Wyposażenie warsztatu

Wyposażenie warsztatu

ponad rok temu  05.06.2017, ~ Administrator   

Najlepszy silnik do nagrzewnic? Energooszczędny!

Rosnące zapotrzebowanie na energię wytwarzaną z użyciem silników efektywnych kieruje wysiłki producentów w stronę urządzeń o zmniejszonym poborze mocy. VTS, jako lider sprzedaży nagrzewnic i kurtyn w Polsce, również przygotował swoją propozycje urządzeń z energooszczędnymi silnikami EC.

Silnik EC to elektronicznie komutowany, bezszczotkowy silnik prądu stałego. W jego skład wchodzi m.in. wirnik z magnesami trwałymi oraz stojan z uzwojeniami. Moment obrotowy uzyskujemy w wyniku współdziałania strumienia magnetycznego stojana i prądu uzwojeń wirnika wytwarzanych przez te elementy oraz poprzez nieustanną kontrolę aktualnego położenia wirnika silnika realizowaną przez czujniki Halla.

Rezygnacja z komutatora i szczotek – elementów najszybciej zużywających się w silnikach trójbiegowych AC – pozwoliła znacząco zwiększyć czas pracy silników elektronicznie komutowanych EC. Silniki EC charakteryzują się również wysoką sprawnością, w pełnym zakresie regulacji, a ich trwałość jest bardzo duża, gdyż praktycznie nie jest wymagana ich konserwacja. Maszyna elektryczna, jaką jest silnik EC, uzyskuje cichobieżność nawet przy znacznych prędkościach obrotowych.

Powyżej opisane silniki EC są kluczowym elementem, w które wyposażone zostały zmodernizowane nagrzewnice VOLCANO oraz kurtyny powietrzne WING. Z ich obecnością związana jest korzyść, jaką niosą one dla klienta, który dzięki zastosowaniu urządzeń wyposażonych w silniki EC oszczędza swoje pieniądze.

Porównanie kosztów pracy urządzeń z silnikami AC i EC w przykładowym obiekcie

Poniżej zaprezentowano porównanie kosztów nagrzewnicy oraz energii elektrycznej zużytej na działanie nagrzewnic Volcano w zdefiniowanym okresie w przykładowym budynku.

Założenia

Wymiary: 50 x 25 x 4 [m],
Izolacja: słaba,
Lokalizacja: Warszawa,
Oczekiwana temperatura wewnętrzna: 15 oC,
Zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu: 115 kW
Temperatura czynnika grzewczego: 60/40 oC
Bieg pracy nagrzewnic: 2
Do pokrycia zapotrzebowania należałoby użyć 5 nagrzewnic Volcano VR 2 wyposażonych w silniki EC lub AC.

Przy pracy urządzeń w zdefiniowanym okresie, koszt zainwestowania w silniki EC zwróci się po 2 latach a po 5 latach będziemy mieli już ~600 zł oszczędności.

Zmiany legislacyjne oraz dalsze trendy w technologii

Unia Europejska i Polska jako państwo członkowskie, zobowiązuję się do m. in. redukcji emisji CO2 co najmniej o 20 % do roku 2020. Aby osiągnąć wyznaczony cel konieczne jest wprowadzanie coraz bardziej restrykcyjnych norm oraz w odniesieniu do branży HVAC stosowanie coraz bardziej sprawnych urządzeń elektrycznych tj. silniki czy wentylatory.

Jedno z rozporządzeń w tej sprawie „Rozporządzenie WE 640/2009” mówi o tym, że w pewnych odstępach czasu Unia Europejska nakłada minimalne progi i klasy sprawności stosowanych silników, zmniejszając przy tym ilość niepotrzebnie traconej energii. Ostatnia zmiana w tej kwestii została przeprowadzona w 2017 r. Wiele innych norm i rozporządzeń ma zmuszać producentów do stopniowego zmniejszania ilości traconej energii, oraz lepszego gospodarowania energia już wytworzoną.

Idąc za najnowszymi trendami, kierunek energooszczędność – lepsza gospodarka energią – inwestycje w odnawialne źródła energii i urządzenia wykorzystujące takie żródła energii (np. VR3 i pompy ciepła) – wydaje się być naturalny.

1) w obliczeniach pominięto koszty podgrzania wody oraz koszty jej doprowadzenia, przyjmując, że w obu analizowanych przykładach byłyby sobie równe.

2) Przyjęto 52 tygodnie/rok

3) Cena nie uwzględnia podatku VAT

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony