Myślę, że większość z nas odpowie sobie, że nie wie jaki będzie optymalny czas. Opieramy się tylko na podstawowych informacjach zdobytych w Internecie a w najlepszym przypadku na informacjach znajdujących się w instrukcji obsługi urządzenia – o ile instrukcja obejmuje odpowiedni przelicznik. Niestety nawet gdy instrukcja wskaże nam w przybliżeniu, ile czasu powinniśmy wykonywać ozonowanie to nie da nam to pewności, że dzięki temu zabiegowi dezynfekcja zostanie prawidłowo wykonana. Wynika to z faktu, że na proces rozpadu ozonu oraz jego reaktywność mają wpływ temperatura oraz wilgotność powietrza ozonowanej przestrzeni, ale również ilość materii, która wejdzie w reakcję utleniającą ozonu. Przykład – załóżmy dwie sytuacje: chcemy zdezynfekować kartonowe pudełko, na którym znajduje się wirus. W jednym przypadku pudełko zamknięte jest w sterylnym pomieszczeniu o kubaturze 10m3 – czyli jedynym niesterylnym przedmiotem w pomieszczeniu jest karton – w takim przypadku mniejsza ilość ozonu będzie potrzebna do zdezynfekowania tego kartonu. W drugim przypadku karton, na którym znajduje się wirus zamknięty jest w pomieszczeniu o tej samej kubaturze, ale oprócz kartonu znajdują się tam inne przedmioty, na których niekoniecznie jest wirus ale są np. ogniska bakterii a oprócz tego w pomieszczeniu panuje nieprzyjemny zapach. W tym przypadku potrzebne będzie o wiele więcej ozonu by przeprowadzić dezynfekcję naszego kartonu, ponieważ ozon, oprócz tego połączy się jeszcze z innymi cząstkami obecnymi w pomieszczeniu. I tu nasuwa się pytanie – w takim razie jak można to kontrolować?
Przykładem takiego urządzenia jest Ozonator TEXA AIR2 SAN, którego komora wytwarzania 03 zbudowana jest ze szkła boro-krzemowego, a zarządzany procesorem układ pobiera informacje z trzech czujników – stężenia ozonu, temperatury oraz wilgotności.
Opracowany niedawno algorytm uwzględnia wymogi stężenia i długości utrzymywania optymalnych warunków, które niezbędne są do niszczenia wirusów z rodziny koronawirusów. Dodatkowo urządzenie zgodnie z zalecaniami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, wyposażone jest w funkcję przekształcania ozonu w tlen (deozonator) w końcowej fazie procesu, co skraca czas usługi i czyni go maksymalnie bezpiecznym dla użytkownika. Przykładowo zdezynfekowany pojazd może zostać zwrócony właścicielowi bez potrzeby dodatkowego wietrzenia, a wszystko to kontrolowane jest przez czujnik stężenia ozonu, dzięki któremu urządzenie zakończy wszystkie cykle ozonowania dopiero wtedy, gdy ozonowana przestrzeń będzie gotowa do użytku. Dużą zaletą jest możliwość wydrukowania raportu z przeprowadzonej usługi, który możemy przekazać klientowi jako potwierdzenie profesjonalnie wykonanej dezynfekcji.
Polecamy zapoznać się ze szczegółowymi parametrami technicznymi urządzenia TEXA AIR2 SAN
Komentarze (0)