Wydarzenia

Wydarzenia

10 miesięcy temu  26.03.2021, ~ Administrator   

6,5 mln zł zaległych podatków od komisów samochodowych

Fot. KAS

Od kwietnia do listopada 2020 roku w całej Polsce Krajowa Administracja Skarbowa skontrolowała podmioty prowadzące komisy samochodowe. Przeprowadziła łącznie 2313 kontroli podatkowych i 6 kontroli celno-skarbowych, które obejmowały ponad 2500 miejsc prowadzenia działalności komisowej.

W efekcie tych działań kontrolowani złożyli zaległe deklaracje AKC-U/S, skorygowali deklaracje VAT-7 i JPK i wpłacili prawie 6,5 mln zł zaległych podatków. KAS nałożyła też grzywny w formie mandatów w wysokości 7,7 tys. zł.

Na uwagę zasługuje przypadek, gdzie właściciel komisu samochodowego, przed podjęciem kontroli, złożył 68 deklaracji uproszczonych dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych. W innym przypadku kontrolujący ustalili, że podatnik, który zgłosił około 40 pojazdów, w rzeczywistości w różnych miejscach posiadał ich ponad 300.

W zdecydowanej większości ujawnione nieprawidłowości wynikają ze stosowania praktyki deklarowania akcyzy do zapłaty dopiero w momencie znalezienia ostatecznego nabywcy pojazdu, jak i chęci jej zaniżenia.

Poza zaniżaniem wpływów podatkowych stanowi to także duże zagrożenie dla potencjalnych nabywców, ponieważ naraża ich na utratę pieniędzy z powodu zakupu pojazdu niezgodnego z opisem, zawartym w ofercie sprzedaży.

Wyniki te potwierdzają konieczność kontynuowania kontroli i rozszerzenia ich na podmioty, które handlują samochodami bez zgłoszenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej i nie płacą podatków - podsumuwuje KAS.

źródło: KAS

Czytaj także:
Tylko warsztaty i serwisy ogumienia! Ruszają kontrole skarbówki

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ zdzis 2 10 miesięcy temu Czemu nikt nie podejmuje tematu ze akcyza na pojazdy uzywane w unii jest nielegalna a polska ją stosuje ? Z automatu jestesmy w gorszej pozycji i mniej konkurencyjni niz wszyscy nasi sasiedzi. No ale Polska to nie jest panśtwo prawa tutaj nawet system prawny i zaufanie do niego obecna wladza zniszczyla w 2 lata.
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Dominik 1 10 miesięcy temu Jedyne członkowskie Państwo w Unii Europejskiej posiadające "podatek akcyzowy" ... Lokalnie handlującym dziwie się brak złożonych deklaracji, choć jest to wynikiem szarej strefy (prościej ukarać przedsiębiorcę, niż Kowalskiego z autami na wsi pod płotem) no i w końcu główny powód - wymóg zarejestrowania pojazdu w terminie do 30 dni.. miękki dowód i oczekiwanie na twardy celem możliwości dalszej sprzedaży.. napędzanie gospodarki pełną parą. Natomiast drugą stroną medalu jest przywiezienie auta na teren RP, brak zainteresowania, brak sprzedaży i wywózka na zachód ... Państwo nie jest skłonne zwracać podatek akcyzowy.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony