Wyposażenie warsztatu

Wyposażenie warsztatu

4 miesiące temu  22.11.2019, ~ Administrator   

Wyłącznik bezpieczeństwa - czym kierować się w wyborze?
Strona 1 z 2

Bezpieczeństwo pracy - ludzi i maszyn - to priorytet i jednocześnie wymóg, jaki nakładają na nas regulacje prawne. Na co dzień, dla zachowania pełnego bezpieczeństwa pracy, wykorzystywanych jest wiele procedur ochronnych oraz zaawansowanych technologii. Wśród dostępnych rozwiązań mamy m.in. wyłączniki bezpieczeństwa, określane również wyłącznikami awaryjnymi. Ich dobór podyktowany jest najczęściej przeznaczeniem, a działanie określają wykorzystane technologie. Spośród czego możemy wybrać?

Wyłącznik bezpieczeństwa umożliwia natychmiastowe odłączenie zasilania

Zarówno wyłącznik bezpieczeństwa grzybkowy, jak i wyłącznik linkowy, czy też w formie świetlnej kurtyny, ma za zadanie odłączenie zasilania w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa, czy to ludzi, czy też pracujących urządzeń. Niezależnie od typu, wyłącznik wyposażony jest w mechanizm odłączający zasilanie, generuje najsilniejszy sygnał kierowany do maszyny, jest łatwo dostępny i pozwala na szybką reakcję operatora (chyba że jest to rozwiązanie uruchamiane pełni automatycznie, bez ingerencji operatora). Co istotne reakcja ta nie stanowi żadnego ryzyka dla osoby podejmującej działanie awaryjne. Wśród dostępnych rozwiązań najpowszechniejszym jest tutaj z pewnością wyłącznik grzybkowy, proponowany wśród zaawansowanych przycisków bezpieczeństwa. Pozostałe wyłączniki to linkowy, czujniko - wyłącznik, bezkontaktowy wyłącznik magnetyczny (wykorzystywany najczęściej do nadzoru drzwi i pokryw dostępu do maszyn) oraz bariera świetlna (zabezpiecza właściwe położenie urządzeń i maszyn na linii produkcyjnej). Przyjrzyjmy się im bliżej.

Stop awaryjny, czyli wyłącznik grzybkowy

Wyłączniki grzybkowe to przyciski w kolorze czerwonym na żółtym tle, jak sama nazwa wskazuje - w kształcie grzybka. Naciśnięcie przycisku odcina zasilanie i wstrzymuje pracę maszyny. Sam przycisk zostaje w ten sposób zablokowany, co gwarantuje bezpieczeństwo i eliminuje ryzyko ponownego uruchomienia maszyny. Po przeprowadzonej akcji zatrzymania awaryjnego wyłącznik bezpieczeństwa grzybkowy musi zostać zresetowany, w zależności od modelu może się to odbyć poprzez obrót lub wyciągnięcie, użycie klucza, czy przesunięcie kołnierza zabezpieczającego przed nieumyślną aktywacją.

Wyłącznik grzybkowy będzie optymalnym wyborem dla zabezpieczenia maszyn wykorzystywanych w górnictwie, hutnictwie (odporność urządzeń na zapylenie oraz wersje iskrobezpieczne wyłączników), w przemyśle przetwórstwa kruszyw, czy też w branży motoryzacyjnej. Na rynku dostępne są m.in. wyłączniki grzybkowe wyposażone w diodę LED - gdy lampka świeci na zielono styki wyłącznika są zamknięte. Kolor czerwony diody oznacza, że wyłącznik został uruchomiony. Dodatkowym wyposażeniem bywa także sygnał dźwiękowy ciągły lub pulsujący.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ REX 1 4 miesiące temu To jest cud że ludzkość przetrwała bez tych wszelkich zabezpieczeń i przepisów, a przede wszystkim bez opieki wysokiej klasy specjalistów od bezpieczeństwa. Jak się jakaś sierota przewróci na równej drodze to oczywiście winni są wszyscy tylko nie jego nieudolność, ponieważ nie zapewniono mu bezpieczeństwa. Jak 50 lat temu zaczynałem karierę zawodową nie było takich zabezpieczeń i problemów z bezpieczeństwem jak dzisiaj, maszyny i urządzenie niejednokrotnie były bardzo prymitywne, bez jakichkolwiek osłon, czy zabezpieczeń a jednak przetrwaliśmy bo wtedy każdy starał się być fachowcem, nikt nie ginął na potęgę, nie brakuje też nam rąk czy nóg. Niema takiego zabezpieczenia które byłoby w stanie uchronić jakąś ślamazarę od wypadku. Najlepszym zabezpieczeniem jest myślenie o robocie i przy robocie, czy komuś lub sobie nie zrobię krzywdy.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony