Wyposażenie warsztatu

Wyposażenie warsztatu

ponad rok temu  27.01.2016, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Test świec żarowych

Siarczyste mrozy to doskonały sprawdzian dla akumulatora i rozrusznika. Wyzwania stawiają również gęstszy olej silnikowy, niedrożne filtry oraz przypadłości typowe dla wysłużonego serca pojazdu – zbyt niska kompresja w cylindrach lub niesprawne wtryskiwacze, które zimą stają się bardziej dokuczliwe.

Jeżeli samochód jest używany sporadycznie i nie zdążyliśmy zatankować tzw. paliwa zimowego o niższej temperaturze krzepnięcia, źródłem problemu może być również olej napędowy.

W przypadku gdy kłopoty z uruchomieniem pojazdu nie dotyczą powyższych sytuacji, warto zaproponować klientowi warsztatu test świec żarowych, które znajdziemy w każdym pojeździe z silnikiem wysokoprężnym. W porównaniu z jednostkami benzynowymi, silniki Diesla potrafią zimą dostarczyć kierowcy i mechanikom zdecydowanie więcej wrażeń. Szczególnie gdy mowa o starszych konstrukcjach, bardziej czułych na działanie niskich temperatur.

Objawem usterki świec jest oczywiście utrudniony zapłon, co można zaobserwować przy niewłaściwym działaniu nawet jednego cylindra. Specjaliści Federal-Mogul Motorparts zalecają diagnostykę świec żarowych co 75 000 do 100 000 kilometrów. Jednak w praktyce trudno znaleźć kierowcę, który potwierdzi wykonanie takiej usługi w jego samochodzie. Najczęściej o istnieniu świec żarowych przypominamy sobie dopiero przy problemie z uruchomieniem auta, podczas kilkunastostopniowych mrozów, gdy rozrusznik kręci jak szalony, a silnik nie odpala. Na pomoc w szybkiej diagnozie przychodzą nowoczesne i łatwe w użyciu testery świec, takie jak tester marki Beru – urządzenie, które potrafi diagnozować stalowe i ceramiczne świece żarowe wszystkich producentów w pojazdach z napięciem 12 V.

Zastosowanie tego testera nie wymaga ani wykręcania świec, ani uruchamiania silnika. Mechanik nie musi również znać typu świecy (stalowa lub ceramiczna) oraz napięcia, które jest automatycznie wykrywane przez urządzenie w zakresie od 3,3 V do 15 V. Te udogodnienia powodują, że diagnostyka jest tania i szybka nawet w sytuacji, gdy musimy sprawdzać każdą ze świec osobno. Świece mogą być porównywane ze sobą pod względem działania i poboru prądu, a wyniki pomiarów pojawiają się na analogowym wyświetlaczu. Co więcej, istnieje możliwość wykonania dodatkowego monitoringu świec przez obwód niezależny.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony