Wyposażenie warsztatu

Wyposażenie warsztatu

3 miesiące temu  10.09.2024, ~ Administrator - ,   Czas czytania 7 minut

Nowe regulacje związane z odkażaniem ozonem
Strona 2 z 2

Wydajność ozonatora M-MX 4000 została potwierdzona badaniami.

Zalecane stężenie robocze powinno wahać się w przedziale 1-5 ppm, trzeba pamiętać ,że ozon jest również bardzo niebezpieczny i dopuszczalna dawka dla człowieka przy ekspozycji 8 godzinnej to 0,01ppm a stężenie 10-15 ppm jest niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego. Biorąc również pod uwagę, że okres rozpadu cząsteczek to ok 20-30 min , po każdym zabiegu zalecana jest wentylacja pomieszczenia, co najmniej 30 minutowa. Niebagatelną rolę odgrywa tu temperatura im wyższa, tym rozpad cząsteczek szybszy ,dlatego też zalecane środowisko pracy to nie więcej niż 25 stopni C. Większa będzie powodować szybszą destrukcję cząsteczek co nie pozwoli na uzyskanie odpowiedniego stężenia ozonu. Interesującym rozwiązaniem może tu być dynamiczny pomiar stężenia wraz z wydrukiem , który wykonuje M-MX PRO. PO osiągnieciu odpowiedniej wartości urządzenie wyłącza cyklicznie żeby utrzymać odpowiedni poziom s a na wydruku pojawia się zmierzone stężenie.

Różne technologie wytwarzania ozonu przedstawiono poniżej.

Ozonator M-MX PRO z drukarką i dynamicznym pomiarem stężenia.

Nowe Przepisy Biobójcze

Zgodnie z rozporządzeniem nr 2023/1078 Ozon wytwarzany z tlenu został zatwierdzony jako substancja czynna w grupach produktowych PT 2 PT4 PT5 oraz PT11 z dniem 01.07.2024 r

Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika ozonatora?

Po uprawomocnieniu się decyzji od dnia 01.07.2024, na rynku Unii Europejskiej można wprowadzać do obrotu jak również używać tylko urządzenia mające zarejestrowany Ozon jako substancję aktywną. Przepis dotyczy samej substancji aktywnej i procesu jej wytwarzania co za tym idzie również urządzenia zakupione wcześniej i użytkowane już w warsztatach po upływie okresu karencji 180+180 dni licząc od 1.07.2024 będą wymagały certyfikatu rejestracji jeżeli nadal mają być używane do wytwarzania Ozonu. Magneti Marelli uzyskało pozwolenie narodowe nr nr 9853/24 oraz jest w trakcie rejestracji europejskiej , która pozwala na sprzedaż i wprowadzanie do obrotu urządzeń w przyszłości.. Warto więc przy planowanej inwestycji w Ozonator uwzględnić posiadanie pozwolenia co pozwoli uniknąć możliwych kar i wycofania urządzenia z użytkowania.

Jakie konsekwencje grożą za użytkowanie i wytwarzanie ozonu niezgodnie z przepsiami?

Organy nadzoru które będą kontrolować legalność urządzeń oraz ich wprowadzania do obrotu to przede wszystkim lokalny Sanepid, ale również:

  1. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych – wydawanie pozwoleń i pozwoleń na obrót, prowadzenie wykazu pozwoleń i ewidencji zatruć, punkt informacyjny.

  2. Państwowa Inspekcja Sanitarna - udostępnianie na rynku i stosowanie, wprowadzanie do obrotu wyrobów i substancji czynnych przeznaczonych do stosowania w produktach biobójczych w działalności zawodowej (producenci, importerzy, hurtownie, sklepy, szpitale, przychodnie, inne placówki ochrony zdrowia (opiekuńczo-lecznicze), zakłady produkujące i przetwarzające żywność, zakłady produkujące leki i kosmetyki, zakłady chowu i hodowli zwierząt).

  3. Wojskowa Inspekcja Sanitarna – wprowadzanie do obrotu wyrobów i substancji czynnych przeznaczonych do stosowania w produktach biobójczych na terenach jednostek organizacyjnych podległych MON, w rejonach zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych oraz w stosunku do wojsk obcych przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz przemieszczających się przez to terytorium.

  4. Państwowa Inspekcja Pracy - nadzór i kontrola przestrzegania przepisów ustawy przez pracodawców.

  5. Państwowa Straż Pożarna - właściwe oznakowanie miejsc składowania produktów.

  6. Inspekcja Handlowa - oznakowanie opakowań jednostkowych produktów i wyrobów w sprzedaży hurtowej i detalicznej.

  7. Inspekcja Ochrony Środowiska - postępowanie z opakowaniami po produktach i substancjach czynnych oraz w zakresie postępowania z produktami i substancjami czynnymi, które stały się odpadami.

Jakie kary mogą grozić za nieprzestrzeganie przepisów?

  1. Udostępnianie na rynku produktu bez pozwolenia, bez pozwolenia na obrót lub dostawca zawartej w nim substancji czynnej nie znajduje się w wykazie - grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2.

  2. Wprowadzanie do obrotu lub udostępnianie na rynku produktu niewłaściwie opakowanego lub nieoznakowanego – grzywna.

  3. Wprowadzanie do obrotu niezgodnie z przepisami wyrobu poddanego działaniu produktu biobójczego – grzywna.

  4. Reklamowanie produktu niezgodnie z przepisami – grzywna.

  5. Nieprzechowywanie w odniesieniu do procesu produkcji odpowiedniej dokumentacji lub nieprzechowywanie próbek serii produkcyjnych produktu – grzywna.

  6. Udostępnianie na rynku produktu zawierającego informacje niezgodne z oznakowaniem wprowadzonego do obrotu produktu – grzywna.

  7. Nieprzekazywanie w terminie informacji o zmianie dostawcy – grzywna.

Nieprzekazywanie przez dostawcę wyrobu konsumentowi, na jego wniosek, informacji na temat produktu, którego działaniu poddany został ten wyrób – grzywna

Podsumowując przed odkażaniem przy pomocy ozonu stają nowe wyzwania , którym Magneti Marelli postanowiło sprostać. Rejestracja ozonu jako substancji biobójczej potwierdziła jego wysoką skuteczność ale zarazem nałożyła pewne regulacje związane z jego użytkowanie oraz obrotem.

źródło: Magneti Marelli

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony