalizuje jego przestrzeń. Co więcej, to w gestii przedstawiciela Würth jest uzupełnianie zapasów, obsługa oraz czyszczenie. Klienci, którzy korzystają z systemów Orsy, otrzymują etykiety do podpisywania produktów. Po zeskanowaniu umieszczonych na nich kodów kreskowych mogą szybko sporządzić zamówienie i uzupełnić braki w towarze – mówi Krzysztof Wyszyński z Würth Polska.
Odpowiednia organizacja pracy przekłada się na jej wydajność i komfort wykonywania. Jedynie systematyczne sprzątanie, konsekwentność w odkładaniu narzędzi w wyznaczone miejsce oraz uzupełnianie braków na bieżąco pozowali utrzymać efekty porządków na stałe. Właściciele warsztatów powinni pamiętać, że wygląd miejsca pracy jest ich wizytówką i wpływa na ich wizerunek.
Komentarze (0)