Wyposażenie warsztatu

Wyposażenie warsztatu

ponad rok temu  27.01.2023, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Zainwestuj w powietrze – czyli narzędzia pneumatyczne w warsztacie

Narzędzia pneumatyczne to świetny wybór wyposażenia profesjonalnych warsztatów oraz zakładów pracy. W porównaniu do elektrycznych odpowiedników mają one znacznie prostszą konstrukcję, dzięki której są praktycznie niezawodne. Narzędzia pneumatyczne mogą również bez większych problemów pracować przez wiele godzin z rzędu, bez ryzyka ich uszkodzenia, co idealnie predysponuje je do wykorzystywania w firmach pracujących w trybie trójzmianowym. Jakie zatem sprzęty mogą być zasilane powietrzem i co trzeba posiadać, by móc korzystać z narzędzi pneumatycznych?

W jaki sposób działają narzędzia pneumatyczne?

Narzędzia pneumatyczne napędzane są sprężonym powietrzem, którego ciśnienie robocze osiąga od kilku do kilkunastu barów. Powietrze dostarczane jest do sprzętu poprzez specjalny zawór, który przyłącza się bezpośrednio do linii pneumatycznych lub do zbiornika ze sprężonym powietrzem. Po wciśnięciu spustu narzędzia pneumatycznego jego wewnętrzny zawór umożliwia dostanie się wysokiego ciśnienia do silnika, tym samym napędzając go.

W zależności od konstrukcji danego sprzętu sprężone powietrze może służyć do obracania silnika pneumatycznego i powodowania ruchu podłączonego akcesorium lub napędzania wewnętrznego tłoku poruszającego się naprzemiennie w górę i w dół.

Efektem tego jest to, że narzędzie pneumatyczne może realizować praktycznie każde zadanie, wliczając w to między innymi szlifowanie, wiercenie, kucie, malowanie czy odkręcanie śrub. Uzyskiwana w ten sposób siła jest w stanie konkurować nawet z najwydajniejszymi silnikami elektrycznymi. Dodatkowo układ ten zapewnia natychmiastową reakcję na wciśnięcie spustu, a także umożliwia precyzyjną zmianę prędkości roboczej danego narzędzia pneumatycznego.

Jaki sprzęt niezbędny jest do pracy z narzędziami pneumatycznymi?

Jak nietrudno się domyślić podstawowym wymogiem dla narzędzi pneumatycznych jest zapewnienie źródła sprężonego powietrza. Rolę tę najczęściej pełni wydajny kompresor lub sprężarka. Jednak ze względu na wysokie zapotrzebowanie na ilość przepływającego przez narzędzie powietrza zarówno sprężarki, jak i kompresory zawsze parowane są z przynajmniej jednym zbiornikiem pneumatycznym. Umożliwia on zgromadzenie sporej ilości wysoce sprężonego powietrza, działając jako swoisty „akumulator” dla całego systemu pneumatycznego.

Kolejnym kluczowym elementem umożliwiającym wykorzystywanie narzędzi powietrznych są przewody pneumatyczne. Ich zadaniem jest łączenie ze sobą sprzętów pneumatycznych ze zbiornikami powietrznymi lub kompresorami.

Z kolei w przypadku bardziej profesjonalnych instalacji pneumatycznych stosowanych w dużych halach i zakładach produkcyjnych w układzie znajdują się również zestawy filtrów mających za zadanie usuwać wszelkiego rodzaju pyłki oraz zabrudzenia, regulatorów ciśnienia stabilizujących ilość przepływającego przez instalację powietrza oraz naolejaczy odpowiadających za prawidłowe smarowanie podłączonych narzędzi pneumatycznych.

Jakie narzędzia pneumatyczne warto kupić?

Jednym z najlepszych przykładów narzędzi zasilanych powietrzem są klucze pneumatyczne. Przy ich pomocy możliwe jest luzowanie oraz zakręcenie wszelkiego rodzaju śrub oraz połączeń mechanicznych. Klucze pneumatyczne idealnie sprawdzą się podczas prac serwisowych maszyn oraz pojazdów, umożliwiając szybkie odkręcenie zastałych nakrętek. Przykładowo pneumatyczna zakrętarka udarowa Metabo DSSW 1690-3/4" jest w stanie wygenerować maksymalny moment obrotowy dochodzący do 1690 Nm, pozwalając na serwisowanie ciężkich maszyn budowlanych lub rolniczych.

Kolejne narzędzia pneumatyczne, w które warto się zaopatrzyć, to szlifierki kątowe oraz proste ze stajni niemieckiego Metabo. W porównaniu do elektrycznych wariantów są one znacznie mniejsze i lżejsze, dzięki czemu pracuje się nimi łatwo i przyjemnie.

Ciekawym urządzeniem jest także wiertarka pneumatyczna Metabo DB 10. Dzięki zasilaniu powietrzem oferuje ona możliwość niezwykle precyzyjnego kontrolowania prędkości obrotowej, co ułatwia wykonywanie otworów w stali konstrukcyjnej oraz kruchych materiałach ceramicznych.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
  • ~ Gumka 1 ponad rok temu Pneumatyka taaaaa, dalej mamy lata 90te? Przecież bateryjne wygodniejsze, precyzyjne i bez kabla
    oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
do góry strony