Wydarzenia

Wydarzenia

ponad rok temu  17.05.2018, ~ Administrator - ,   Czas czytania 5

24. Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej rozstrzygnięty – do szkół i uczniów trafiły nagrody o wartości 150 tys. zł

Tuż przed ogłoszeniem wyników części pisemnej

Za nami kolejna, 24. już edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Samochodowej. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zmierzyło się ok. 250 uczniów z blisko 60 szkół z całej Polski. Miejsce pierwsze w kategorii szkół technicznych zajął Daniel Pachana z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie. Uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Radomiu jest z kolei Daniel Prygiel, który okazał się najlepszy wśród reprezentantów szkół zawodowych.

Pogratulować można nie tylko zwycięzcom, bowiem od najlepszej strony zaprezentowała się większość uczestników turnieju. Już podczas testu pisemnego było widać, kto się przygotował, a komu ułożone przez organizatorów i sponsorów pytania sprawiły większe problemy. Wielu uczestników ukończyło test przed czasem.
– Co ciekawe, największą liczbę punktów uzyskali ci, którzy pisali test najkrócej – zwrócił uwagę Mirosław Sreberski, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Gdańsku – placówki, która jest jednym z głównych organizatorów OTWS. – To dowód na to, że mamy do czynienia z najlepiej przygotowanymi uczniami z branży motoryzacyjnej.
Jak dodaje, poziom trudności konkursu rośnie wraz z rozwojem branży: – Samochody stale się zmieniają, to już nie są te auta, którymi jeździliśmy pół wieku temu. Podkręcając poziom trudności, mamy na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.
Co do poziomu trudności tegorocznego testu głosy uczestników są podzielone. Jedni twierdzą, że było zdecydowanie trudniej niż w zeszłym roku, inni – jak Patryk Janiak z Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie – że łatwiej.
– Zakres tematyczny pytań był dosyć szeroki, aczkolwiek były one łatwe – stwierdził. Jak się później okazało, nie były to czcze przechwałki. Patryk dotarł to etapu praktycznego, zajmując ostatecznie czwarte miejsce w rankingu uczniów szkół technicznych. To bardzo dobry wynik! – W ramach przygotowań do turnieju przerabialiśmy m.in. testy z poprzednich edycji. Bardzo pomogli nam nauczyciele, dostarczając materiały do nauki. Przygotowanie polegało też na powtórkach z egzaminów zawodowych.
Jak zgodnie przyznają uczestnicy, najwięcej problemów sprawiły im pytania z elektromechaniki.
– To nie jest zabawa – zwraca uwagę Kuba Bielak, który po raz kolejny zaangażował się w turniej. Znany z TVN Turbo dziennikarz stwierdził, że OTWS to konkurs z konkretną renomą, więc po prostu nie wypada, aby pytania były zbyt łatwe. – Pytania są precyzyjne, konkretne, bo i dziedzina jest precyzyjna i konkretna. Jeśli ktoś ma wiedzę, powinien sobie z nimi poradzić.
Jak dodaje, autorzy pytań nie stosują taryfy ulgowej ze względu na wiek uczestników, ponieważ w motoryzacji ulga to pojęcie abstrakcyjne: – Jeżeli popełnię błąd na drodze, muszę za ten błąd zapłacić. Ta sama zasada obowiązuje w mechanice: robiąc coś na pół gwizdka, po prostu schrzanię robotę.
Największa wartość turnieju? Jedni twierdzą, że nagrody, inni wskazują na rywalizację. Te pierwsze są rzeczywiście wartościowe (w tym roku pula nagród wyniosła ponad 150 tys. zł!), a rywalizację – my, mężczyźni (choć w turnieju wzięło udział również kilka przedstawicielek płci pięknej) – mamy przecież we krwi. Obecność na Targach Techniki Motoryzacyjnej warto wykorzystać również po to, aby rozejrzeć się po stoiskach wystawców.
– W konkursie warto brać udział nie tylko po to, aby się sprawdzić – podkreśla Kuba Bielak. – Poznańskie targi to przecież doskonała okazja, aby obcować z nowoczesną motoryzacją, zobaczyć, w jakim kierunku to wszystkie idzie. Być może pod wpływem tego, co zobaczymy na stoiskach wystawców, zmienimy swoje upodobania, może nawet branżę, w której chcemy pracować. Już na tym, szkolnym, etapie bardzo ważne jest, aby się ukierunkować, dlatego że – jak to się mówi – jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Obecnie trudno być specem od wszystkiego, jeśli chodzi o serwisowanie aut. Trzeba się wyspecjalizować i dlatego warto tu przyjeżdżać, aby tę specjalizację już zacząć wybierać.
Do głównych zadań Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Samochodowej należy krzewienie wśród młodzieży najnowszej wiedzy technicznej. Za szczytną uznają tę ideę zarówno nauczyciele, jak i sponsorzy nagród.
– Texa bardzo chętnie przyłącza się do akcji związanych z promowaniem wiedzy wśród młodszych pokoleń – mówi Barbara Masłowska z firmy Texa Poland, która jest jednym ze sponsorów. 
– Uważamy, że to ogromna szansa dla tych młodych ludzi. Pokazanie im nowych technologii, otwarcie horyzontów na nowości, nowe narzędzia. Mowa przecież o potencjalnych partnerach, a może i naszych pracownikach – na pewno o osobach, które pozostaną w branży i które kompetentnie będą ją wzbogacać.
Jak dodaje Rafał Sosnowski, dzisiejsze samochody są coraz bardziej skomplikowane, coraz większej wymagają wiedzy i umiejętności. To wyzwanie, któremu szkoły będą musiały sprostać.
– Dobrzy nauczyciele to jedno, druga sprawa to sprzęt, który umożliwi im praktyczną naukę – wskazuje prezes Stowarzyszenia Techniki Motoryzacyjnej. Rafał Sosnowski jest również właścicielem firmy Sosnowski, jednego ze sponsorów turnieju. – Sponsorzy w tym roku dopisali, co było widać po uśmiechniętych twarzach uczniów i dyrektorów szkół.
Nagrody trafiły zarówno do uczniów, jak i do szkół. Na liście trofeów znalazły się tak wartościowe pozycje, jak wyważarka, urządzenie do dynamicznej wymiany oleju w automatycznych skrzyniach biegów, oprogramowanie do pracowni komputerowej, testery i wiele innych.
Przypomnijmy, Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej przebiega w trzech etapach. Etap pierwszy to wewnątrzszkolna rywalizacja, w trakcie której każda placówka wyłania po kilku uczniów, a ci reprezentują ją w etapach II i III. To właśnie one odbyły się 6 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, przy czym do etapu III (zadania praktyczne) zakwalifikowali się uczniowie z największą liczbą punktów uzyskanych w teście pisemnym (etap II).
Głównym organizatorem OTWS jest ZSS w Gdańsku, a patronują mu: Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej, Jazda Polska i Targi Techniki Motoryzacyjnej. „Nowoczesny Warsztat” jest patronem medialnym i współorganizatorem tego wydarzenia.
– „NW" od kilkunastu lat jest propagatorem OTWS. W momencie kiedy wspólnie ze STM dołączyliśmy do zespołu, finał tego konkursu przeniósł się do Poznania. Turniej zyskał na randze, stał się wydarzeniem ogólnopolskim, dzięki czemu kilkukrotnie wzrosła liczba uczestników – mówi Sebastian Klauz, dyrektor wydawnictwa Goldman.
Dodajmy, że patronatem honorowym objęło turniej Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Tekst i fot. Krzysztof Dulny

Najlepsi uczniowie technikum
1. Daniel Pachana, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie
2. Bartłomiej Kielar, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie
3. Krzysztof Gerc, Zespół Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie
4. Patryk Janiak, Zespół Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie
5. Kamil Kmita, Zespół Szkół Samochodowych w Gdańsku

Najlepsi uczniowie szkół zawodowych
1. Daniel Prygiel, Zespół Szkół Zawodowych w Radomiu
2. Piotr Szewczyk, Zespół Szkół Budowlanych i Samochodowych w Gorzowie Wielkopolskim
3. Filip Dulski, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Prabutach
4. Arkadiusz Bugzel, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie
5. Mateusz Muziński, Zespół Szkół Samochodowych w Gdańsku

Ranking szkół
1. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie
2. Zespół Szkół Samochodowych w Gdańsku
3. Zespół Szkół Mechanicznych w Krakowie
4. Zespół Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie
5. Zespół Szkół Samochodowych i Mechatronicznych w Łodzi

GALERIA ZDJĘĆ

Choć z roku na rok test jest coraz trudniejszy, tym, którzy dobrze się przygotowali, nie sprawił większych problemów
Daniel Prygiel okazał się najlepszy wśród reprezentantów szkół zawodowych
Daniel Pachana zajął miejsce pierwsze w kategorii szkół technicznych
Już od kilku lat Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej wspiera Kuba Bielak (po prawej; po lewej – Rafał Sosnowski)
Część praktyczna – Daniel Pachana „w akcji”
Finał odbył się we „Wzorcowej Szkole” – ekspozycji urządzeń diagnostycznych i technodydaktycznych do nauki zawodu
Nagrody trafiły również do nauczycieli
Tradycyjnie podczas finału Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Samochodowej opiekunowie uczestników mogli wziąć udział w zorganizowanym specjalnie dla nich szkoleniu

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony