Planując zakup pompy do wody trzeba ocenić je nie tylko przez pryzmat ceny czy producenta, ale przede wszystkim - przeznaczenia. W kontekście warsztatu warto rozważyć pompy specjalne.
Choć laik może stwierdzić, że pompy do wody to produkty zbliżone, rzeczywistość jest diametralnie inna. Zróżnicowanie typów pomp sprawia, że idealnie można je dopasować do określonych założeń i potrzeb - zarówno w domu jak i warsztacie, przemyśle czy pracy ogrodowej.
Zróżnicowanie pomp łatwo obrazuje bowiem szerokie spektrum ich zastosowania. Standardowe urządzenia do studni różnić będą się bowiem od tych, których użyć trzeba w ogrodzie. Z kolei pompy przeznaczone do sytuacji kryzysowej - np. niezbędne przy odpompowywaniu cieczy z zalanego pomieszczenia - wykorzystują inną technologię niż maszyny przeznaczone do pracy w przydomowym basenie. Stąd tak ważna jest swoista klasyfikacja pomp i rozróżnienie ich poszczególnych typów oraz modeli.
Pompy ciśnieniowe
To najpopularniejszy typ pomp - wykorzystują ciśnienie do szybkiego transportu cieczy w określonym kierunku. Uniwersalne możliwości wykorzystania sprawiają, że szczególnie popularne są w ogrodzie czy przydomowych instalacjach. Wbrew temu co mogłoby się wydawać, nie muszą być używane wyłącznie do podlewania roślin. Pompy ciśnieniowe wykorzystywane mogą być też do prac porządkowych - przy samochodzie lub na terenie nieruchomości.
Niestety pompy ciśnieniowe z założenia nie są tak odporne na uszkodzenia mechaniczne czy np. zakłócenia wywołane zanieczyszczeniami jak inne rozwiązania. W efekcie ich zastosowanie musi być ograniczane do podstawowych czynności - głównie podlewania czy czyszczenia. W przypadku wykorzystywania wody zabrudzonej niezbędne jest sięgnięcie po inne technologie.
Kontrola poziomu wody - tak, by nie był zbyt niski - oraz możliwość dostosowania do wody czystej i brudnej to podstawowe korzyści, jakie mają pompy dostosowane do działania poniżej lustra cieczy. Technologia wykonania sprawia, że są szczególnie wartościowe w sytuacji, gdy potrzebne jest zarówno transport wody jak i jej oczyszczenie. Pompy używane do wody brudnej wyposażone są w rozdrabniacze i systemy oczyszczające, które można dobrać do określonego typu nieczystości. O ile np. pompa do przydomowego ozdobnego oczka wodnego nie wymaga zaawansowanej technologii, rozwiązania o charakterze przemysłowym mają inne założenia.
W kontekście warsztatu warto rozważyć pompy specjalne. To urządzenia, których technologia oraz projekt uwzględniają specyfikę pracy z cieczami nietypowymi. Materiały, z których tworzone są pompy specjalne przygotowane zostały do specyfiki chemikaliów. W efekcie olej czy benzyna nie tylko nie wpływają na ich działanie, ale również żywotność pompy. Choć cena takich rozwiązań jest wyższa niż w przypadku standardowych urządzeń, gwarancja prawidłowego działania to zaleta, jaką trudno zlekceważyć.
Wśród pomp zanurzeniowych niesłabnąca jest popularność modeli stricte basenowych. To urządzenia, których działanie obliczone jest na utrzymanie wody w idealnej czystości. Stąd wyższa skuteczność przepływu oraz ogólnego tłoczenia cieczy. Planując zakup takiej pompy warto zauważyć, że producenci coraz częściej oprócz standardowych technologii filtrowania zapewniają opcjonalne funkcje - np. specjalistyczne filtry, które podwyższają skuteczność działania.
Jak prawidłowo wybrać pompy?
Oprócz właściwego ukierunkowania - przeanalizowania tego, do czego ma być wykorzystana pompa - i sprawdzenia ceny warto kierować się również marką producenta. Niezależnie od tego, jakie jest zastosowanie urządzenia - sieci ciepłownicze, ogród, instalacje grzewcze czy specjalne zadania - kluczowa jest żywotność produktów i ich wytrzymałość na czynniki zewnętrzne. Pompy mało znanych marek to często ryzyko zakupu urządzeń o obniżonej jakości użytkowej. Duże znaczenie ma renoma producenta oraz jego doświadczenie na rynku - np. popularne wśród specjalistów pompy Grundfos to technologia, która duński producent zapewnia od połowy ub. wieku regularnie udoskonalając kolejne modele. W efekcie dostosowuje urządzenia do bieżących potrzeb rynkowych czy specyfiki środowiska działania - dotyczy to np. sektora pomp specjalistycznych.
Komentarze (0)