Wyposażenie warsztatu

Wyposażenie warsztatu

ponad rok temu  27.01.2022, ~ Administrator - ,   Czas czytania 5

Zaglądamy do dakarowego warsztatu Kuby Przygońskiego
Strona 1 z 2

Zakończyła się 44. edycja Rajdu Dakar, który odbywał się w pustynnej scenerii Arabii Saudyjskiej. W swoim trzynastym starcie w tej imprezie Kuba Przygoński i Timo Gottschalk zajęli szóste miejsce. Partnerem technicznym, który zaopatrzył zespół Kuby w narzędzia, była marka MILWAUKEE®. Poznajcie szczegóły specyfikacji samochodu Kuby i Timo, a także ich najczęściej wykorzystywane narzędzia warsztatowe!

W tym roku Kuba ścigał się na Rajdzie Dakar w nowym dla siebie samochodzie. Był to buggy X-RAID MINI JOHN COOPER WORKS z trzylitrowym, doładowanym silnikiem diesla od BMW. Jego moc to 355 KM (261 KW) przy 3500 rpm, a moment obrotowy - około 800 Nm przy 2150 rpm. Prędkość maksymalna pojazdu, którym ścigał się Kuba to 190 km/h. 

Auto miało sześciobiegową, sekwencyjną skrzynię biegów Xtrac z zintegrowanym dyferencjałem, napęd przenoszony jest tylko na tylną oś (RWD). Za hamowanie odpowiadały hamulce Brembo 350 mm x 32 mm, przednie były chłodzone powietrzem, a tylne chłodzono wodą oraz powietrzem. Waga pojazdu bez paliwa to 1675 kg, a zbiornik paliwa miał aż 325 litrów pojemności.

Nadwozie do buggy Kuby przygotowała firma Heggemann i jest to konstrukcja rurowa, z zewnętrznym poszyciem wykonanym z kevlaru oraz włókna węglowego. Dokładne wymiary auto to 4332 mm długości, 2200 mm szerokości oraz 1935 mm wysokości.

Samochód posiadał także wiele rozwiązań technicznych, które pomagały w szybkim serwisie lub naprawie podczas rajdu. Są to m.in. podnośniki hydrauliczne, która przyspieszają wymianę koła podczas odcinka. Kuba wraz ze swoim pilotem Timo Gottschalkiem są to w stanie zrobić samodzielnie w czasie zbliżonym do 1,5 minuty. Jak dokładnie wygląda zmiana opony w buggy, za pomocą klucza MILWAUKEE

® M12FIWF12 można zobaczyć na tym filmie:

Trudne warunki podczas pustynnych zmagań, treningów czy innych wydarzeń samochodowych to nie tylko test dla samochodu, ale także mechaników i używanego przez nich sprzętu. Poniżej przedstawiamy TOP 12 narzędzi, których używają mechanicy Kuby (a czasami też Kuba i Timo!). 

1.Klucz udarowy M18FMTIW2F12 

Najbardziej wszechstronny akumulatorowy klucz o momencie zrywającym 881Nm, długość całkowita to 152mm, tryb dokręcania z automatycznym wyłączaniem przy momencie 47Nm, trzy diody LED oświetlające miejsce pracy

Zastosowanie - luzowanie, dokręcanie śrub mocujących koła i inne części

2.Wiertarko-wkrętarka M18ONEPD2 

Jest to najmocniejsza na rynku (135 Nm) wiertarko-wkrętarka z systemem One-Key, nowy uchwyt wiertarski zapewnia zwiększoną siłę zacisku. Kompaktowa budowa (175 mm długości) pozwala na pracę w ograniczonej przestrzeni. 

Zastosowanie - wiercenie, wkręcanie i wykręcanie wkrętów

3.Szlifierka kątowa M18FSAGHV125XB

Szlifierka kątowa 125mm o zmiennej prędkości, z funkcja hamowania i przełącznikiem suwakowym. Z 5 stopniową regulacją obrotów i mocą odpowiadającą szlifierce sieciowej 1200 W, posiada system RAPIDSTOP™, który zapewnia zatrzymanie tarczy w mniej niż 2 sekundy oraz gwarantuje najwyższy poziom ochrony użytkownika. Idealna do pracy ze stalą nierdzewną i aluminium, a także do usuwania rdzy i farby.

Zastosowanie - cięcie, szlifowanie tarczami szlifierskimi 125mm

4.Lampa czołowa L4HL

Wysokiej jakości oświetlenie TRUEVIEW™ - 475 lumenów o szerokostrumieniowej lub wąskiej wiązce światła, możliwość ustawienia wiązki światła w pozycji: szeroka, wąska oraz wąska/szeroka - w zależności od wybranego trybu dla zoptymalizowania czasu pracy nawet do 31 godzin. Światło można ustawiać w 7 różnych pozycjach, latarka ma także możliwość przechyłu w zakresie 216°, aby zapewnić oświetlenie w najważniejszych punktach

Zastosowanie – lampa czołowa do oświetlania miejsca pracy

5. Kompaktowe Narzędzie Wielofunkcyjne M18 BMT

Z systemem beznarzędziowej wymiany brzeszczotu FIXTEC™, 12-stopniową regulacją prędkości (12 000 – 18 000 obr./min) i ruchem oscylacyjnym 3.4° w różnych materiałach (metalu, plastiku czy drewnie). Unikalny ogranicznik prędkości pozwala uniknąć nadmiernego cięcia w materiale.

Zastosowanie – Urządzenie wielofukcyjne (cięcie, szlifowanie, wycinanie)

6.Subkompaktowy klucz udarowy M12 FIWF12

Najmniejszy i najmocniejszy w swojej klasie klucz udarowy o momencie zrywającym 339 Nm, który towarzyszył Kubie i Timo podczas każdego odcinka rajdu. Kompatybilny z ładowarkami M18™-M12™, które stosuje zespół mechaników Kuby.

Zastosowanie – szybkie dokręcanie i odkręcanie śrub z wysokim momentem obrotowym

7.Lampa M12UHL 

Dwa ustawienia mocy światła, wysoki - 1350 lumenów oraz niski - 600 lumenów. Z akumulatorem M12™ 4.0 Ah zapewnia do 4 godzin pracy w trybie mocnego świecenia oraz 8 godzin w niskim trybie. Rozsuwana obudowa pozwala na montaż na szerokości ok 119 cm - 196cm. Daje możliwość regulacji kąta świecenia lampy oraz używania bez uchwytu mocującego. 

Zastosowanie – oświetlenie komory silnika, lampa montowana jest pod maską samochodu

8.Piła szablasta M18 FHZ 

Opatentowany system mocowań FIXTEC™ MILWAUKEE® dla szybkiej i wydajnej wymiany brzeszczotów. Wbudowana dioda LED poprawia widoczność w słabo oświetlonych miejscach, a obrotowa stopa pozwala zoptymalizować pozycję wycinania

Zastosowanie – cięcie brzeszczotami rur oraz innych materiałów w miejscach trudnodostępnych  

Tagi: MILWAUKEE,

GALERIA ZDJĘĆ

Zaglądamy do dakarowego warsztatu Kuby Przygońskiego
Zaglądamy do dakarowego warsztatu Kuby Przygońskiego
Zaglądamy do dakarowego warsztatu Kuby Przygońskiego
Zaglądamy do dakarowego warsztatu Kuby Przygońskiego
Zaglądamy do dakarowego warsztatu Kuby Przygońskiego
Zaglądamy do dakarowego warsztatu Kuby Przygońskiego
Zaglądamy do dakarowego warsztatu Kuby Przygońskiego
Zaglądamy do dakarowego warsztatu Kuby Przygońskiego
Zaglądamy do dakarowego warsztatu Kuby Przygońskiego
Zaglądamy do dakarowego warsztatu Kuby Przygońskiego
Zaglądamy do dakarowego warsztatu Kuby Przygońskiego

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony