Wiosna za oknami i cieplejsze dni to też mniej dymu z kominów naszych sąsiadów. Czy to oznacza, że przynajmniej na jakiś czas temat smogu w dużych miastach jest nieaktualny? Nic bardziej mylnego. Ze smogiem mamy do czynienia cały rok, tylko zimą niejednokrotnie widzimy go gołym okiem, a więc i dużo więcej o tym mówimy.
Podobnie jest ze spalinami z silników w warsztatach samochodowych.
- O ile zimą przy zamkniętych oknach i bramie wjazdowej wyciąg spalin jest chętniej używany przez właścicieli warsztatów, a świadomość zagrożeń dla zdrowia większa, tak po zakończeniu sezonu grzewczego można zaobserwować lekceważące podejście do zagadnienia wentylacji warsztatu – komentuje Jędrzej Siwek, kierownik do spraw marketingu firmy Norfi, dostarczającej do serwisów wyciągi spalin samochodowych.
W spalinach znajduje się ponad tysiąc związków chemicznych. Nie wszystkie z nich ulotnią się z warsztatu wskutek przewiewu, dlatego otwarcie bramy czy okien jest tylko pozornym rozwiązaniem. Praca mechanika w warsztacie w otoczeniu spalin jest niebezpieczna dla zdrowia. Wdychanie spalin, nieważne jak długo, może spowodować śmiertelne zatrucie lub wywołać liczne choroby układu oddechowego, a nawet doprowadzić m.in. do impotencji.
- O zdrowie należy dbać nieustannie, dlatego stosowanie wyciągu spalin jest zalecane przez cały rok, bez względu na panujące warunki atmosferyczne – dodaje Jędrzej Siwek.
Dla nieprzekonanych przypomnimy jeszcze kilka nieprzyjemnych faktów...
- spaliny silnikowe są niebezpieczne jak azbest. Od 2012 roku spaliny silników Diesla posiadają potwierdzony przez naukowców WHO status rakotwórczy, tym samym należą do tej samej grupy szkodliwości co azbest.
- W skład spalin silnikowych wchodzi około tysiąca szkodliwych dla zdrowia substancji. Najgroźniejsze z nich, takie jak benzen, touen czy 1,3-butadien mają działanie rakotwórcze, mutogenne, wpływające na rozrodczość lub – w przypadku mężczyzn – na potencję.
- Nawet krótkoterminowy kontakt ze spalinami może mieć wpływ na zdrowie towarzyszące objawy to: zawroty głowy, ból głowy, uczucie senności, nudności, zanik ostrości widzenia, podrażnienia oczu, nosa oraz gardła, wymioty, a nawet trudności w oddychaniu.
- W przypadku długoterminowego kontaktu ze spalinami skala zagrożenia niebezpiecznie wzrasta wówczas istnieje ryzyko wystąpienia astmy, chorób układu krwionośnego, nowotworu pęcherza moczowego, nowotworu płuc, raka okrężnicy, raka prostaty.
- Zanieczyszczenia powietrza szkodzą nie tylko w momencie samego oddychania mogą oddziaływać na organizm nawet przez kolejne 30 lat - jak podają specjaliści z MRC-PHE Centre for Environment and Health.
Materiał opracowano na podstawie danych Światowej Organizacji Zdrowia, Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu oraz Health & Environment Alliance.
Komentarze (1)