Wyposażenie warsztatu

Wyposażenie warsztatu

ponad rok temu  01.10.2015, ~ Administrator - ,   Czas czytania 7 minut

O prawdziwych innowacjach na stacji kontroli pojazdów
Strona 2 z 2

Nowe technologie na stacji kontroli pojazdów
W najnowszej linii diagnostycznej UNILINE QUANTUM zastosowano wspomniany we wstępie sterownik mikroprocesorowy µPLC QUANTUM z możliwością komunikacji w technologii Ethernet (z zachowaniem komunikacji USB) oraz własną pamięcią stałą FRAM (Ferroelectric Random-Access Memory). Efektem jest bardzo szybka komunikacja o znacznie większym zasięgu, sprawna obsługa oraz możliwość połączenia z wieloma urządzeniami zewnętrznymi.

µPLC QUANTUM zarządzający pracą linii diagnostycznej z dodatkową możliwością komunikacji w technologii Ethernet.

Oczywiście nasuwa się pytanie: co z tego ma diagnosta lub właściciel stacji kontroli pojazdów? W odpowiedzi mamy szereg naprawdę ważnych i potrzebnych korzyści. A oto konkrety.

1. Integracja wyników badań i przesył danych do urządzeń znajdujących się w sieci Ethernet
Standardowo używana komunikacja USB daje jedynie możliwość bezpośredniego połączenia sterownika z jednym komputerem (w konfiguracji Master/Slave). Dzięki nowym rozwiązaniom odpowiednie dane (komunikaty do wyświetlenia, wyniki przeprowadzonych badań) można przesłać bezpośrednio ze sterownika mikroprocesorowego linii diagnostycznej do dowolnej ilości innych urządzeń, np. monitorów LCD, komputerów, tabletów, smartfonów należących do diagnostów, właściciela stacji lub serwisu producenta. A zastosowana integracja dostarcza zbiorczych raportów z badań przeprowadzanych na różnych urządzeniach skomunikowanych za pomocą jednej jednostki sterującej. Ponadto mamy efektywną współpracę ze zintegrowanym oprogramowaniem dla stacji kontroli pojazdów i bezproblemowe spełnienie obecnych i przyszłych wymogów prawnych w zakresie archiwizacji i przesyłu wyników przeglądów technicznych.

 

2. Pełna zdalna diagnostyka i pomoc techniczna
Serwis producenta ma dostęp do informacji diagnostycznych, które w wielu przypadkach znacznie skracają czas reakcji serwisu poprzez wcześniejszą diagnozę ewentualnych problemów. Zastosowane w UNILINE QUANTUM rozwiązania to znacznie więcej niż zwykły serwis online, polegający na sprawdzeniu danych dostępnych w komputerze jednostki sterującej. Mamy tu możliwość zdalnego podglądu sygnałów docierających do sterownika, przekonfigurowania wszystkich parametrów oprogramowania sterownika linii diagnostycznej oraz testowego uruchamiania poszczególnych podzespołów urządzeń. I to wszystko z siedziby producenta.

3. Czytelność, prostota i wygoda w użyciu
Dzięki nowym możliwościom przesyłu danych można pominąć użycie komputera na ścieżce diagnostycznej i użyć jedynie monitora LCD, tableta, smartfona lub kasety wskaźnikowo-pomiarowej (nic nie tracąc na jakości pracy!). Zapisy z badania przesyłane są do urządzeń zewnętrznych, co w praktyce oznacza wydrukowany raport z badań czekający w biurze obsługi klienta, czy plik z raportem z badań w skrzynce przesłany na adres poczty elektronicznej klienta (o ile sobie zażyczy).

4. Kalibracja po nowemu
Jeżeli ustawienia kalibracyjne poszczególnych urządzeń linii są przechowywane jedynie w komputerze, to w przypadku awarii komputera i braku kopii zapasowych należy wezwać serwis i przeprowadzać kalibracje. To niestety wiąże się z kosztami i przestojem w pracy. Nowy sterownik µPLC QUANTUM przechowuje ustawienia kalibracyjne układów pomiarowych w swojej pamięci. Wówczas, w razie awarii komputera, wystarczy wziąć nowy komputer z zainstalowaną aplikacją UNILINE QUANTUM, a program automatycznie pobierze dane ze sterownika i do przeliczenia wartości pomiarowych będzie używał poprawnych danych kalibracyjnych.

5. Niezawodność przesyłu danych
W sytuacji, gdyby awarii lub zakłóceniu uległo połączenie przez Ethernet, sterownik automatycznie przekazuje dane do komputera po USB. W ten sposób mamy plan „B”, który działa do czasu wyeliminowania problemów z łącznością.

Na zakończenie wspomnę o jednym całkowicie nowym rozwiązaniu firmy UNIMETAL, przeznaczonym dla stacji kontroli pojazdów i warsztatów – Quantum Smart System. Jest ono oparte na istniejącym już sprzęcie, tj. omawianym sterowniku mikroprocesorowym. Stworzenia wymagało jedynie oprogramowanie. Co ciekawe, niejako potwierdzeniem wcześniejszych słów o praktycznej nieograniczoności zastosowań jest to, że o tym nowym rozwiązaniu nie myśleliśmy w momencie projektowania naszego sterownika. Potrzeba dodatkowych innowacji pojawiła się przy okazji późniejszych rozmów z klientami. Więcej o szczegółach na temat Quantum Smart System przy następnej okazji.

Konkluzja
Wszystko wskazuje na to, że technologia sieci Ethernet będzie używana przez długie lata. UNILINE QUANTUM pokazuje szerokie możliwości zastosowań tych rozwiązań w stacjach kontroli pojazdów. Mamy narzędzie do prawdziwych innowacji, które rzeczywiście zaspokajają konkretne potrzeby diagnostów i właścicieli stacji.

dr hab. Aleksander Ćwiszewski
UNIMETAL Sp. z o.o.

GALERIA ZDJĘĆ

O prawdziwych innowacjach na stacji kontroli pojazdów
O prawdziwych innowacjach na stacji kontroli pojazdów
O prawdziwych innowacjach na stacji kontroli pojazdów
O prawdziwych innowacjach na stacji kontroli pojazdów
O prawdziwych innowacjach na stacji kontroli pojazdów

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony