Wyposażenie warsztatu

Wyposażenie warsztatu

Artykuł sponsorowany

miesiąc temu  21.06.2024, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Świetlówki, lampy z czujnikiem, kinkiety... Jakie oświetlenie do garażu sprawdzi się najlepiej?

Aby korzystanie z garażu było komfortowe i bezpieczne, musi być on dobrze oświetlony. Właśnie dlatego warto na etapie budowy rozważyć montaż okien. To jednak nie wszystko. Bardzo ważne jest również oświetlenie. Jakie wybrać najlepiej? Podpowiadamy!

Jak oświetlić garaż?

Nawet jeśli garaż ma okna, konieczne jest dobre doświetlenie jego wnętrza sztucznym światłem. Co będzie najlepsze? Aby dobrać oświetlenie do garażu, trzeba zastanowić się nad tym, które lampy sprawdzą się w danym budynku.

W sytuacji, gdy brama garażowa otwiera się pod sufit, oczywiste jest, że nie można na nim umieścić świetlówek. Wówczas zdecydowanie lepszym wyborem są kinkiety. Co jeszcze warto wiedzieć? Z pewnością w sytuacji, gdy garaż ma być również warsztatem, trzeba pomyśleć o oświetleniu stołu roboczego. Może być to kinkiet lub lampa stojąca. Nie bez znaczenia, gdy wjeżdża się samochodem po zmroku, jest także oświetlenie przestrzeni wokół garażu. Lampy zewnętrzne należy dobrać tak, by ułatwiały manewrowanie. Na co zwrócić uwagę?

Nowoczesne świetlówki do garażu

Dawniej, gdy garaże posiadały głównie bramy rozwierane, montowano w nich oświetlenie na suficie. Były to z reguły świetlówki. Dzisiaj, gdy dominują bramy otwierane pod sufit, takie rozmieszczenie oświetlenia się nie sprawdza.

Zdecydowanie lepszym wyborem jest montaż lamp na ścianach, ale nie w postaci typowych kinkietów, a nowoczesnych, ledowych listw oświetleniowych do garażu. Z wyglądu mogą przypominać tradycyjne świetlówki. W przeciwieństwie do nich są jednak bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz te wynikające z trudnych warunków atmosferycznych i specyfiki pomieszczenia, jakim jest garaż.

Listwy oświetleniowe LED do pomieszczeń gospodarczych umieszcza się w hermetycznych oprawach. Dzięki temu niestraszne im działanie wilgoci, pyłu i innych zanieczyszczeń.

Nowoczesne świetlówki do garażu warto zamontować na ścianach i wzdłuż sufitu. Dzięki temu równomiernie oświetli się całe pomieszczenie. Można rozmieścić je liniowo po całym obwodzie oraz wzdłuż toru jazdy autem. Dzięki temu parkowanie po zmroku będzie łatwiejsze. Oświetlony będzie nie tylko dach samochodu, ale również jego boki. Kierowca będzie więc dokładnie widział, czy poprawnie parkuje.

Oświetlenie zadaniowe do garażu

Bardzo często garaż nie pełni wyłącznie funkcji zadaszonego miejsca postojowego dla samochodu, ale również staje się przydomowym warsztatem. Aby majsterkowanie było komfortowe w jego wnętrzu, musi być dobrze oświetlone. Często okazuje się więc, że lampy sufitowe i ścienne w garażu to za mało. Co jeszcze kupić? Na pewno do oświetlenia blatu roboczego sprawdzają się lampy stołowe. Jednak zdecydowanie najlepszym wyborem będzie zakup naświetlacza w postaci reflektora. Jeśli doposaży się go w statyw, wówczas można z łatwością ustawić wiązkę światła pod najlepszym kątem. Dzięki temu nawet najbardziej precyzyjne prace nie będą wyzwaniem.

Lampy z czujnikiem do garażu

Wspomniane już naświetlacze sprawdzają się nie tylko jako lampy warsztatowe, ale mają znacznie więcej zastosowań. Wyposażone w czujnik ruchu będą świetnym rozwiązaniem zarówno jako oświetlenie garażu, jak i przestrzeni nad bramą wjazdową. Włączają się samoczynnie, gdy wyczują ruch. Zatem nie trzeba wysiadać z samochodu, by je uruchomić. To bardzo wygodne rozwiązanie, które ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Zawsze, gdy podjedzie się pod garaż, włączy się lampa. Warto zamontować naświetlacz również wewnątrz pomieszczenia, by uruchamiał się podczas otwierania bramy. Plusem takich kinkietów z czujnikiem ruchu jest to, że mają kompaktowe rozmiary. Dzięki temu można zamontować je dosłownie wszędzie. Ruchome ramię umożliwia precyzyjne skierowanie wiązki światła.

Zaletą lamp z czujnikiem ruchu jest to, że nie trzeba pamiętać o ich wyłączeniu. Dzięki czemu po wyjściu z garażu nie trzeba się martwić, czy zgasiło się światło. To duże ułatwienie. Wiele naświetlaczy umożliwia ustawienie okresu, przez jaki czas od wykrycia ruchu ma się świecić lampka.

Ale to nie wszystko. Warto rozważyć zakup naświetlacza wyposażonego także w czujnik zmierzchu. Zwłaszcza gdy ma zostać zamontowany na zewnątrz, np. nad bramą garażową. Dzięki temu samoczynnie włączy się, gdy zrobi się ciemno. To pozwala na doświetlenie garażu bez konieczności pamiętania o włączeniu lamp. To bardzo przydatne, gdy jest się poza domem i wraca się późno.

Oświetlenie do garażu – jaka klasa szczelności?

Wybierając lampy do garażu, trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, jaką mają klasę szczelności. Nie mogą to być zwykłe żarówki do wnętrz. Jaką klasę szczelności powinno mieć oświetlenie do garażu? Zakłada się, że to montowane wewnątrz może mieć IP44. Jest to minimalna dopuszczalna szczelność. Ochroni przed zanieczyszczeniami, ale nie będzie odporna na działanie wilgoci. Zdecydowanie lepszym wyborem jest klasa najwyższa – IP65. W pełni chroni przed zanieczyszczeniami, w tym przed pyłem oraz ulewnymi deszczami. Dzięki temu lampa będzie wytrzymała i bezpieczna dla użytkowników.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony